Eğitim Sitesi

İnsan sözünden (ikrarından), hayvan yularından tutulur. atasözünün anlamı, açıklaması... TDK Açıklamalı Atasözleri Sözlüğü

İnsan sözünden (ikrarından), hayvan yularından tutulur. deyiminin anlamı, açıklaması Örneklerle TDK Türkçe Deyimler Sözlüğü

Atasözü:

İnsan sözünden (ikrarından), hayvan yularından tutulur.

Atasözünün Anlamı:

Kişi bir söz vermişse söylediği o söz, kişiyi bağlar. Sözünde durmayana bir davranışta bulunursa kendisine verdiği söz hatırlatılır. Onun için söylediğinin dışına çıkamaz. Bu durum, yularından tutulduğu için başka yöne gidemeyen hayvanın durumuna benzer.
Okunma: 6758


   

Küçük harfle, sayı ve noktalama işareti kullanmadan arama yapın...


TÜRK ATASÖZLERİ SÖZLÜĞÜ İÇİN TIKLAYIN
TÜRKÇE DEYİMLER SÖZLÜĞÜ İÇİN TIKLAYIN

Atasözü Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Tanımı:Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Tanımı:Çoğunlukla gerçek anlamından ayrı bir anlam taşıyan, en az iki sözcükten oluşan kalıplaşmış söz ya da sözcük grupları.eş.Tabir. Genellikle gerçek anlamından az çok ayrı bir anlamı olan, ilgi çekici bir anlatımı bulunan, ifadeyi daha zengin kılan, iki veya daha fazla kelimeden meydana gelen, kalıplaşmış söz topluluklarına "deyim (tabir)" denir.

TDK Güncel Türkçe Atasözleri Sözlüğü