Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Boynuz kulağı geçer. Atasözünün anlamı, açıklaması:

Boynuz kulağı geçer.
atasözünün açıklaması ve anlamı:

Eğitime sonradan da başlasa kimi yetenekli, becerikli, öğrenme ve kavrama gücü iyi olan çırak veya öğrenci, ustasından ya da öğreticisinden daha ileri gidebilir; onlardan daha başarılı olabilir. Böyle olması, toplumun ilerleyebilmesi bakımından iyi bir durumdur.

Boynuz kulağı geçer atasözü ile ilgili kompozisyon örneği:

Boynuzlu hayvanlarda boynuz, kulaktan sonra oluşmasına rağmen hızlı bir şekilde gelişip, büyür ve kulağı geçer.
Toplumsal hayatta bir insanın herhangi bir alanda ulaşabileceği başarı, o insanın bireysel yetenekleri ile sınırlıdır.
Bir işi, sanatı, mesleği yeni öğrenen kişi yetenekli ve becerikli ise ustasından, hocasından daha iyi işler başarabilir. Eskilerin yerine her alanda yeni bireylerin ortaya çıkması, ünlü olması buna örnektir.
Zaten yeni öğrenenler, öğreticilerini geçmemiş olsaydı insanlık fazla gelişme ve ilerleme göstermeden aynı düzeyde yaşamaya devam ederdi.
Gelişen hayat şartları, teknolojik ilerlemeler ışığında nesilden nesile bilgi aktarımıyla insanlık sürekli daha iyiye ulaşmaya çalışmaktadır. Bu nedenle öğrenenler yeteneklerini zorlayarak, ustalarını geçmeye çalışmalıdır.
Başarıya inanmış, gayretli ve yetenekli kişiler sahip oldukları beceri ve yeteneklerine bağlı olarak yaptıkları işte zirveye çıkabilirler. Bu doğal bir durumdur ve insanlığın gelişimi için gereklidir.

 

Sitemizde açıklamalı 6529 atasözü bulunmaktadır.

Benzer Atasözleri:

Hamama gider kurna beğenmez, düğüne gider zurna beğenmez.

Kaya uçmazsa dere dolmaz.

Beş tavuğa bir horoz yeter.

Meyve veren ağaç taşlanır.

Tevekkelin gemisi batmaz.

Testiyi kıran da bir dolduran da.

İğneyi kendine batır, çuvaldızı başkasına.

Cahil adam, meyve vermeyen ağaca benzer.

Koyunun götü bir gün açıksa, keçininki her gün açık.

Keçi geberse de kuyruğunu indirmez.

ATASÖZLERİ SÖZLÜĞÜ ANA SAYFA

DEYİMLER SÖZLÜĞÜ ANA SAYFA

Atasözü Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Tanımı:
Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

 

Atasözleri, biçim yönünden diğer yazı türlerine göre farklı özellikler gösterir. Öykü, roman, şiir, deneme gibi yazı türleri pek çok cümlenin bir araya gelmesi ve anlam yönünden bütünleşmesiyle oluşur. Buna karşın atasözleri genellikle bir, en fazla iki cümleden oluşur. Bütün duygu ve düşünceler bu tek cümleye sığdırılır. Bu cümleler kişiden kişiye değişmez. Halkın ortak malıdır ve halk tarafından aynı biçimde söylenir.

Atasözleri hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayın