Eğitim Sitesi

Serçoban Efsanesi

Serçoban Efsanesi: Serçoban, Amasya merkezdeki Kocacık Çarşısı’nda türbesi bulunan İğneci Baba ile kardeştir. İğneci Baba ayakkabı tamiri, kardeşi Serçoban ise çobanlık yapar. Serçoban, bir gün dağda sürülerini otlatırken kaçan oğlağı yakalamak ister. Serçoban kovalar...

Serçoban Efsanesi

Serçoban Efsanesi:

 

Serçoban, Amasya merkezdeki Kocacık Çarşısı’nda türbesi bulunan İğneci Baba ile kardeştir. İğneci Baba ayakkabı tamiri, kardeşi Serçoban ise çobanlık yapar.

 

Serçoban, bir gün dağda sürülerini otlatırken kaçan oğlağı yakalamak ister. Serçoban kovalar, oğlak kaçar, iyice yorulan Serçoban, "Seni yakaladığımda keseceğim." der. Sonunda yakaladığı oğlağı sözünü yerine getirmek için tam kesmek üzere iken mahzun ve etkileyici bakışları ile karşılaşan Serçoban, duygulanır “Beni de çok yordun mübarek!” der ve yakaladığı oğlağı serbest bırakır.

 

Serçoban öldüğünde, sürüdeki hayvanların her biri ağaca dönüşür ve bir orman oluşur. Mezarın bulunduğu mevkii kendi adı ile adak ve mesire yeri olarak ziyaret edilir. Yöre insanı oradaki ağaçları kesmenin kendilerine kötülük getireceğine inanır.

add

tag Serçoban Efsanesi efsaneler anlatmalar Amasya

Efsaneler - Anlatmalar Son Eklenenler

Serçoban Efsanesi Hakkında Yorum Yazın...

  

Serçoban Efsanesi Hakkında Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz.

Serçoban Efsanesi