Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

At yiğidin yoldaşıdır. Atasözünün anlamı, açıklaması:

At yiğidin yoldaşıdır.
atasözünün açıklaması ve anlamı:

Çok açık olarak bilinen bir şey ki, göçebe bir millet olan Türkler için at, savaşta ya da barışta candan bir dosttur. Hemen her saati onunla geçer. At, Türkler için soyluluğun, yiğitliğin, vefakârlığın, yararlılığın ve inceliğin bir sembolüdür. Silâhsız er düşünülemediği gibi, atsız er de düşünülmemiştir. Dolayısıyla at, Türk`ün edebiyatına girmiş ve önemli bir motif oluşturmuştur. At hakkında şiir, menkıbe, masal, atasözü söylenmiş; risaleler kaleme alınmış, âdeta ona insan gibi muamele edilmiştir.

 

Sitemizde açıklamalı 6483 atasözü bulunmaktadır.

Benzer Atasözleri:

Atın dorusu, yiğidin delisi.

Arşın malı kantar ile satılmaz.

Sabah ola, hayır gele.

Yumurtadan çıkan yine yumurta çıkarır.

Erkekliğin onda dokuzu kaçmaktır.

İven sinek süte düşer.

Düşmanın karınca da olsa, kendini merdane tut.

Sofrada elini, dernekte dilini sıkı tut.

Boş çuval, dik durmaz.

Ağası güçlü olanın, kulu suçlu olur.

ATASÖZLERİ SÖZLÜĞÜ ANA SAYFA

DEYİMLER SÖZLÜĞÜ ANA SAYFA

Atasözü Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Tanımı:
Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

 

Atasözleri, biçim yönünden diğer yazı türlerine göre farklı özellikler gösterir. Öykü, roman, şiir, deneme gibi yazı türleri pek çok cümlenin bir araya gelmesi ve anlam yönünden bütünleşmesiyle oluşur. Buna karşın atasözleri genellikle bir, en fazla iki cümleden oluşur. Bütün duygu ve düşünceler bu tek cümleye sığdırılır. Bu cümleler kişiden kişiye değişmez. Halkın ortak malıdır ve halk tarafından aynı biçimde söylenir.

Atasözleri hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayın