Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Doğa bekçiyle değil, sevgiyle korunur. Atasözünün anlamı, açıklaması:

Doğa bekçiyle değil, sevgiyle korunur.
atasözünün açıklaması ve anlamı:

Bilinçsiz insanların yaptığı yanlışları ne kadar tedbir alsanız da, ceza verseniz de önleyemezsiniz. Çünkü insanların her anında yaptığı davranışları denetlemenin, kontrol etmenin imkânı yoktur.
Bu nedenle yapılan yanlışları ortadan kaldırmanın yolu, insanları eğitmek, hatalara karşı bilinçlendirmek, çevreye ve diğer canlılara saygı duymasını sağlamaktır. İnsan, yaptığı yanlışın olumsuz sonuçlarını fark edip, vicdanen rahatsızlık duyuyorsa, davranışlarını kontrol etmeye çalışıyorsa bu güzel bir gelişmedir. Bilinçli insan isteyerek diğer canlılara ve doğaya asla zarar vermek istemez.

 

Sitemizde açıklamalı 6483 atasözü bulunmaktadır.

Benzer Atasözleri:

Misafirlik üç gündür.

At yedi günde, it yediği günde belli olur.

Mart dokuzunda çıra yak, bağ buda.

Su akar yatağını bulur.

Az yiyenin hekimle, düz gidenin hakimle işi olmaz.

Dini, dinara satmak olmaz.

Baldız baldan tatlıdır.

Gevşek tükürüğün sakala zararı vardır.

Dert gitmez, değişir.

Buyuran ağız yorulmamış.

ATASÖZLERİ SÖZLÜĞÜ ANA SAYFA

DEYİMLER SÖZLÜĞÜ ANA SAYFA

Atasözü Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Tanımı:
Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

 

Atasözleri, biçim yönünden diğer yazı türlerine göre farklı özellikler gösterir. Öykü, roman, şiir, deneme gibi yazı türleri pek çok cümlenin bir araya gelmesi ve anlam yönünden bütünleşmesiyle oluşur. Buna karşın atasözleri genellikle bir, en fazla iki cümleden oluşur. Bütün duygu ve düşünceler bu tek cümleye sığdırılır. Bu cümleler kişiden kişiye değişmez. Halkın ortak malıdır ve halk tarafından aynı biçimde söylenir.

Atasözleri hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayın