Eğitim Sitesi

18-24 Mayıs Müzeler Haftası Hakkında Genel Bilgi

18-24 Mayıs Müzeler Haftası Hakkında Genel Bilgi

Müzeler Haftası 18-24 Mayıs tarihleri arası kutlanır. Müzeler Haftasında ülkemizin kültür varlıklarının tanıtılması, eski eserlerin korunması gerekliliği anlatılır. Milli kültür ve tarih bilgimiz zenginleştirilmesi için önemli bir haftadır. Okullarda Tabiat Varlıkları ve Müzeler köşesi hazırlanır, bu köşede müzecilikle ilgili basında çıkan yazılar sergilenir. Öğrencilerin müzecilikle ilgili yazıları burada değerlendirilir. Çevrede bulunan eski eser niteliğindeki belge ve kalıntılar bu köşede sergilenir.

 

Müze; sanat, bilim, tarih, kültürle ilgili eserlerin halka gösterilmek için toplanıp sergilendiği yerlerdir. Eski eser; belge, anıt ve kalıntılardır. Eski eserler, bize, geçmiş yıllarda insanların düşünüş, inanç, yaşayış ve yetenekleri hakkında bilgi verirler. Geçmişi öğrenerek bugünü anlamamıza ve geleceğimize yön vermede bizlere yardımcı olurlar.

 

Yurdumuzda müze çalışmaları 1846 yılında Ahmet Fethi Paşa tarafından başlatılmıştır. İlk müze İstanbul’da Aya irini Kilisesi'nde kuruldu. Daha sonra Osman Hamdi Bey zamanında yurdun çeşitli bölgelerinde özellikle Nemrut Dağı'nda tarihi Sayda kentinde yapılan arkeolojik kazılardan çıkan eserler İstanbul’a getirildi. Bugünkü İstanbul Arkeoloji Müzesi kuruldu. Osman Hamdi Beyin ölümünden sonra bu göreve Halit Eldem atandı. Onun zamanında Türk İslam eserlerini içine alan "İslam Müzesi" kuruldu.

 

1924 yılında Topkapı Sarayı, müze olarak hizmete açıldı. 1928 yılında Etnografya Müzesi tamamlanarak hizmete girdi. 1934 yılında Ayasofya müze olarak hizmete sunuldu. Bu arada Konya, Bursa, Manisa, İzmir, Kayseri, Afyon, Antalya, Edirne, Adana illerimizde müzeler açıldı. Açılan müzeler geliştirildi. Eski müzeler onarıldı.

 

Cumhuriyet döneminde bir yandan müzeler açılırken öte yandan da arkeolojik kazılar yapıldı. Roma Hamamı, Ahlatlıbel, Alacahöyük, Alişar, Boğazlıyan kazıları ilk milli arkeolojik kazılardır. Bu kazılardan çıkan eserler Ankara'da Anadolu Medeniyetleri Müzesi'ndedir.

 

Ülkemiz toprakları üstünde birçok uygarlıklar yaşanmıştır. Bu uygarlıkların kalıntıları, anıtları, belgeleri müzelerimizde sergileniyor. Yurdumuzda 1995 yılı istatistiklerine göre resmi ve özel kuruluşlara bağlı müzelerin toplam sayısı 163'e ulaşmıştır. Bunların arasında, Kültür Bakanlığı Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürlüğü'ne bağlı müzeler çoğunluğu teşkil eder.

 

Müzelerin çoğu İstanbul, İzmir, Ankara ve Konya'dadır. En çok ziyaretçisi olan müze Topkapı Sarayı Müzesi'dir. Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi, İstanbul Arkeoloji Müzesi, İstanbul Türk İslam Eserleri Müzesi, Ayasofya, Efes Müzesi ile Konya Mevlana Müzesi en önemli müzelerimizdir.

 

Yurdumuzda bulunan bu müzeler ile diğer müzelerin tümünde yaklaşık 2.553.637 eser sergilenmektedir.

 

Ülkemiz tarih boyunca birçok topluma yurt olduğundan dolayı oluşan tarihi zenginlikler tüm toplumların ilgisini çekmektedir. Ülkemize gelen turistlerin büyük bir çoğunluğu eserlerin sergilendiği bu müzelerimizi gezmektedir. Bulduğumuz tarihi eserleri müze yöneticilerine teslim ederek veya tarihi eserlere zarar vermeyerek üzerimize düşen sorumluluğu bir parçada olsa yerine getirmiş oluruz.

7764 kez okundu addEdebiyatçı

tag Müze Müzesi Müzeler Haftası Konya Öğrenci Öğretmen Okul arkeoloji Arkeoloji Müzesi İslam Müzesi Topkapı Sarayı Anadolu Medeniyetleri Müzesi Türk İslam Eserleri Mevlana Müzesi 18-24 Mayıs

Yeni Eklenen Belirli Gün ve Hafta Yazıları

18-24 Mayıs Müzeler Haftası Hakkında Genel Bilgi Hakkında Yorum Yazın...

  

18-24 Mayıs Müzeler Haftası Hakkında Genel Bilgi Hakkında Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz.

18-24 Mayıs Müzeler Haftası Hakkında Genel Bilgi