Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Tebdil-i mekanda ferahlık vardır. Atasözünün anlamı, açıklaması:

Tebdil-i mekanda ferahlık vardır.
atasözünün açıklaması ve anlamı:

Kişi uzun süre aynı yerde ve aynı kişilerle kalmaktan sıkılabilir. Bulunduğu yeri veya çevreyi kimi zaman değiştirmek, daha değişik yerleri görüp gezmek, yeni insanlar tanımak, kişinin sıkıntısını giderir; ona rahatlık, ferahlık verir. dersimiz.com

Doğrusu "Tebdilimekânda ferahlık vardır." şeklindedir.
* Tebdilimekân : Yer değiştirme.


Tebdil-i mekanda ferahlık vardır atasözü ile ilgili kompozisyon örneği:

İnsan doğası gereği hayatında sürekli değişiklikler, yenilikler ister. Yeni kıyafetler, yeni eşyalar, gelişen teknoloji, ortaya çıkan moda akımları insan oğlunun hep değişim peşinde olmasındandır.
Uzun süre aynı mekanda bulunmak, monoton bir yaşama yol açar. Aynı insanlar, aynı eşyalar, aynı işler sıkıcı hale gelir. Çevremizdeki şeyleri sık sık değiştirmemiz mümkün olmadığından, bulunduğumuz çevreden uzaklaşmak en kolayıdır.
Yeni insanlar tanımak, yeni yerler gezmek ve keşfetmek, farklı ortamlarda, mekanlarda bulunmak insanı ruhsal yönden rahatlatır, moral ve motivasyonunu arttırır. Mutluluk ve huzur verir.

 

Sitemizde açıklamalı 6519 atasözü bulunmaktadır.

Benzer Atasözleri:

Beleş atın yaşına bakılmaz.

Aç koyma hırsız edersin, çok söyleme arsız edersin.

İstemem diyenden korkmalı.

Her yerde okka dört yüz dirhem.

Cahile söz anlatmak, deveye hendek atlatmaktan zordur.

Komşunun tavuğu komşuya kaz görünür.

Gönül bir sırça saraydır, kırılırsa yapılmaz.

Mart yağar, nisan övünür; nisan yağar, insan övünür.

Nerde hareket, orda bereket.

Değme bana, değmeyim sana.

ATASÖZLERİ SÖZLÜĞÜ ANA SAYFA

DEYİMLER SÖZLÜĞÜ ANA SAYFA

Atasözü Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Tanımı:
Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

 

Atasözleri, biçim yönünden diğer yazı türlerine göre farklı özellikler gösterir. Öykü, roman, şiir, deneme gibi yazı türleri pek çok cümlenin bir araya gelmesi ve anlam yönünden bütünleşmesiyle oluşur. Buna karşın atasözleri genellikle bir, en fazla iki cümleden oluşur. Bütün duygu ve düşünceler bu tek cümleye sığdırılır. Bu cümleler kişiden kişiye değişmez. Halkın ortak malıdır ve halk tarafından aynı biçimde söylenir.

Atasözleri hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayın