Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Akraba gelmeye gelmeye düşman oldu, düşman gele gele akraba oldu. Atasözünün anlamı, açıklaması:

Akraba gelmeye gelmeye düşman oldu, düşman gele gele akraba oldu.
atasözünün açıklaması ve anlamı:

Akrabalar, kan bağıyla birbirine bağlı bireylerdir. Akrabaların birbirlerine daha fazla yardım edip fedakarlıkta bulunmaları, dostluklarının ileri olması beklenir. Ancak akrabalar ile araya giren mesafeler, kopan iletişim ilişkilerde bir soğukluk ortaya çıkmasına sebep olur. dersimiz.com Çoğu kez uzakta olmalarından veya duyarsızlıklarından zor günümüzde yanımızda olmazlar.
Zor zamanlarımızda yardımlarını ve ilgilerini bizden esirgemeyen dostlarımız, komşularımız vardır. Onların bize olan yakınlığı, hiç bir ilgi ve yardımını görmediğimiz akrabalarımızdan daha iyi ve hayırlıdır. İnsanları sadece kan bağı bağlamaz asıl bağlılık sevgiyle, ilgiyle olur.

 

Sitemizde açıklamalı 6512 atasözü bulunmaktadır.

Benzer Atasözleri:

Ismarlama dua, kabul edilmez.

At ölür meydan kalır, yiğit ölür şan kalır.

Uzun geceyi dert çeken bilir.

Elle gelen düğün bayram.

Av vuranın değil, alanın.

İşleyen demir paslanmaz.

Hata yapmaktan korkan insan, hiçbir işte başarılı olamaz.

Eceli yaklaşan köpek, mescit duvarına işer.

Kapı arkası bile gurbet.

Sütten ağzı yanan, yoğurdu üfleyerek yer.

ATASÖZLERİ SÖZLÜĞÜ ANA SAYFA

DEYİMLER SÖZLÜĞÜ ANA SAYFA

Atasözü Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Tanımı:
Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

 

Atasözleri, biçim yönünden diğer yazı türlerine göre farklı özellikler gösterir. Öykü, roman, şiir, deneme gibi yazı türleri pek çok cümlenin bir araya gelmesi ve anlam yönünden bütünleşmesiyle oluşur. Buna karşın atasözleri genellikle bir, en fazla iki cümleden oluşur. Bütün duygu ve düşünceler bu tek cümleye sığdırılır. Bu cümleler kişiden kişiye değişmez. Halkın ortak malıdır ve halk tarafından aynı biçimde söylenir.

Atasözleri hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayın