Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Kitapsız ev cansız beden gibidir. Atasözünün anlamı, açıklaması:

Kitapsız ev cansız beden gibidir.
atasözünün açıklaması ve anlamı:

Cansız beden ölmüş demektir, ölmüş olandan da kimseye fayda gelmez. Bir evde yaşayan insanların kendini geliştirmesi, hayatta karşılaştığı zorlukları yenebilmesi için bilgiler edinmesi, eğitim görmesi gerekir. Bu bilgiler de kitaplarda olduğu için kişi imkân buldukça kitap okumalı, hayatı kendine kolaylaştıracak bilgiler edinmelidir. Günümüzde kitapların yerini teknolojik cihazlar almaya başladığı için kitaplar azalmış olabilir. Ancak burada asıl konu kitap değil, bilgi veren her türlü kaynaktan bilgi edinmek ve cehaletten uzak kalmaktır.

 

Sitemizde açıklamalı 6519 atasözü bulunmaktadır.

Benzer Atasözleri:

Kişiyi nasıl bilirsin? Kendin gibi.

Çiğ yemedim ki karnım ağrısın.

Köpeğe gem vurma, kendisini at sanır.

İki tavşan kovalayan, hiçbirini tutamaz.

Son gülen iyi güler.

Yoksul âlâ ata binse selâm durmaz.

Soğanın acısını yiyen bilmez, doğrayan bilir.

Deli kıza cilve yap demişler, oda gitmiş osurmuş.

Soydur çeker.

Ağzından çıkanı kulağın duysun.

ATASÖZLERİ SÖZLÜĞÜ ANA SAYFA

DEYİMLER SÖZLÜĞÜ ANA SAYFA

Atasözü Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Tanımı:
Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

 

Atasözleri, biçim yönünden diğer yazı türlerine göre farklı özellikler gösterir. Öykü, roman, şiir, deneme gibi yazı türleri pek çok cümlenin bir araya gelmesi ve anlam yönünden bütünleşmesiyle oluşur. Buna karşın atasözleri genellikle bir, en fazla iki cümleden oluşur. Bütün duygu ve düşünceler bu tek cümleye sığdırılır. Bu cümleler kişiden kişiye değişmez. Halkın ortak malıdır ve halk tarafından aynı biçimde söylenir.

Atasözleri hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayın