Oyun Siteleri

Online Denizcilik Terimleri Sözlüğü

Reklamlar

Online Flash Oyun Sitesi

Online Denizcilik Terimleri Sözlüğü

  terimlerPusula: Rota istikametlerini gösteren, kerteriz alıp mevki konmasına yardım eden mıknatısı veya cayro devvaresi ile çalışan seyir aletidir.

  terimlerPusula Ekseni (mihveri): Pusula kartının merkezinin oturduğu ucu sivri bir iğnedir. 

  terimlerPusula Kartı: Pusula ibrelerinin üzerine oturtulmuş derece veya kerte taksimatı bulunan daire şeklinde bir karttır. 

  terimlerPusula Tası: Mıknatısı pusulalarda (manyetik etkisi olmaması için) pirinç veya bakırdan yapılmış yarım küre biçiminde içi boş bir tastır. 

  terimlerPuta: Koymak, donatmak (puta kürek). 

  terimlerPürmeçe Halatı: Teknenin başından geriye veya kıçından ileri doğru çekilip, teknenin oynamasını engelleyen halat.

  terimlerRadansa: 1-Halatların çımalarında kasa yapmakta kullanılan madeni halka biçimindeki malzeme. 2-Nebati ve madeni halatlara yapılan kasa dikişlerinde,

  terimlerRanda Bumbası: Randa yelkeninin altabaşo yakasını gerip açmaya yarayan ve çatalı mizana direğine dayanan güverteye paralel seren.

  terimlerRanda Bumbası Dik Ventosu: Randa bumbasını güverteye paralel tutan ve bumbanın cundasından ana direğe alınan sübye donanım. Çatal İstinga da denilir.

  terimlerRanda Gizi: Randa yelkenini sarmak için kullanılan ve birbirlerinden cunda, çatal, bel, etek isimleri ile ayırt edilen selviçeler. 

  terimlerRanda Yelkeni: Yelkenli bir teknede en geriye açılan yan yelkeni. Bumba, direk,seren ve güngörmez yakasından oluşan dörtgen yelken 

  terimlerRasad: Gök cisimlerini inceleme. 

  terimlerRasadi Mevki: Astronomik gözlem ve hesap sonucu bulunan gemi mevkii. 

  terimlerRasadi Tan: Güneşin, ufkun 10 derece altında bulunması hali. 

  terimlerRaspa: Kabaran boyaları veya paslı yerleri kazıyıp temizlemek için bir uçları kıvrık L şeklindeki veya çekiç gibi çelik aletler. 

  terimlerRigavo: Makaranın bülbülüne bağlanan halatın çımasına denir. 

  terimlerRigavo Mapası: Rigavonun bağlanması için makaranın alt tarafında bulunan mapa. Bülbü de denilir. 

  terimlerRoda: 1- Kullanılmamış, açılmamış nebati halat sargısı.  2- Herhangi bir bitkisel, sentetik veya tel halatı usulüne göre sarmaya roda etmek de

  terimlerRole: Gemide olması muhtemel değişik durumlara veya tehlikelere zamanında ve yerinde müdahale etmek maksadıyle personele verilen değişik görevler.

  terimlerRota: Teknenin yönü ile kuzeyin yaptığı açı. Geminin bir limandan kalkıp diğer bir limana gidebilmesi için harita üzerinde gösterilen ve geminin

  terimlerRuba Etmek: Yelkenle rüzgarı başa alarak tekneyi geriletmek.

  terimlerRüşvet Güverte: -Güverte üzerinde yer işgal etmemeleri için filikaların veya serenlerin konulması için güverteye istinat eden punteller üzerine yapılan ve a

  terimlerRüzgar: Atmosferdeki ısı değişimi sonucunda yer değiştiren havanın meydana getirdiği esinti. Estiği yönlere göre isim alırlar.

  terimlerRüzgâr Altı: Rüzgârın gittiği, tekneyi terk ettiği taraf. Rüzgarın estiği (geldiği) yöne ters yön (sırt dönüldüğünde, ön tarafın olduğu yer).

  terimlerRüzgar Üstü: Rüzgarın estiği yön. Rüzgarın geldiği yer/yön. Teknenin rüzgarüstü; Rüzgarüstü tekne

  terimlerRüzgar Yakası: Bir yelkende rüzgarın estiği taraftaki yaka. 

  terimlerRüzgaraltı: Rüzgarın estiği yönün aksi. Rüzgarın gittiği yön/yer. Teknenin rüzgaraltı, rüzgaraltı tekne. 

  DİĞER SAYFALAR :

  ««   ÖNCEKİ   23 24 25 26 27 28 29   SONRAKİ   »»

  Denizcilik Terimleri Sözlüğünde Kayıtlı Terim : 839

  Terimler Sözlüğü Ana Sayfaya Dönüş İçin Tıklayın