Eğitim Siteleri

Online Biyoloji Terimleri Sözlüğü

Reklamlar

Online Flash Oyun Sitesi

Online Biyoloji Terimleri Sözlüğü

  terimlerKafein: Kahve taneleri ve çay yapraklarında bulunan, merkezi sinir sistemi üzerinde uyarıcı etkisi olan, fosfodiesteraz aktivitesini engelleyen bir püri

  terimlerKalaza: Kuş yumurtalarında vitellusu (yumurta sarısı) karşılıklı iki taraftan zara bağlayan iki sarmal banttan her biri.

  terimlerKalıtım: 1- Ana ve baba karakterlerin döllere geçişini, bu karakterlerin meydana gelen döllerde benzerlik ve farklılıklarını inceleyen bilim dalıdır.

  terimlerKalıtsal Refleks: İnsanlarda doğuştan gelen ortak reflekslere kalıtsal refleks denir.

  terimlerKaliks: Fincan biçiminde organ ya da boşluktur. Bir tam çiçekte en dış halkayı oluşturan yapraklardır. (sepaller)

  terimlerKaliptra: Kökün ucunu yüksük gibi saran ve koruyan doku.

  terimlerKalori: Bir gram suyun sıcaklığını bir derece yükseltmek için (14,5 oC'den 15,5 oC'ye) gereken ısı. Kilokalori bunun bin katıdır.

  terimlerKalsitonin: Tiroid bezi tarafından salgılanan, kemiklerde kalsiyum depolanmasını hızlandıran bir hormon.

  terimlerKambiyum: 1-Çift çenekli bitkilerin gövde ve kökünde yer alan, yeni odun ve soymuk tabakaları oluşturarak bitkinin kalınlaşmasını sağlayan ve merist

  terimlerKan: Besin ve oksijeni hücrelere taşıyan, hücrelerde yanma olayı sonunda oluşan karbondioksit ve zehir artıklarını boşaltım organlarına ileten,

  terimlerKan dolaşımı: Kanın kalpten çıkıp damarlar yardımıyla vücuda dağılmasına ve tekrar kalbe dönmesine kan dolaşımı denir.

  terimlerKanser: Organizmada meydana gelen ve hücreleri kontrolsüz büyüyen kötü huylu tümörlere verilen genel ad.

  terimlerKanserojen: Doğrudan ya da dolaylı yolla kansere yol açan etmen.

  terimlerKapalı Dolaşım: Kanın kalp ve damarlardan oluşan kapalı bir sistem içerisinde vücut boşluğuna yayılmadan dolaşması.

  terimlerKapalı Tohumlular: Tohumlar olgunlaşıncaya kadar meyve karpelleri tarafından korunan olgunlaştıktan sonra karpelleri açılarak tohumları serbest hale geçebilen k

  terimlerKapiller: Atar ve toplardamarı birleştiren ve dokuların içine yerleşmiş bulunan mikroskobik ve ince duvarlı damar.

  terimlerKapsit: Virüslerin nükleik asitinin dışında bulunan, bazı virüslerde tek tip, diğerlerinde birkaç tip proteinden oluşan protein kılıf.

  terimlerKarakter: Canlıların sahip olduğu her bir özelliğe denir. Kalıtsal karakterler anne ve babadan gelen gen çiftince oluşturulur. Göz rengi, saç rengi,

  terimlerKarbon Ucu: Polipeptid zincirinin (protein)serbest COO (-) grubunu kapsayan ucu.

  terimlerKarbonhidrat: 1-(CH2O) oranında karbon, hidrojen ve oksijen içeren organik bileşiklerdir. Şekerler, nişasta ve selüloz.

  terimlerKardeş Kromatit: Yeni replike olmuş kromatid çiftinin her biri.

  terimlerKardeş Kromozomlar: Mitoz sırasında anafaz evresinin başlayıp ilerlemesiyle birbirinden ayrılmış olan kromatidler.

  terimlerKardia: Midenin yemek borusu ile birleştiği genişlemiş kısmı, mide kapısı, mide ağzı.

  terimlerKarışım: Değişik oranda birleşebilen iki ya da daha fazla cins atom ya da molekül içeren çözelti.

  terimlerKarnivor: Etobur. Hayvansal besinler ile beslenen canlılar.

  terimlerKaroten: Tatlı patates ve yaprak sebzelerde bulunan sarı, turuncu veya kırmızı renk maddesi. Hayvan vücudunda A vitaminine dönüştürülür.

  terimlerKarotenoit: Bitkilerde kloroplast ve kromoplastlarda yer alan sarı ya da turuncu renkli pigment.

  DİĞER SAYFALAR :

  ««   ÖNCEKİ   23 24 25 26 27 28 29   SONRAKİ   »»

  Biyoloji Terimleri Sözlüğünde Kayıtlı Terim : 1564

  Terimler Sözlüğü Ana Sayfaya Dönüş İçin Tıklayın