Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Sakla samanı, gelir zamanı. Atasözünün anlamı, açıklaması:

Sakla samanı, gelir zamanı.
atasözünün açıklaması ve anlamı:

Gereksiz görülen, işe yaramaz, değersiz kabul edilen en küçük şey günün birinde lâzım olabilir. Bu sebeple önemsiz gördüğümüz şeyleri atıp elden çıkarmamalı, onları saklamalıyız. Bunu yaparken de ölçülü olmalıyız, çünkü günümüzde bazı kişiler bu düşünceyle hiçbir şey atmadan evlerini, iş yerlerini adeta çöplüğe çevirmektedirler. Bu da istifçilik hastalığı olarak ortaya çıkmaktadır.

Sakla samanı, gelir zamanı atasözü ile ilgili kompozisyon örneği:

Bitkisel beslenen hayvanların temel besin kaynaklarından olan saman, doğanın yeşillendiği, otların bol olduğu zamanda önemsiz ve değersiz olabilir. Ancak kış mevsiminde saman bu hayvanlar için çok değerli ve aranan bir besin olmaktadır.
Gündelik hayatımızda hiç dikkatimizi çekmeyen önemsiz gibi görünen basit şeyler ihtiyaç anında bulunmaz bir hazine gibi değer kazanabilmektedir. Örneğin çok basit gibi görünen bir tel parçası, çivi, vida vb. birçok sorunun çözümünde kullanılabilmektedir. Bu nedenle ihtiyacımız olmasa da bazı şeyleri ileride lazım olabilir düşüncesiyle muhafaza etmeliyiz.
Sonuç olarak en gereksiz gibi gözüken basit şeyler, ihtiyaç anında çok değerli hale gelir.

 

Sitemizde açıklamalı 6521 atasözü bulunmaktadır.

Benzer Atasözleri:

Miras helal, hele al demişler.

Dünya Sultan Süleyman'a bile kalmamış.

Ateş ile barut bir yerde olmaz.

Dimyat'a pirince giderken, eldeki bulgurdan olmak.

Kızını dövmeyen, dizini döver.

Emmim, dayım kesem; elimi soksam yesem.

Samur kürk de olsa, suçu kimse üzerine almaz.

Karamanın koyunu, sonra çıkar oyunu.

Arife bir söz yeter.

Eski kurt yolunu şaşırmaz.

ATASÖZLERİ SÖZLÜĞÜ ANA SAYFA

DEYİMLER SÖZLÜĞÜ ANA SAYFA

Atasözü Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Tanımı:
Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

 

Atasözleri, biçim yönünden diğer yazı türlerine göre farklı özellikler gösterir. Öykü, roman, şiir, deneme gibi yazı türleri pek çok cümlenin bir araya gelmesi ve anlam yönünden bütünleşmesiyle oluşur. Buna karşın atasözleri genellikle bir, en fazla iki cümleden oluşur. Bütün duygu ve düşünceler bu tek cümleye sığdırılır. Bu cümleler kişiden kişiye değişmez. Halkın ortak malıdır ve halk tarafından aynı biçimde söylenir.

Atasözleri hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayın