Eğitim Sitesi

Atasözü: Vakit nakittir.

next Vakit nakittir.
atasözünün açıklaması ve anlamı:

Dünyada en değerli şeylerden biri zamandır, çünkü geçen zaman hiç bir şekilde geri getirilemez. Zaman, çalışarak değerlendirilirse para kazanılır. Bir işin yapılmasında para ve emek ne kadar değerliyse, zaman da o kadar değerlidir. Çünkü her iş, bir vakit(zaman) diliminde gerçekleşir. Çalışmadan geçirilen zaman bir kayıptır ve bu zamanı bir daha elde etmek mümkün değildir. Dolayısıyla zamanın kaybı iş kaybına, iş kaybı da para(nakit) kaybına yol açar. Bu bakımdan yaşadığımız her anı en iyi şekilde değerlendirmeliyiz. Unutulmamalıdır ki ömür kısa, yapılacak işler çoktur.

  Benzer Atasözleri:

  Sivilceyi kurcalama, çıban edersin.

  Gökyüzünde düğün var deseler, kadınlar merdiven kurmaya kalkar.

  Hak yerde kalmaz.

  Ne dilersen eşine o gelir başına.

  Tarlanın taşlısı, kızın saçlısı, öküzün (ineğin) başlısı.

  Sora sora Kâbe bulunur.

  Güvenme varlığa, düşersin darlığa.

  Zeytin dededen, incir babadan kalmalı.

  Irmaktan (çaydan, dereden) geçerken at değiştirilmez.

  Aç tavuk (düşünde) kendini buğday (arpa, darı) ambarında sanır (görür).

  ATASÖZLERİ SÖZLÜĞÜ ANA SAYFA

  DEYİMLER SÖZLÜĞÜ ANA SAYFA

  Atasözü Nedir? Özellikleri Nelerdir?

  Tanımı:
  Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

   

  Atasözleri, biçim yönünden diğer yazı türlerine göre farklı özellikler gösterir. Öykü, roman, şiir, deneme gibi yazı türleri pek çok cümlenin bir araya gelmesi ve anlam yönünden bütünleşmesiyle oluşur. Buna karşın atasözleri genellikle bir, en fazla iki cümleden oluşur. Bütün duygu ve düşünceler bu tek cümleye sığdırılır. Bu cümleler kişiden kişiye değişmez. Halkın ortak malıdır ve halk tarafından aynı biçimde söylenir.

  Atasözleri hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayın