Eğitim Sitesi

Aşiyan gezisi ile ilgili gezi yazısı

AŞİYAN GEZİSİ İLE İLGİLİ GEZİ YAZISI: Tevfik Fikret Müzesi diğer adıyla Aşiyan Müzesi Tevfik Fikret’in 1906-1915 arasında ölene kadar yaşadığı evin müze olarak düzenlenmesidir. Burada çeşitli eserler ve eşyalar günümüze kadar korunmuş olup buğu sergilenmektedir....

Aşiyan gezisi ile ilgili gezi yazısı

AŞİYAN GEZİSİ İLE İLGİLİ GEZİ YAZISI

 

               Tevfik Fikret Müzesi diğer adıyla Aşiyan Müzesi Tevfik Fikret’in 1906-1915 arasında ölene kadar yaşadığı evin müze olarak düzenlenmesidir. Burada çeşitli eserler ve eşyalar günümüze kadar korunmuş olup buğu sergilenmektedir.

 

            Müzeye gitmek için 4 arkadaş anlaştık ve rota hazırladık. Madenci gibi yer altından gittiğimizden yolda çok uzun bir süre kaybetmedik ancak vardığımızda Aşiyan yokuşu bizi yordu. Sadece bizi değil dar yollar arabaların da geçişine çoğu zaman izin vermedi ve sürücüleri de yordu. Yokuştan çıkarken manzara çok güzeldi. Deniz ve Rumeli Hisarı çok güzel görünüyordu. Müzeye vardığımızda girişteki yokuştan çıkarken herhalde burası arka giriş olmalı diye düşünürken asıl giriş olduğunu fark ettiğimizde çok şaşırdık. Bu adam bu yokuşunu nasıl çıkıyor canı bir şey istediğinde nasıl inip çıkıyor diye sorular sorduk. Daha sonra girişteki büyük beyaz bir taş gördük üzerinde Tevfik Fikret’in, adı doğum ve ölüm tarihi yazıyordu. Daha sonra bunun Tevfik Fikret’im mezarı olduğunu öğrendik ve bir adet resim çektik. Sonra gözümüzün önündeki kapıyı görmedik ve evin etrafında bir tur attık. Daha sonra kapıyı fark ettik ve içeriye girdik. Girişteki abi bize bilgiler verdi, yasakları söyledi, galoş ve broşür verdi. İlk başta girişteki Tevfik Fikret’in heykeli dikkatimizi çekti. Çok gerçekçi duruyordu sanki “merhaba” diyecekti. Ayrıca kapının karşısındaki küçük duvarların arasında kalan şömineli bölüm çok güzel düşünülmüştü. Daha sonra Edebiyat-ı Cedide odasına girdik. Burada tablolar vardı ve güzel çizilmişti. Daha sonra mutfağı gördük. Bir takımın çatal bıçağı metal iken diğerlerinin nedense tahta gibi bir şeyden yapıldığını fark ettik. Daha sonra çamaşırhaneye girdik burada Sokrat’ın penceresi denilen bir pencere vardı. Değişik bir yapımı vardı dikkatimi çekti. Abdülhak Hamit Tarhan Odası, Şair Nigar Odalarında daha çok resim vardı. Ancak beni çeken yer yatak odası ve çalışma odasıydı. Çalışma odasının dizaynı çok güzeldi ayrıca yatak odasına bağlantısı vardı. Odadaki eşyalar çok güzeldi. Yatak odasında ise manzara çok güzeldi. Boğazı ve Anadolu Hisarı’nı çok net görüyordu. Oda genişti ve bir de dolap vardı. İçinde Mustafa Kemal’den bir not vardı sanırım. Ayrıca bir de duvarda Tevfik Fikret’in yüz maskı bulunuyordu.

 

            Genel olarak beğendiğim geziden sonra karnımızı doyurup evlerimize döndük. Güzel bir ödev gezisiydi.

Ali Öztürk

add

tag Aşiyan gezisi ile ilgili gezi yazısı gezi yazıları gözlem yazıları

Araştırma - Yorum - Analiz Yazıları Son Eklenenler

Aşiyan gezisi ile ilgili gezi yazısı Hakkında Yorum Yazın...

  

Aşiyan gezisi ile ilgili gezi yazısı Hakkında Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz.

Aşiyan gezisi ile ilgili gezi yazısı