Eğitim Sitesi

Yemeyenin malını yerler (üstüne bir bardak su içerler, demine Hû çekerler). atasözünün anlamı, açıklaması... TDK Açıklamalı Atasözleri Sözlüğü

Yemeyenin malını yerler (üstüne bir bardak su içerler, demine Hû çekerler). deyiminin anlamı, açıklaması Örneklerle TDK Türkçe Deyimler Sözlüğü

Atasözü:

Yemeyenin malını yerler (üstüne bir bardak su içerler, demine Hû çekerler).

Atasözünün Anlamı:

Kimi cimri kimseler para ve mallarını biriktirirler ama harcamaya, yemeye bir türlü kıyamazlar. Ne var ki, onların kıyıp da faydalanamadığı bu para veya malı sağlığında, gücünün yetmediği kişiler; öldüğünde de mirasçıları bir güzel yer. Bu bakımdan, insan kazandığını sağlığında yemesini bilmelidir.Dem: Yaşanılan zaman.

Hû çekmek: Allah adını anmak, dervişlikte veda etmek.

Okunma: 3429


   

Küçük harfle, sayı ve noktalama işareti kullanmadan arama yapın...


TÜRK ATASÖZLERİ SÖZLÜĞÜ İÇİN TIKLAYIN
TÜRKÇE DEYİMLER SÖZLÜĞÜ İÇİN TIKLAYIN

Atasözü Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Tanımı:Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Tanımı:Çoğunlukla gerçek anlamından ayrı bir anlam taşıyan, en az iki sözcükten oluşan kalıplaşmış söz ya da sözcük grupları.eş.Tabir. Genellikle gerçek anlamından az çok ayrı bir anlamı olan, ilgi çekici bir anlatımı bulunan, ifadeyi daha zengin kılan, iki veya daha fazla kelimeden meydana gelen, kalıplaşmış söz topluluklarına "deyim (tabir)" denir.

TDK Güncel Türkçe Atasözleri Sözlüğü