Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Satranç Tarihçesi

Satranç Tarihçesi

Satranç Tarihçesi

Satrancın, zamanımızdan en az 4000 yıl önce Mısır'da oynandığına dair bulgular piramitlerdeki kabartmalarda bulunmaktadır. Yine Çin'de, Mezopotamya'da ve Anadolu'da oynanmaktaydı. Oyunun bugünkü adını alması, MS3.-4.yüzyıllarda Hindistan'da, oyuna ÇATURANGA denmesi ile başlar. Satranç ile ilgili ilk yazılı belgeler Hindistan'dan kalmadır. Daha sonra satranç İran'a, onlardan Araplara, Endülüslüler sayesinde de İspanya üzerinden Avrupa'ya yayılmıştır.

 

Arap ve Avrupa el yazması kitaplardan sonra, İspanyol Lucena'nın ilk basılı satranç kitabında (1497) satrancın o zamanki yeni kuralları açıklandı. O zamandan bugüne kadar, satranç oyununun kuralları değişmeden gelmiştir. İspanya'dan sonra, İtalya, Fransa, Almanya, Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya'da satranç hızla yaygınlaştı. 15. yüzyılda İspanyol Lucena, 17. yüzyılda İspanyol El Greco, 18. yüzyılda Fransız Philidor'un satranç kitapları vardır. 19. yüzyıl sonlarında satrancın büyük yıldızları belirdi: Anderssen, Morphy, Rubinstein ve Steinitz. 1850'lerden başlayarak, güçlü oyuncuların katıldığı turnuvalar yapıldı.

 

Sonunda, 1886'da o zamanın en kuvvetli iki satranç oyuncusu arasında, ilk dünya satranç şampiyonluk karşılaşması oynandı: Steinitz ve Zukertort. Steinitz bu maçı, 10 galibiyet, 5 beraberlik ve 5 yenilgi (+10 -5 =5) alarak kazandı.

 

Satranç Oyununun Amacı

 

Satranç oyununda amaç, rakip şahı ele geçirmek yani "MAT" etmektir. Bu durum sonraki derslerde açıklığa kavuşturulacaktır.

Ekleyen: Editör     Okunma: 1584 kez

tags Satranç Tarihçesi satrancın tarihçesi ÇATURANGA satranç hakkında bilgiler Satranç Oyununun Amacı

Satranç İle İlgili Benzer Yazılar:

Satranç 12. Ders : Piyon Dönüşümü (Yeni Başlayanlara)

Satranç 15. Ders : Okumak ve Yazmak (Yeni Başlayanlara)

Satranç 20. Ders : Temel Açılış Prensipleri (Yeni Başlayanlara)

Satranç Satranç Hakkında Genel Bilgi

ekle Satranç Hakkında Bilgi Eklemek İsterseniz Tıklayın

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

Satranç Tarihçesi

addSatranç Bilgileri Anasayfaya Dön