Oyun Siteleri

Komşun hakkında hüküm vermeden önce iki ay onun makosenleriyle (mokasenleriyle) yürü. atasözünün anlamı, açıklaması... TDK Açıklamalı Atasözleri Sözlüğü

   Atasözü:

   Komşun hakkında hüküm vermeden önce iki ay onun makosenleriyle (mokasenleriyle) yürü.

   Atasözünün Anlamı:

   Bir kişi ile ilgili doğru değerlendirmelerde bulunmak için ön yargılı olmamak, görünüşe aldanmamak gerekir.Doğru ve isabetli bir değerlendirme için; kişinin yaşam şartları, imkânları, çalışması, eğitimi, konuşması vb. birçok özelliği göz önünde bulundurulmalı, empati yapılmalıdır.Örneğin; Aç insanın halini tok insan bilmez, aç kişiyi anlayabilmek için aç olmak gerekir ki onu daha iyi anlayabilelim. Bu sözdeki örneklendirilen durum ise, kişinin ayakkabılarını ya da benzer ayakkabıları birkaç gün giymelisiniz ki o ayakkabıların yürüyüşünüze, ayaklarınıza etkisini anlayasınız. dersimiz.comMakosen:1. Kuzey Amerika Kızılderililerinin giydiği deriden yapılmış, tek parça ayakkabı.2. Kısa ökçeli, bağsız ayakkabı.Mokasen:Kuzey Amerika yerlilerince kullanılan, hayvan derisinden yapılma, üzerleri inci boncukla süslü, ökçesiz, yarım ayakkabı.

 

Okunma : 284

 

Küçük harfle, sayı ve noktalama işareti kullanmadan arama yapın...

   

Atasözü Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Tanımı:Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

TDK Güncel Türk Atasözleri Sözlüğü