Eğitim Sitesi

Keser döner, sap döner; gün gelir, hesap döner. Atasözünün anlamı, açıklaması:

Atasözü / güzel söz "Keser döner, sap döner; gün gelir, hesap döner." ile ilgili anlamı, açıklaması nedir? sorularınıza güncel açıklamalar ve yorumlarla TDK uyumlu atasözleri sözlüğümüzde cevap verilmektedir.

Atasözü / Güzel Söz:

Keser döner, sap döner; gün gelir, hesap döner.

Güzel sözün / atasözünün açıklaması ve anlamı:

Yeryüzünde her şey sürekli değişim içindedir. Her an her şey değişebilir. İnsanın başına da türlü olaylar, durumlar gelebilir. Bugün yetkili olan, yarın yetkisiz, sıradan biri olabilir. Zengin, muhtaç hale gelebilir. Yani hayatta her şey zaman içinde planlandığı gibi gerçekleşmeyebilir.

Keser döner, sap döner; gün gelir, hesap döner atasözü ile ilgili kompozisyon örneği:


Doğadaki her şey sürekli bir değişim halindedir. Doğmak, büyümek, yaşlanmak, ölmek, eskimek, çürümek vb. değişime örnektir. İnsanlar için de değişim kaçınılmazdır. Bebek çocuk, çocuk genç, genç yetişkin, yetişkin ihtiyar olmaya adım adım ilerler. Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir.
Bu değişim kişilerin makam, mevki, zenginlik, güzellik, yakışıklılık vb. için de geçerlidir. Farklı etkenlerden dolayı zengin malını mülkünü, amir memur bulunduğu makam ve mevkiyi, güzel güzelliğini kaybedebilir.
İnsan sahip olduğu niteliklerden dolayı diğer kişileri hor görmemeli, kendince kibirlenip böbürlenmemeli, varlıkta ve yoklukta bulunduğu her konumda insani ölçülerde bir hayat yaşamalıdır.

 

Atasözü / Güzel Sözü ve Açıklamasını Paylaşın: tweet facebook

Sonraki Atasözü:

Önceki Atasözü:

Keser döner, sap döner; gün gelir, hesap döner. atasözünün anlamı, açıklaması