Eğitim Sitesi

Ortaokul Öğrencileri İçin Kitap Tavsiyeleri

Ortaokul Öğrencileri İçin Kitap Tavsiyeleri: Son Adanın Çocukları/ Zülfü Livaneli/ Doğan Egmont: (5-6-7) Kapiland’ın Kobayları/Miyase Sertbarut/ Tudem: (6-7-8) Süper Gazeteciler/ Aytül Akal/ Tudem: (6-7-8)...

Ortaokul Öğrencileri İçin Kitap Tavsiyeleri

Ortaokul Öğrencileri İçin Kitap Tavsiyeleri:

Son Adanın Çocukları/ Zülfü Livaneli/ Doğan Egmont: (5-6-7)

Dünyadan adeta yalıtılmışçasına iyilik ve sevgi ile harmanlanmış ada halkının başına gelenler anlatılmaktadır. Eski bir devlet başkanının adaya yerleşip dikta ve hitabet sanatındaki ustalığıyla burayı da ülkenin diğer şehirlerine benzetme çabaları konu edilir. İçinde birçok mesaj barındıran, çocukları sorgulamaya sevk eden bir kitap.

 

Kapiland’ın Kobayları/Miyase Sertbarut/ Tudem: (6-7-8)

Roman, Kapiland isimli ülkenin, gelişmekte olan bir ülke üzerine oynadığı oyunlar üzerine kuruludur. Tıpkı tarihteki Marshall yardımlarına benzer bir yardım söz konusudur. Okullara Kapiland ülkesi tarafından bir şurup dağıtılarak tüm çocukların bu ilaçları düzenli olarak içmesi sağlanır. Bir grup öğrenci aslında bu ilacın onlara zararlı etkilerinin olduğunu fark eder ve olayı çözmeye çalışır. İçinde birçok mesaj barındıran, çocukları sorgulamaya sevk eden bir kitap. Serinin devamı da vardır.

kitaplar

Süper Gazeteciler/ Aytül Akal/ Tudem: (6-7-8)

Okuldaki bir grup öğrenci kendi hazırladıkları gazete için haber arayışına girmişken okullarına ünlü biri ziyarete gelir. Bu kişi ile röportaj yapmak için kolları sıvarlar. İpuçları ve başlarına gelen olaylar, onları inanmak istemedikleri şeylerle yüzleştirse de sonunda işlerin hiç de göründüğü gibi olmadığı anlaşılır. Serinin devamı da vardır.

 

Sözcük Korsanı/ Aşkın Güngör/ Tudem: (5-6)

Bir grup çocuk çözemedikleri bir sorunla karşılaşır. Bunun üzerine eğlenceli Dedektif Bol Bel’den yardım istemeye karar verirler. Dedektifin kendine özgü fantastik yöntemleri vardır. Bunun üzerine gelişen olaylar konu edilir.

 

Bunun Adı Findel/ Anrew Clements/ Günışığı: (5-6)

Nick adında bir çocuk, sözcüklerin kökenini araştırırken kendini, tüm okulu da inandırmayı başardığı bir oyunun içinde bulur. Kalem sözcüğünün karşılığı onun lügatinde “findel” olmuştur artık. Öğretmenlerinin ve okul idaresinin dayatmalarına rağmen bu ısrarından bir türlü vazgeçmemesi konu edilir.

 

Dolunay Dedektifleri/ Mavisel Yener/ Bilgi: (5-6)

Bir grup çocuk kendilerine gizemli gelen bir işin peşine düşer. Arkadaşlarının üvey babası Tom’dan şüphelenmeye başlarlar. İpuçları onları inanmak istemedikleri bir gerçekle yüzleştirse de sonunda işlerin hiç de göründüğü gibi olmadığı anlaşılır. Serinin devamı da vardır.

 

Almarpa’nın Gizemi/Koray Avcı Çakman/ Tudem: (5-6-7)

Bir grup çocuk Kuşçu isimli bir adamın teknesi ile çevreyi keşiflere çıkar. Her şey yolunda giderken bu adamdan şüphelenmeye başlar ve kendilerine gizemli gelen bir işin peşine düşerler. İpuçları onları inanmak istemedikleri şeylerle yüzleştirse de sonunda işlerin hiç de göründüğü gibi olmadığı anlaşılır.

 

Ütopyaya Yolculuk/ Şöhret Doğruyol Sağbaş/ Epsilon: (5-6-7)

Tüm istekleri babası tarafından fazlasıyla karşılanan teknoloji bağımlısı, bencil ve obez çocuk Mavi, kendini hiç ummadığı bir anda paralel bir evrende bulur. İyiliğin ve bilgeliğin hâkim olduğu bu dünyada Mavi’nin kendiyle yüzleşmesi konu edilir. Doğaya ve hayvana saygı duymanın, teknolojiyi gerektiği ölçüde kullanmanın ancak davranışların alışkanlığa dönüştürülmesi ile mümkün olduğu gerçeği vurgulanır. İçinde birçok mesaj barındıran, çocukları sorgulamaya sevk eden bir kitap. Serinin devamı da vardır.

 

Distopyaya Yolculuk/Şöhret Doğruyol Sağbaş/ Epsilon: (6-7-8)

Paralel Evren kâşifi olarak ilk görev yeri olan dünyamıza gelen Kitap isimli kız, alışkın olduğu dünyanın tam zıttı bir ortamla karşılaşır. Magazin dersi öğretmeninden, reklamlarla dolu yüksek binalara kadar gördüğü her şey, onu dehşete düşürür. Staj görevini tamamlama serüveni ummadık olaylarla daha da karmaşık hale gelir. İçinde bulunduğumuz çağı sorgulamaya sevk eden bir kitap.

 

NOT: Listede belirtilen sınıf seviyeleri ortalama olarak düşünülmüş şahsi fikrimdir.

Şöhret Doğruyol Sağbaş

Türkçe Öğretmeni/ Çocuk Kitabı Yazarı

add

tag Ortaokul Öğrencileri İçin Kitap Tavsiyeleri Şöhret Doğruyol Sağbaş

Öğrencilere Bilgilendirme Son Eklenenler

Ortaokul Öğrencileri İçin Kitap Tavsiyeleri Hakkında Yorum Yazın...

  

Ortaokul Öğrencileri İçin Kitap Tavsiyeleri Hakkında Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz.

Ortaokul Öğrencileri İçin Kitap Tavsiyeleri