Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Çalışan demir ışıldar. Atasözünün anlamı, açıklaması:

Çalışan demir ışıldar.
atasözünün açıklaması ve anlamı:

Durağan durumdan hareketli duruma geçmek ve çalışmak, insandaki hantallığı, isteksizliği ve uyuşukluğu yok eder; onu canlı, yetenekli ve verimli kılar. Ruhen ve bedenen güçlendirdiği gibi, maddi yönden de kazançlı yapar. Çalışmayan kimsenin ise, iş yapma yeteneği zamanla yok olur. Hayattan zevk almamaya başlar, kötümser bir insan olur.

Çalışan demir ışıldar atasözü ile ilgili kompozisyon örneği:

Demirden yapılmış nesneler, kullanılmayıp bir kenara atılırsa zamanla paslanır, çürür ve işlevini yitirir. Kullanılan, bakımı yapılan aynı nesneler ise işlevselliğini korur.
İnsan yapısı hareket etmeye uygun biçimde şekillenmiştir. Hareketsiz bir yaşam tarzını seçen kişiler, zamanla önce beden daha sonra ruh sağlıklarını kaybederler.
Çalışma konusunda da tembellik edenler, gayret etmeyenler her konuda başarısızlığa mahkum olurlar.
Çalışkan bir öğrenci başarıları ile her zaman ışıldar ve gurur kaynağı olur. Tembel bir öğrenci ise başarısızlıktan, üzüntü kaynağı olmaktan öteye geçemez.
İnsan hayatta başarıları ile ışıl ışıl parlamak için üzerine düşen görev ve sorumlulukları en iyi şekilde yerine getirmeye çalışmalı, sağlığı için de aktif bir hayat yaşamalıdır.

 

Sitemizde açıklamalı 6521 atasözü bulunmaktadır.

Benzer Atasözleri:

Kalem kılıçtan keskindir.

Kuzusuna kıymayan kebap yiyemez.

Pilavdan dönen kaşığın sapı kırılsın.

Köpek sürünmekle etek kesilmez.

Dut demeye dudak ister.

Öküz öldü, ortaklık bozuldu.

Uzun geceyi dert çeken bilir.

Defineye malik viraneler var.

Delikli taş yerde kalmaz, hiç olmazsa alır nazarlık yaparlar.

Cahil adam, yarım adam.

ATASÖZLERİ SÖZLÜĞÜ ANA SAYFA

DEYİMLER SÖZLÜĞÜ ANA SAYFA

Atasözü Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Tanımı:
Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

 

Atasözleri, biçim yönünden diğer yazı türlerine göre farklı özellikler gösterir. Öykü, roman, şiir, deneme gibi yazı türleri pek çok cümlenin bir araya gelmesi ve anlam yönünden bütünleşmesiyle oluşur. Buna karşın atasözleri genellikle bir, en fazla iki cümleden oluşur. Bütün duygu ve düşünceler bu tek cümleye sığdırılır. Bu cümleler kişiden kişiye değişmez. Halkın ortak malıdır ve halk tarafından aynı biçimde söylenir.

Atasözleri hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayın