Eğitim Sitesi

Sana taşla vurana (dokunana) sen aşla (ekmekle, pamukla) vur (dokun). atasözünün anlamı, açıklaması... TDK Açıklamalı Atasözleri Sözlüğü

Sana taşla vurana (dokunana) sen aşla (ekmekle, pamukla) vur (dokun). deyiminin anlamı, açıklaması Örneklerle TDK Türkçe Deyimler Sözlüğü

Atasözü:

Sana taşla vurana (dokunana) sen aşla (ekmekle, pamukla) vur (dokun).

Atasözünün Anlamı:

İyilik yapmak insanlığın kuralıdır. İnsan, kendisine kötülük edene iyilik etmeli, sert davranana yumuşak davranmalıdır. Aksi durumda karşısındakinin olumsuz davranışlarını yaparak karşılık verirse o kişiden farkı kalmaz.
Okunma: 2298


   

Küçük harfle, sayı ve noktalama işareti kullanmadan arama yapın...


TÜRK ATASÖZLERİ SÖZLÜĞÜ İÇİN TIKLAYIN
TÜRKÇE DEYİMLER SÖZLÜĞÜ İÇİN TIKLAYIN

Atasözü Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Tanımı:Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Tanımı:Çoğunlukla gerçek anlamından ayrı bir anlam taşıyan, en az iki sözcükten oluşan kalıplaşmış söz ya da sözcük grupları.eş.Tabir. Genellikle gerçek anlamından az çok ayrı bir anlamı olan, ilgi çekici bir anlatımı bulunan, ifadeyi daha zengin kılan, iki veya daha fazla kelimeden meydana gelen, kalıplaşmış söz topluluklarına "deyim (tabir)" denir.

TDK Güncel Türkçe Atasözleri Sözlüğü