Eğitim Sitesi

Sev seni seveni hâk ile yeksan ise (olsa), sevme seni sevmeyeni Mısır'a sultan ise (olsa). atasözünün anlamı, açıklaması... TDK Açıklamalı Atasözleri Sözlüğü

Sev seni seveni hâk ile yeksan ise (olsa), sevme seni sevmeyeni Mısır'a sultan ise (olsa). deyiminin anlamı, açıklaması Örneklerle TDK Türkçe Deyimler Sözlüğü

Atasözü:

Sev seni seveni hâk ile yeksan ise (olsa), sevme seni sevmeyeni Mısır'a sultan ise (olsa).

Atasözünün Anlamı:

Bir toplumda kişilerin makamlarına, mevkilerine göre sevgi, saygı gösterilmez. Kişinin toplumdaki yeri sevgi için ölçü değildir. En yüksek makamlarda bile olsa, bizi sevmeyen kişiyi sevmemiz mümkün değildir. Ancak sıradan biri de bizi seviyor ise, karşılık olarak ona sevgi duyarız. Makamından dolayı gösterilen sevgi yalakalık, çıkarcılık ve riyakarlıktan başka bir şey değildir.* hâk ile yeksan : Yerle bir.

Okunma: 1605


   

Küçük harfle, sayı ve noktalama işareti kullanmadan arama yapın...


TÜRK ATASÖZLERİ SÖZLÜĞÜ İÇİN TIKLAYIN
TÜRKÇE DEYİMLER SÖZLÜĞÜ İÇİN TIKLAYIN

Atasözü Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Tanımı:Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Tanımı:Çoğunlukla gerçek anlamından ayrı bir anlam taşıyan, en az iki sözcükten oluşan kalıplaşmış söz ya da sözcük grupları.eş.Tabir. Genellikle gerçek anlamından az çok ayrı bir anlamı olan, ilgi çekici bir anlatımı bulunan, ifadeyi daha zengin kılan, iki veya daha fazla kelimeden meydana gelen, kalıplaşmış söz topluluklarına "deyim (tabir)" denir.

TDK Güncel Türkçe Atasözleri Sözlüğü