eğitim sitesi

Online Denizcilik Terimleri Sözlüğü

Reklamlar

Arabalı Oyunları Oyna

Online Denizcilik Terimleri Sözlüğü

  terimlerAriya (Arya): Yelkenin, sancağın veya çubukların aşağıya" "indirilmesi[Ariya sancak, ariya kürek] 

  terimlerArma: Teknenin tipinin belirlenmesini sağlayan direk ve yelkenleri ile ilgili tüm özellikleri kapsayan genel terim. (Direkçarmıhları, istralyalar) 

  terimlerArmador: Armaları donatan, yerlerine koyan ve gemi dahilinde armalarla ilgili her türlü işleri gören yetişmiş personel. 

  terimlerArmuz: Güverte ve borda kaplamalarının yan yana birleştiği zaman arada kalan çizgiye armuz denir. (Armuztutmak, armuz kaplama)

  terimlerArmuz Açmak: Ahşap teknelerin kalafat edilmeleri için armuzlarda bulunan eski kalafat malzemelerinin çıkarılması suretiyle armuzları açmak.

  terimlerArmuz Kaplama: Borda veya güverte kaplama tahtalarının uzunlamasına ve kenar kenara birleştirilmesi suretiyle yapılan bir kaplama usulü. 

  terimlerArya: Toka edilmiş vaziyetteki bir sancağı aşağı indirmek için verilen komut.

  terimlerArya Sancak: Bayrağı indirmeye arya sancak denir.

  terimlerArya Sancak Zamanı: Milli sancakların akşamları güneşin batışı ile indirilmesi, arya edilmesi zamanı. Arya sancak zamanı, deniz almanaklarından hergün için h

  terimlerAskı Mapası: Bir demir kaldırmak için bedenine konmuş olan mapa.

  terimlerAstroğraf: Yıldız yükseklik eğrilerini harita irtisam (izdüşüm) ettiren bir alet. Astroğraf, enlem, vakit ve mikyasa göre ayar edilir. Zaman ayarı alet

  terimlerAstroit: Güneşin etrafında dönen küçük gezegenlerden her birisidir. Bunlara Planetoit'de denilir. 

  terimlerAstronomik Arz: Yer çekimi yönü ile ekvator düzlemi arasındaki açı. Yer çekimi yönü yerin tam bir küre olmayışı nedeni ile daima yeryüzüne dik değild

  terimlerAşırtma Praçera Yelken: Kavançalı seren yelkeni.

  terimlerAşoz: Kaplama tahtaları için omurga ve bodoslamalara açılan oyuklar.

  terimlerAvadanlık: Herhangi birşeyin yapılmasında kullanılan yardımcı alet ve malzeme.

  terimlerAvara: Gemi, bot veya tekninin yanaşık olduğu yerden ayrılması için verilen komut.(Avara etmek)

  terimlerAvara Etmek: Bir teknenin yanaşmış olduğu bir tekeden veya iskeleden hareket edip açılmasıdır.

  terimlerAvarya: Deniz yolculuğundaki olağanüstü giderlerin, gemi veya yükte meydana gelecek bütün hasarları ifade eden terim.

  terimlerAvarya Bonosu: Büyük avarya fiilinin doğmasına sebep olan olağanüstü olaylarda yük sahiplerinin kendilerine düşen hisseyi ödeme yükümlülüklerinde düz

  terimlerAvarya Dispeçileri: Deniz yolculuğunda ilgili taraflar arasındaki zarar ve masrafları taksim ve hangi masrafların küçük, hangi masrafların büyük avarya olduğun

  terimlerAvarya Tebliği: Avarya dispeçileri tarafından tanzim edilen ve büyük avaryaya iştiraki etraflıca gösteren tebliğ.

  terimlerAyak Kafesi: Lumbarağızları veya köprü üzerlerinde ayakların güverte ile temasını kesmek için ağaçtan yapılmış kafesler.

  terimlerAyak Paleti: Ayakkabıların altlarını silmek için eski halatların (Arma bozuntusu) örülmesi suretiyle yapılmış paletler. Bunlara paspas da denir.

  terimlerAyak Torno: Donatılan bir halat bedeninin herhangi bir yerinden geçebilecek şekilde yapılmış mandallı ve menteşeli makara. 

  terimlerAyandon: Ocak ayının sonlarına doğru esen şiddetli ve soğuk fırtına.

  terimlerAybocu: Zincirin ırgat çalıştırılarak aşağı alınması, indirilmesi.

  DİĞER SAYFALAR :

  ««   ÖNCEKİ   1 2 3 4 5 6   SONRAKİ   »»

  Denizcilik Terimleri Sözlüğünde Kayıtlı Terim : 814

  Terimler Sözlüğü Ana Sayfaya Dönüş İçin Tıklayın