Oyun Siteleri

Online Denizcilik Terimleri Sözlüğü

Reklamlar

Online Flash Oyun Sitesi

Online Denizcilik Terimleri Sözlüğü

  terimlerEksik Tutulma: Ay ve güneş tutulmasında ay veya güneş kısmen görülüyorsa, bu şekilde tutulmaya eksik tutulma veya parçalı tutulma denir.

  terimlerEl Donanımı: Mekanik olan ırgat gibi aygıtların el ile çalışabilmesi için yapılmış olan donanım.

  terimlerEl Dümeni: Kol gücü ile bir taraftan diğer tarafa basılan dümen.

  terimlerEl Fleyşını: Elde taşınabilen ve elektrikle çalışan ufak işaret feneri. Işığın uzak mesafelerden görülmesi arzu edilmeyen hallerde yakın mesafeler iç

  terimlerEl İncesi: Halat serisinin en ince olanı. Bir tekneden diğerine veya sahile atılan ucunda kurşun bir ağırlığın ceviz ile kaplı olduğu ve sonuçta bir

  terimlerEl İskandili: 1- Derinlik ölçmede kullanılan bir ağırlık ve ince halattan meydana gelen basit bir alet. 2- Elektrikli iskandil olmayan teknelerde,derinlik

  terimlerEmiş Konisi: Yelkenin arka yüzeyinde oluşturulan alçak basınç. 

  terimlerEn: Bir geminin mastori postaları arasındaki genişliği. Diğer bir deyimle gemilerin en geniş yeri. Buna gemi arzı da denir. 

  terimlerEn Alçak Su: Bir ay gününde bir yerde vukubulan iki alçak sudan daha alçak olan su. 

  terimlerEnlem Farkı: Birbirinden farklı durumda bulunan iki noktadan geçen enlemler arasındaki meridyen yayının açısal uzunluğu. 

  terimlerEnlem Kemere: Gemi postalarını birbirine bağlayan ve üzerine güverte sac veya tahtaları döşenen demir porteller. 

  terimlerEsnemek: Kuvvetli rüzgar sebebiyle yelkenlerin dolması ve direklerin hafifçe bel vermesi. 

  terimlerEtli Zincir: Baklasının boyuna göre kalınlığı fazla olan zincir. 

  terimlerEvet Sancağı: Sancak muhaberesinde, olumlu cevabı gösteren işaret sancağıdır. 

  terimlerFaça Etmek: Yelkeni rüzgârla ters taraftan doldurmak. Seren yelkenlerin bir taraftan prasya olduğu halde kapatılması.

  terimlerFaçuna: Halatların fazla sürtünmeye maruz kalan kısımlarının yıpranmasını önlemek için bu kısımlar gırcala ve mürsel ile sarılır. Bu işleme

  terimlerFaçuna Etmek: Badarnanın tel veya mürnel ile sıkı sıkıya bağlanması. 

  terimlerFaçuna Tokmağı: Façunalık halatların, halat üzerine sıkıca sarılmalarını temine yarayan bir tarafı oyuk tokmak. 

  terimlerFaçunalık: Halatları façuna etmekte kullanılan gırcıla, mürnel veya tel gibi ince halatlar. 

  terimlerFalaka: 1- Puntel, dikme ve matafora cundalarının (uçlarının) arasına gerilerek, bulundukları durumlarını muhafaza etmesini sağlayan halatlardır.

  terimlerFalye: Ağızdan dolma topların hartuçlarını ateşlemek için kuyruk kısımlarında bulunan delik. Buna Falye Deliği de denir. 

  terimlerFarş: Sintineler üzerine konulan ensiz tahtalar. Ticaret gemilerinde dabılbatımlar üzerine konulan kalın kalaslara da Farş denir. 

  terimlerFarş Tahtaları: Ağaç bir teknenin sintine üzerindeki aralıklı tahtaları.

  terimlerFelek: Ufak deniz araçları ile filika ve kiklerin sahile çekilmesi için omurgaları altına konulan yuvarlak kütükler.

  terimlerFener: Tekneleri belli bir tehlikeye karşı uyarmak ve navigasyonlarına yardımcı olmak amacıyla belli bir ışık işareti gösteren bina ve benzeri yap

  terimlerFersah: Üç deniz miline eşit mesafe ölçüsü, 18240 yarda veya 5556 metreye tekabül eder. Bu uzunluklar, milletlerin kabul ettiği ayrı ayrı uzunlukta

  terimlerFırdöndü: Zincirin gamba almaması için aralara konan bir eksene bağlı olarak bağımsız dönen iki yarım bakladan oluşan kilit.

  DİĞER SAYFALAR :

  ««   ÖNCEKİ   8 9 10 11 12 13 14   SONRAKİ   »»

  Denizcilik Terimleri Sözlüğünde Kayıtlı Terim : 814

  Terimler Sözlüğü Ana Sayfaya Dönüş İçin Tıklayın