Eğitim Sitesi

Saç kıvamını bulur hamur tükenir, yaş kıvamını bulur ömür tükenir. atasözünün anlamı, açıklaması... TDK Açıklamalı Atasözleri Sözlüğü

Saç kıvamını bulur hamur tükenir, yaş kıvamını bulur ömür tükenir. deyiminin anlamı, açıklaması Örneklerle TDK Türkçe Deyimler Sözlüğü

Atasözü:

Saç kıvamını bulur hamur tükenir, yaş kıvamını bulur ömür tükenir.

Atasözünün Anlamı:

Hemen her şeyin uygun bir zamanı vardır. Eğer buna dikkat edilmezse işler yolunda gitmez. Saçta pişirme için aceleci olmamak, biraz geç işe başlamak daha sağlıklı sonuçlar verir. Bunun gibi, insan yapmak istediklerini ertelememeli, imkânı varken bir an önce düşüncelerini gerçekleştirmelidir. Yaş ilerledikçe istediklerini gerçekleştirecek sağlığı ve maddi imkânı olmayabilir.

Saç: Üzerinde ekmek ya da yufka pişirilen yuvarlak saç.

Okunma: 258


   

Küçük harfle, sayı ve noktalama işareti kullanmadan arama yapın...


TÜRK ATASÖZLERİ SÖZLÜĞÜ İÇİN TIKLAYIN
TÜRKÇE DEYİMLER SÖZLÜĞÜ İÇİN TIKLAYIN

Atasözü Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Tanımı:Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Tanımı:Çoğunlukla gerçek anlamından ayrı bir anlam taşıyan, en az iki sözcükten oluşan kalıplaşmış söz ya da sözcük grupları.eş.Tabir. Genellikle gerçek anlamından az çok ayrı bir anlamı olan, ilgi çekici bir anlatımı bulunan, ifadeyi daha zengin kılan, iki veya daha fazla kelimeden meydana gelen, kalıplaşmış söz topluluklarına "deyim (tabir)" denir.

TDK Güncel Türkçe Atasözleri Sözlüğü