Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Ateş düştüğü yeri yakar. Atasözünün anlamı, açıklaması:

Ateş düştüğü yeri yakar.
atasözünün açıklaması ve anlamı:

Bir felâket ya da üzücü olay gerçek anlamda ona uğrayana, yalnızca ilgili kimselere acı verir; onların yüreklerini yakar. Başkalarının, uzak kimselerin duydukları acı, gösterdikleri üzüntü ise yüzeyseldir; kalıcı değil, gelip geçicidir.

Örneğin; trafik kazasında maddi ve manevi olarak zarara uğrayan bir kişi için, en çok aile bireyleri, sonra akrabaları ve yakın dostları üzülür. Aile bireyleri bu üzüntüyü ömür boyu çekerken, diğer kişiler için bir süre sonra bu durum yerini üzüntüden çok acıma duygusuna bırakır. dersimiz.com

 

Sitemizde açıklamalı 6521 atasözü bulunmaktadır.

Benzer Atasözleri:

Dokuz ölç, bir biç.

Acele ile yürüyen yolda kalır.

Çobanın gönlü olursa, tekeden süt çıkarır.

Hiddetle kalkan zararla oturur.

Güneş pabucu, pabuç da ayağı sıkar.

Çirkefe taş atma, üstüne sıçrar.

Buğdayı taşlı yerden, kızı kardaşlı yerden.

Kötü söz söyleme eşine, zehir katar aşına.

Derdini söylemeyen, derman bulamaz.

İş olacağına varır.

ATASÖZLERİ SÖZLÜĞÜ ANA SAYFA

DEYİMLER SÖZLÜĞÜ ANA SAYFA

Atasözü Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Tanımı:
Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

 

Atasözleri, biçim yönünden diğer yazı türlerine göre farklı özellikler gösterir. Öykü, roman, şiir, deneme gibi yazı türleri pek çok cümlenin bir araya gelmesi ve anlam yönünden bütünleşmesiyle oluşur. Buna karşın atasözleri genellikle bir, en fazla iki cümleden oluşur. Bütün duygu ve düşünceler bu tek cümleye sığdırılır. Bu cümleler kişiden kişiye değişmez. Halkın ortak malıdır ve halk tarafından aynı biçimde söylenir.

Atasözleri hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayın