Eğitim Sitesi

Bir sıçrarsın çekirge, iki sıçrarsın çekirge, üçüncüde ele geçersin (yakayı ele verirsin) çekirge. atasözünün anlamı, açıklaması... TDK Açıklamalı Atasözleri Sözlüğü

Bir sıçrarsın çekirge, iki sıçrarsın çekirge, üçüncüde ele geçersin (yakayı ele verirsin) çekirge. deyiminin anlamı, açıklaması Örneklerle TDK Türkçe Deyimler Sözlüğü

Atasözü:

Bir sıçrarsın çekirge, iki sıçrarsın çekirge, üçüncüde ele geçersin (yakayı ele verirsin) çekirge.

Atasözünün Anlamı:

Bir suçu işleyebilir, kanunsuz bir işi yapabilir ve yakalanmayabilirsin. Hatta bunu birkaç kez de başarabilirsin. Ama bu böyle devam etmez, eninde sonunda yakayı ele verirsin.
Okunma: 2136


   

Küçük harfle, sayı ve noktalama işareti kullanmadan arama yapın...


TÜRK ATASÖZLERİ SÖZLÜĞÜ İÇİN TIKLAYIN
TÜRKÇE DEYİMLER SÖZLÜĞÜ İÇİN TIKLAYIN

Atasözü Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Tanımı:Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Tanımı:Çoğunlukla gerçek anlamından ayrı bir anlam taşıyan, en az iki sözcükten oluşan kalıplaşmış söz ya da sözcük grupları.eş.Tabir. Genellikle gerçek anlamından az çok ayrı bir anlamı olan, ilgi çekici bir anlatımı bulunan, ifadeyi daha zengin kılan, iki veya daha fazla kelimeden meydana gelen, kalıplaşmış söz topluluklarına "deyim (tabir)" denir.

TDK Güncel Türkçe Atasözleri Sözlüğü