Yazılı Sınav Soruları

Online Jimnastik (Cimnastik) Terimleri Sözlüğü

Reklamlar

Kız Oyunları Oyna

Online Jimnastik (Cimnastik) Terimleri Sözlüğü

  terimlerCimnastik Kasnağı: Çapı 0.80 m olan tahtadan yapılmış kasnak biçiminde jimnastik el aracı.

  terimlerCimnastik Topu: Cimnastikte el aracı olarak kullanılan 15-23 cm çapında hava dolu lastik top.

  terimlerCimnastik Yarışmaları: Denge aleti,atlama beygiri,kulplu beygir,halka paralel bar ve yer aletlerini kullanarak yapılan hareketlerden oluşan yarışmalar.

  terimlerDeğişmeli Takla: Eşlerden biri takla atarken ötekinin açık atlayışla üzerinden aşması ve bu durumu sırayla değiştirmeleri.

  terimlerDenge Aleti: Üzerinde cimnastik hareketleri veya yarışması yapılan alet.Bayanlara özgüdür.Bu alet,1.10-1.20 m yükseklikte,5 m uzunluğunda ve 10 c

  terimlerDenge Hareketleri: Denge aletleri kullanılarak yapılan cimnastik hareketleri.

  terimlerDenge Kalası: 1.20 m yükseklikte,piramit biçiminde,iki ayak üzerinde duran 5 m uzunluğunda 10 cm yürüme yüzeyi olan düzgün kalastan yapılmış denge arac

  terimlerDenge Oturuşu: Yerden yüksekliği sınırlı dayanak yüzeylerde el ve ayakları kullanmadan oturarak sağlanan denge.

  terimlerDenge Yürümesi (Öne-Arkaya-Yana): Araçta,yerde,sınırlı dayanak yüzeyi üstünde türlü yönlere yürüme.

  terimlerDerin Atlama: Cimnastikte,üst düzeydeki bir yerden aşağıya atlama.

  terimlerDevrik Yatış: Cimnastikte,sırt üstü yatışta,bacakların kaldırılarak ayakların baş ucunda yere değdirildiği durum.

  terimlerDinlendirici Alıştırmalar: Cimnastik çalışmalarında,tek yönlü yüklenmeler yüzünden yorulan vücudu dinlendirmek için uygulanan neşeli,hafif devinimler.

  terimlerDirsek Teması: Yan yana sıralanmak için yeterli mesafe sağlamak üzere bükük dirseklerin birbirlerine zorlukla dokunması durumu.

  terimlerEğik Sıra: Cimnastik sırasının,bir ucundaki çengellerle yatay parmaklığa takılmasından oluşan eğik bir yüzey konumundaki türü.

  terimlerEl Aletleri: Cimnastikte kullanılan top,lobut,sopa,kasnak vb. hafif aletlere verilen ad.

  terimlerEsnetme: Bazı nedenlerle kasılan kasları açmak,uzatmak için onların bağlı oldukları eklemlerde yapılan esnek,yaylı ve zorlu germe hareketi.

  terimlerFırlatma: Kol ve bacağın vücudun orta çizgisinden çeşitli yönlere ve son eklem olanağına değin hızla ve gergin olarak açılması.

  terimlerFlick-Flack: Kolların aşağıdan,yukarıya-arkaya savrulmasından hız alıp sıçramak.Arkaya doğru el üstü yere düşmek.Yeri iterek,yeniden ayaküstü gel

  terimlerGergin Oturuş: Vücudu dik tutarak gergin ve açık bacaklarla oturuş.Açık oturma.

  terimlerGergin Sıçrama: İki ayakla yeri itip,kolların önden yukarı savrulması ve bacakların geriye itilmesiyle vücudun,havada bir yay şeklini almasını sağlayan sı

  terimlerGergin Yatış: Vücudun,başın yanlarından birbirine paralel uzanmış kollarla,sırt üstü yatmış bulunduğu durum,tepeden tırnağa gergin yatma biçimi.

  terimlerGövde Kaldırmak: Cimnastikte,bükülmüş olan veya indirilen gövdeyi eski haline getirmek.

  terimlerHalka: Yüksekçe bir yerde asılı iki çelik halat,bunların alt ucunda bulunan birbirlerine paralel iki halka düzeninden oluşan bir cimnastik aleti.

  terimlerKalça İtme: Kalçayı hızla öne doğru itme eylemi.

  terimlerKaplan Atlaması: Çift ayakla sıçrayıp kazanılan uçma hızıyla,araç ya da canlı engeller üzerinden aştıktan sonra,karşıdaki yardımcının omuzlarına day

  terimlerKarşıt Devinim: Cimnastikte,herhangi bir alıştırmanın uyumlu akışına karşıt olan.

  terimlerKartal Duruşu: Bacaklar kalça genişliğinden biraz açık,vücut üst bölümü yere paralel olacak şekilde belden bükülü,kollar yanda açık olarak alınan du

  DİĞER SAYFALAR :

  ««   ÖNCEKİ   1 2 3 4   SONRAKİ   »»

  Jimnastik (Cimnastik) Terimleri Sözlüğünde Kayıtlı Terim : 89

  Terimler Sözlüğü Ana Sayfaya Dönüş İçin Tıklayın