Eğitim Sitesi

Casus Yazılımlar

Casus Yazılımlar

Casus Yazılım Nedir?

Casus yazılım, tanıtım, kişisel bilgi toplama veya onayınızı almadan bilgisayarınızın yapılandırmasını değiştirme gibi belirli davranışları gerçekleştiren yazılımlar için kullanılan genel bir terimdir. Casus yazılımlar, genellikle başka bir program kurulurken, sizin de onayınızla bilgisayarınıza kurulan ve kurulduktan sonra sizin internetteki gezme alışkanlıklarınızla ilgili bilgi toplayan ve bu bilgileri internet üzerinden kötü niyetli kişilere iletebilen yazılımlardır.

 

Casus Yazılımların Özellikleri

Casus yazılım genellikle, reklam pencereleri görüntüleyen yazılımla (reklam yazılımı denir) ya da kişisel veya önemli bilgileri izleyen yazılımla ilişkilendirilir. Bu, reklam sağlayan veya çevrimiçi etkinliklerinizi izleyen her yazılımın kötü olduğu anlamına gelmez. Örneğin, hedeflenen reklamları almayı kabul etmeniz "karşılığında" bir müzik hizmetine ücretsiz kaydolabilirsiniz. Koşullarını anladıktan ve kabul ettikten sonra, bunun adil bir anlaşma olduğuna karar verebilirsiniz. Ayrıca şirketin sizin için görüntüleyeceği reklamlara karar vermesi için çevrimiçi etkinliklerinizi izlemesine izin vermeyi de kabul edebilirsiniz.

 

Diğer istenmeyen yazılım çeşitleri bilgisayarınızda rahatsız edici değişiklikler yapabilir ve bilgisayarınızın yavaşlamasına veya kilitlenmesine neden olabilir. Bu programlar, Web tarayıcınızın giriş sayfasını veya arama sayfasını değiştirebilir ya da tarayıcınıza istemediğiniz veya gerek duymadığınız ek bileşenler ekleyebilir. Buna ek olarak bu programlar, ayarlarınızı daha önceki özgün değerlerine döndürmenizi de zorlaştırır. Bu tür istenmeyen programlara genellikle casus yazılım denir.

 

Casus Yazılım Belirtileri

 

Casus yazılımlar nasıl engellenir?

Adım 1: Bir güvenlik duvarı kullanın

 Çoğu casus yazılım ve diğer istenmeyen yazılımlar diğer programlarla birlikte gelmesine veya ilkesiz Web sitelerinden gönderilmesine karşın, casus yazılımların küçük bir bölümü de bilgisayar korsanları tarafından bilgisayarınıza uzaktan yerleştirilebilir. Bir güvenlik duvarı yüklemek veya Windows XP'de yerleşik olarak bulunan güvenlik duvarını kullanmak, bu bilgisayar korsanlarına karşı bir savunma sağlar.

Adım 2: Yazılımınızı güncelleştirin

Windows XP kullanıyorsanız, casus yazılımların ve diğer istenmeyen yazılımların bilgisayarınıza bulaşmasını engellemenin yollarından biri de tüm yazılımlarınızın güncel olmasını sağlamaktır. Microsoft Update'i ziyaret ederek, bilgisayarınızda Otomatik Güncelleştirmeler özelliğinin açık olduğunu ve en son yayımlanan tüm kritik güncelleştirmeleri ve güvenlik güncelleştirmelerini karşıdan yüklediğinizi doğrulayın.

Adım 3: Internet Explorer güvenlik ayarlarını yapın.

İnternet Explorer Web tarayıcınızın güvenlik ayarlarını yaparak, bir Web sitesinden gelecek bilgilerin ne kadarını kabul etmek istediğinizi belirleyebilirsiniz. Microsoft, Internet bölgesiningüvenlik ayarlarını Ortaveya daha yüksek bir değere ayarlamanızı önerir.

Adım 4: Casus yazılım önleme korumasını karşıdan yükleyip kurun.

Microsoft, casus yazılım önleme yazılımının karşıdan yükleyebileceğiniz bir beta sürümünü sunmaktadır; Windows Defender sitesinde daha fazla bilgi bulabilirsiniz. İstenmeyen yazılımları engellemenize, algılamanıza ve bilgisayarınızdan temizlemenize yardımcı olan ek güvenlik araçları Güvenlik Yüklemeleri kaynak sayfasında bulunabilir.

Adım 5: Web'de daha güvenli gezinin ve daha güvenli karşıdan yükleme gerçekleştirin.

Aslında casus yazılımlara ve diğer istenmeyen yazılımlara karşı en iyi savunma, hiç karşıdan yükleme gerçekleştirmemektir.

Kaynak : guvenliweb.org.tr

adddersimiz.com

tag Casus Yazılım Nedir Casus Yazılımlar Özellikleri Hakkında Bilgi Casus Yazılım Belirtileri Bilgisayar Eğitimi nasıl engellenir

Son Eklenen Bilgisayar Eğitimi

Casus Yazılımlar