Eğitim Sitesi

Çekmeyince zor zahmet, erişilmez menzile; Ekmeyince, biçmeyince hâsılât girmez ele. atasözünün anlamı, açıklaması... TDK Açıklamalı Atasözleri Sözlüğü

Çekmeyince zor zahmet, erişilmez menzile; Ekmeyince, biçmeyince hâsılât girmez ele. deyiminin anlamı, açıklaması Örneklerle TDK Türkçe Deyimler Sözlüğü

Atasözü:

Çekmeyince zor zahmet, erişilmez menzile; Ekmeyince, biçmeyince hâsılât girmez ele.

Atasözünün Anlamı:

Çalışan, bir hizmette bulunan karşılığını bekler. Bir işde çalışmayan ve bir emek sarf etmeyenin iş sahibinden, bir ağadan ücret istemeye yüzü olabilir mi? Yol yürümeyen, gayret göstermeyen kimselerin hedefine ulaşamayacağı gibi, ekip biçmeyenin de bir hasılat toplaması mümkün değildir. Çile çekilsin, bir emek sarf edilsin ki menzile erilsin, hâsılat toplansın.
Okunma: 720


   

Küçük harfle, sayı ve noktalama işareti kullanmadan arama yapın...


TÜRK ATASÖZLERİ SÖZLÜĞÜ İÇİN TIKLAYIN
TÜRKÇE DEYİMLER SÖZLÜĞÜ İÇİN TIKLAYIN

Atasözü Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Tanımı:Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Tanımı:Çoğunlukla gerçek anlamından ayrı bir anlam taşıyan, en az iki sözcükten oluşan kalıplaşmış söz ya da sözcük grupları.eş.Tabir. Genellikle gerçek anlamından az çok ayrı bir anlamı olan, ilgi çekici bir anlatımı bulunan, ifadeyi daha zengin kılan, iki veya daha fazla kelimeden meydana gelen, kalıplaşmış söz topluluklarına "deyim (tabir)" denir.

TDK Güncel Türkçe Atasözleri Sözlüğü