Eğitim Sitesi

Malını yemesini bilmeyen (yemeyen) zengin her gün züğürttür. atasözünün anlamı, açıklaması... TDK Açıklamalı Atasözleri Sözlüğü

Malını yemesini bilmeyen (yemeyen) zengin her gün züğürttür. deyiminin anlamı, açıklaması Örneklerle TDK Türkçe Deyimler Sözlüğü

Atasözü:

Malını yemesini bilmeyen (yemeyen) zengin her gün züğürttür.

Atasözünün Anlamı:

Züğürt kimse parası olmadığı için zorluk içindedir. Parasını yiyemeyen veya bilerek yemeyen kimseler ise paraları olduğu halde bu yokluğu çekenlerdir. Sahip olduğu maldan gerektiği gibi yararlanmayan kişi ile; elinde hiçbir şeyi olmayan fakir arasında bir fark yoktur.
Okunma: 6434


   

Küçük harfle, sayı ve noktalama işareti kullanmadan arama yapın...


TÜRK ATASÖZLERİ SÖZLÜĞÜ İÇİN TIKLAYIN
TÜRKÇE DEYİMLER SÖZLÜĞÜ İÇİN TIKLAYIN

Atasözü Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Tanımı:Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Tanımı:Çoğunlukla gerçek anlamından ayrı bir anlam taşıyan, en az iki sözcükten oluşan kalıplaşmış söz ya da sözcük grupları.eş.Tabir. Genellikle gerçek anlamından az çok ayrı bir anlamı olan, ilgi çekici bir anlatımı bulunan, ifadeyi daha zengin kılan, iki veya daha fazla kelimeden meydana gelen, kalıplaşmış söz topluluklarına "deyim (tabir)" denir.

TDK Güncel Türkçe Atasözleri Sözlüğü