Eğitim Sitesi

Bir evde iki kız, biri çuvaldız biri biz. atasözünün anlamı, açıklaması... TDK Açıklamalı Atasözleri Sözlüğü

Bir evde iki kız, biri çuvaldız biri biz. deyiminin anlamı, açıklaması Örneklerle TDK Türkçe Deyimler Sözlüğü

Atasözü:

Bir evde iki kız, biri çuvaldız biri biz.

Atasözünün Anlamı:

Bir ailede iki genç kız olursa her biri bir yandan aileyi sıkıştırır. Kız kardeşler, birbirlerine karşı kıskanç ve kaprisli olurlar. Yaş farkı ne olursa olsun birbirleri ile yarışırlar. Büyüğe alınandan küçük de ister, küçüğün yaptığını büyük de yapmaya kalkışır. Yeni kıyafetler, takılar, aksesuarlar, çeyiz isterler. Onlar istemeseler de aile bu konuda sorumluluk hisseder. Maddi durumları yeterli değilse bunun sıkıntısını çeker.çuvaldız : Çuval vb. dokumalar dikmekte kullanılan, ucu yassı ve eğri, büyük iğne.

biz : Katı bir şeyi dikerken iğne geçirecek yeri delmek için kullanılan, çelikten yapılmış, sivri uçlu ve ağaç saplı araç, tığ.

Okunma: 996


   

Küçük harfle, sayı ve noktalama işareti kullanmadan arama yapın...


TÜRK ATASÖZLERİ SÖZLÜĞÜ İÇİN TIKLAYIN
TÜRKÇE DEYİMLER SÖZLÜĞÜ İÇİN TIKLAYIN

Atasözü Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Tanımı:Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Tanımı:Çoğunlukla gerçek anlamından ayrı bir anlam taşıyan, en az iki sözcükten oluşan kalıplaşmış söz ya da sözcük grupları.eş.Tabir. Genellikle gerçek anlamından az çok ayrı bir anlamı olan, ilgi çekici bir anlatımı bulunan, ifadeyi daha zengin kılan, iki veya daha fazla kelimeden meydana gelen, kalıplaşmış söz topluluklarına "deyim (tabir)" denir.

TDK Güncel Türkçe Atasözleri Sözlüğü