Eğitim Sitesi

Bahtsız bedeviyi çölde kutup ayısı kovalarmış (öpermiş). atasözünün anlamı, açıklaması... TDK Açıklamalı Atasözleri Sözlüğü

Bahtsız bedeviyi çölde kutup ayısı kovalarmış (öpermiş). deyiminin anlamı, açıklaması Örneklerle TDK Türkçe Deyimler Sözlüğü

Atasözü:

Bahtsız bedeviyi çölde kutup ayısı kovalarmış (öpermiş).

Atasözünün Anlamı:

Şanssız kişinin bütün işleri ters gider. Giriştikleri her işten olumsuz sonuç alırlar. Bu, Allah'ın kullarını bir imtihan şeklidir. Kişilere düşen ise sabır ve sebat gösterip çalışmaya devam etmektir.* bahtsız : Şanssız, talihsiz.

Okunma: 5571


   

Küçük harfle, sayı ve noktalama işareti kullanmadan arama yapın...


TÜRK ATASÖZLERİ SÖZLÜĞÜ İÇİN TIKLAYIN
TÜRKÇE DEYİMLER SÖZLÜĞÜ İÇİN TIKLAYIN

Atasözü Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Tanımı:Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Tanımı:Çoğunlukla gerçek anlamından ayrı bir anlam taşıyan, en az iki sözcükten oluşan kalıplaşmış söz ya da sözcük grupları.eş.Tabir. Genellikle gerçek anlamından az çok ayrı bir anlamı olan, ilgi çekici bir anlatımı bulunan, ifadeyi daha zengin kılan, iki veya daha fazla kelimeden meydana gelen, kalıplaşmış söz topluluklarına "deyim (tabir)" denir.

TDK Güncel Türkçe Atasözleri Sözlüğü