Eğitim Sitesi

Altın Nedir? Altın Hakkında Kısaca Bilgi

Altın Terimi Hakkında Bilgiler

AltınFen Bilimleri Terimi Olarak Altın:
Sembolü Au olan metaldir. İletkenliği oldukça iyidir.

 

AltınYazma Eser (Hat-Tezhip-Ebru-Cilt-Minyatür) Terimi Olarak Altın:
Tezhib sanatının başlıca malzemesidir. Bugün tezhib sanatı ile uğraşan müzehhibler altını varaklar halinde hazır temin etmektedirler. Eski olan altının varak haline getirilmesi için çeşitli işlemlerden geçmesi gerekmektedir. Yağsız kuzu derisi arasındaki altın parçaları, özel çekiç kullanılarak, dövülmek suretiyle ezilir. Osmanlı altınının bu usulde hazırlanması çok zor ve yorucudur. Bu işleri altın varakçılar yapar, mücellitler de bu varakları ezerek müzehhiblere hazırlarlardı. Bugün altın ezme işi müzehhibler tarafından yapılmaktadır.

Altının fırça ile kullanılabilecek hale gelmesi için bazı aşamalardan geçmesi gerekmektedir. Fazla çukur olmayan sırlı bir tabakta, bir parça arap zamkı veya süzme bal kullanılarak ezilir. Parmak yardımı ile varak altın alınıp su ile yumuşatılmış arap zamkının üzerine konulur. Önceleri donuk çamur renginde olan altın ezildikçe açılır ve altın rengini alır. Ezilme işlemi tamamlandıktan sonra, üzerine su konulur, altının dibe çökmesi beklenir ve üstte kalan kirli su süzülür. Ezildiği büyük tabaktan, kullanılacak olan küçük bir tabağa aktarılır. Tekrar üzerine su konularak altın yıkanır ve dibe çöker. Bu işlem tamamlandıktan sonra üstteki su süzülür. Artık altın kullanılacak duruma gelmiştir. Jelatinli su ile sulandırılarak işlenilecek yere fırça ile sürülür.

Altının ayar derecesine göre çeşitleri vardır. Bu derecelerden doğan renk tonları ile değişik tonlamalar elde edilmiştir. Gümüş ilavesinden doğan fakat ayarı düşük olan yeşil altın da kompozisyonlara değişik tonlar kazandırmaktadır.

 

  Benzer Yazma Eser (Hat-Tezhip-Ebru-Cilt-Minyatür) Terimleri:

  box Selofan: Selülozdan yapılmış, ince, saydam, ambalaj yapımında kullanılan tabaka. devam et

  box Fonksiyon: Bir nesne veya bir kimsenin gördüğü iş, iş görme yetisi, görev. devam et

  box İzmarit: İçilmiş sigara artığı. devam et

  box Garaj: Otomobil, vagon gibi taşıtların konulduğu üstü örtülü yer. devam et

  box Robot: Kendisine çeşitli işler yaptırılabilen otomatik araç. devam et

  box İyon pompası: Hücre zarında bulunan ve iyon akışını düzenleyen kompleks protein molekülü. devam et

  box Naftalin: Maden kömüründen elde edilen özel kokulu, beyaz madde. devam et

  box Yanal Hareket: İki levhanın aynı ya da zıt yönde yatay olarak yaptıkları hareket. devam et