Eğitim Sitesi

18 Mart Şehitleri Anma Günü

18 Mart Şehitleri Anma Günü

18 Mart günü, 1915 Çanakkale Deniz Zaferi'nin yıldönümüdür. Bugün, 2002 yılından itibaren, "Şehitler Günü" olarak kabul edilmiştir.

Şehit: Allah yolunda canını feda eden, dinini, vatanını, bayrağını savunurken ölen, haksız yere öldürülen Müslüman'dır. Şehitlik, Allah katında peygamberlikten sonra en yüksek mertebedir. Şehitler, Allah'ın sevgili kullarıdır. Cennet'te onlar için sonsuz nimetler hazırlanmıştır. Arapça, "Tanık" anlamına gelen şehit, inançlarını yadsımamak uğruna, Allah'a ya da kutsal saydığı değerlere tanıklık etmek ülküsüyle can veren kişidir. Kur'an, Allah yolunda öldürülenlerin, Allah'ın bağışını ve merhametini kazandıklarını bildirir. "Sakın Allah katında öldürülenleri ölüler sanma. Doğrusu onlar Rableri katında diridirler. Cennet meyvelerinden rızıklanırlar." (Al-i İmran Suresi:169-170) Buna göre şehitler ölü sayılmamalıdır, onlar diridir; yaptıkları boşa çıkarılmayacak ve dünyada kendilerine tanımlanan Cennet'e konulacaklardır.

Kutsal vatan topraklarını canları pahasına koruyarak şehitlik onuruna erişen aziz şehitlerimizi minnet ve şükranla anıyoruz.

addrümeysa nur ünal

tag Şehitler Günü 18 Mart Şehitleri Anma Günü belirli gün ve haftalar belirli günler ve haftalar önemli haftalar önemli günler belirli haftalar şehitlik

Yeni Eklenen Belirli Gün ve Hafta Yazıları

18 Mart Şehitleri Anma Günü Hakkında Yorum Yazın...

  

18 Mart Şehitleri Anma Günü Hakkında Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz.

18 Mart Şehitleri Anma Günü