Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Ümit Zafer BAĞCI: Eğitim Neferine Mektup Şiiri

Eğitim Neferine Mektup

İlk defa güçlük çekiyorum kalemimi oynatırken. İlk defa zorlanıyor kalemim, kağıda dansa kaldırmadan önce. Şu sımsıkı tuttuğum kalem varya öğretmenim, anımsatıyor bana bir eğitim neferinin amansız harplerini. Cehalete kalkan açmış nefere kelimelerle hitap etmek beni çok zorluyor öğretmenim. Beni çok zorluyor solmak üzere olan bir kardelenin hayat ışığına mektup yazmak. Defterinin her köşesine canım öğretmenim yazan o yavrucağın sevgisi dururken beni çok zorluyor içimdekileri anlatmak.
Koca bir gülistanda güneş misali parlıyor yüreğiniz. Siz çiçek ayrımı yapmazsınız öğretmenim. Kimi zaman güneşin bile unuttuğu, geçit vermez sarp dağlarla çevrili küçük bir köyde atar kalbiniz. Kışın ayazı diretirken insanı yaşamla ölüm arasında siz cahilliğin yüz tuttuğu bu dağ köyünde sobanın başında kardelenlerinizle açıyorsunuz küçük bir umutla. Cahilliğin hüküm sürdüğü başka bir yerde uçurumdan kurtarıyorsunuz kara duvak giydirilmek istenen körpe gelinleri. Siz alıyorsunuz çocuğun elindeki çoban sopasını. Ve yine siz bağlıyorsunuz o yavrucağı bir kurşun kalemle hayata. Lastik ayakkabılarıyla okula koşan çocuklara siz unutturuyorsunuz yokluğun verdiği acıyı sımsıkı sevginizle. Kimi zaman, hayatın dikenlerine takılmış çiçekler bitiyor yanınızda. Sizden öğreniyor ahlakı bu yontulmamış elmaslar. Sevginin paradan daha değerli olduğunu anlıyor çocuklar sevmeğe başladıklarında. Düşünüyorum da eğer siz olmasaydınız ne olurdu körpe fidanların hali, şu çınarlar yine meydan okuyabilir miydi zamana, çiçek açar mıydı ilkbaharda ağaçlar? Düşünüyorum da siz olmasaydınız yine meyve verir miydi genç nesiller? Eğer siz kendinizi feda edip de yanmasaydınız bir kandil misali, aydınlığa kavuşabilir miydi genç neferler cehaletin sardığı karanlık atlaslarda?
Söylemiştim ya öğretmenim, zorlanıyor gönül düşündüklerini ifade etmekte. Şimdi meyve verme yolunda ilerliyor bu karanlıktan kurtardığınız körpe fidan, yansıtıyor sizden aldığı ışığı körpe çiçeklere. Can suyu oluyor belki de geleceğin çınarlarına. Işığınızla büyüyen bu fidan varya öğretmenim, kapattı şimdi cehaleti kör zindanlara; umutla ilerliyor aydınlık bir hayat yolunda. Gül kokan ellerinizi öpüyorum sevgiyle, aydınlık yarınlarda görüşmek dileklerimle.
Ümit Zafer Bağcı

Ümit Zafer BAĞCI

Eğitici Okul Öğrenci Şiirleri İçin Tıklayın

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

Benzer Şiirler:

ŞiirlerHayat Dediğin Nedir Ki

ŞiirlerYiğidim Aslanım

ŞiirlerSöyle Yarim

ŞiirlerÇanakkale Feryadı

ŞiirlerAkarsuya Kapılmayın

Son Eklenen Şiirler:

ŞiirlerValentina III

ŞiirlerUnutamazsın Sen

ŞiirlerUmurumda Değil

ŞiirlerBülent Tüsen Kısa Şiirleri 09

ŞiirlerBülent Tüsen Kısa Şiirleri 08

ŞiirlerBülent Tüsen Kısa Şiirleri 07

şiirler Ümit Zafer BAĞCI Şiirleri şiir

şiirler ŞİİR EKLEMEK İSTERSENİZ TIKLAYIN
Kendinize ait veya sevdiğiniz şiirleri ekleyin...

şiirler KONULARINA GÖRE EĞİTİCİ ÖĞRETİCİ OKUL ÇOCUK ŞİİRLERİ
Belirli gün ve haftalar ile ilgili eğitici öğretici şiirler...

şiirler AMATÖR VE PROFESYONEL ŞAİRLERİN YAZDIĞI ŞİİRLER
Eski ve yeni sairlere ait karışık şiirler...

şiirler ÖĞRENCİLERİN YAZMIŞ OLDUĞU AMATÖR ŞİİRLER
Genel olarak öğrencilerin yazmış olduğu amatör şiirler...