Eğitim Sitesi

Gürültü istemeyen kazancı (bakırcı) dükkânına girmez (hırkasını başına çeker). atasözünün anlamı, açıklaması... TDK Açıklamalı Atasözleri Sözlüğü

Gürültü istemeyen kazancı (bakırcı) dükkânına girmez (hırkasını başına çeker). deyiminin anlamı, açıklaması Örneklerle TDK Türkçe Deyimler Sözlüğü

Atasözü:

Gürültü istemeyen kazancı (bakırcı) dükkânına girmez (hırkasını başına çeker).

Atasözünün Anlamı:

1. Sakin ve huzurlu bir hayat yaşamak isteyen kişi kavga ve gürültülü ortamlardan uzak durur.2. Kavga ve tartışma çıkmasını istemeyen kişi bazı küçük sorunları görmezden gelir.3. Sessiz bir ortamda çalışmak isteyen, kafası gürültü götürmeyen kişi gürültülü işlerde görev almaz.

Okunma: 795


   

Küçük harfle, sayı ve noktalama işareti kullanmadan arama yapın...


TÜRK ATASÖZLERİ SÖZLÜĞÜ İÇİN TIKLAYIN
TÜRKÇE DEYİMLER SÖZLÜĞÜ İÇİN TIKLAYIN

Atasözü Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Tanımı:Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Tanımı:Çoğunlukla gerçek anlamından ayrı bir anlam taşıyan, en az iki sözcükten oluşan kalıplaşmış söz ya da sözcük grupları.eş.Tabir. Genellikle gerçek anlamından az çok ayrı bir anlamı olan, ilgi çekici bir anlatımı bulunan, ifadeyi daha zengin kılan, iki veya daha fazla kelimeden meydana gelen, kalıplaşmış söz topluluklarına "deyim (tabir)" denir.

TDK Güncel Türkçe Atasözleri Sözlüğü