Eğitim Sitesi

Aynı Toprağa Ait Olma

AYNI TOPRAĞA AİT OLMA: Vatan kavramı tek başına soyut bir konu ve kavramdır. Çocukların vatan kelimesi üzerinden düşünebildikleri savunma, savaş, asker, şehit gibi kavramlar olabilir. Ancak vatan denince akla bunlardan önce yaşanan toprak parçası ve bu toprak parçasının üzerindeki maddî ve manevî...

Aynı Toprağa Ait Olma

AYNI TOPRAĞA AİT OLMA

Vatan kavramı tek başına soyut bir konu ve kavramdır. Çocukların vatan kelimesi üzerinden düşünebildikleri savunma, savaş, asker, şehit gibi kavramlar olabilir. Ancak vatan denince akla bunlardan önce yaşanan toprak parçası ve bu toprak parçasının üzerindeki maddî ve manevî bütün varlıklar anlaşılmalıdır. Ne vardır vatan sınırlarının üzerinde? Öncelikle bizi biz yapan bütün özellikler vardır. Bizi biz yapan özeliklerin içine din ve dil basta olmak üzere bu ikisi etrafında ortaya konmuş kültür ürünleri girer.

 

İnsanlar milletler halinde yaşarken birbirleriden farkı bu iki unsur sayesinde anlaşılır: din ve dil. Din sayesinde inanç farklılıkları belli olur. Dil sayesinde de kimlik ve aile bağları belli olur. Milletler dilleri ile bilinir. Vatan dediğimiz kavram etrafında da bu iki unsur ve ürünleri anlaşılır.

Turkey

Sosyal ve kültürel anlamda farklılıklar gösteren kendi geleneklerini eskiden beri bugüne kadar sürdüren toplulukların bireyleri arasında ortak ve özel bir ruh oluşturan sağlam bir bağ vardır. Daha geniş bir tanımla kuşaktan kuşağa iletilen ya da aktarılan kültürel kalıtlar (miraslar) alışkanlıklar, bilgiler ve davranışlar vardır.

 

add

tag atan millet değerler eğitimi ile ilgili yazı bilgi

Değerler Eğitimi Son Eklenenler

Aynı Toprağa Ait Olma Hakkında Yorum Yazın...

  

Aynı Toprağa Ait Olma Hakkında Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz.

Aynı Toprağa Ait Olma