Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Tarih Dersine Nasıl Çalışılmalı?

text Tarih Dersine Nasıl Çalışılmalı?

Tarih  Dersine Nasıl Çalışılmalı?

TARİH DERSİNİN İÇERİĞİ

Tarih geçmişte yaşanmış olayları, sebep-sonuç ilişkisi içerisinde inceleyerek bugüne ışık tutan bir bilim dalıdır. Tarihin asıl amacı, bugünü düne bağlamak, günümüz olaylarını, geçmiş olayların ışığı altında yorumlamaktır. Geçmişteki önemli olayları o günün koşulları içerisinde değerlendirir ve güncel olayları inceleyen bilim dallarına yol gösterir. Bu dersin içeriğindeki konular deney ve gözlemden uzak, bulgu ve belgelere dayanılarak kronolojik olarak incelenir.

 

TARİH DERSİNE AİT SORULARIN ÖZELLİKLERİ

- Paragraf soruları cevabı paragrafta bulunan sorulardır

 

- Sadece ön bilgi amacıyla verilip bizlerden yorum istenen sorulardır; bu sorularda paragrafla seçenekler arasında bağlantı kurulması gerekir böylece yorum gücümüz yoklanır.

 

- Herhangi bir kavramla ilgili gelen sorulardır

 

- Öncüllü sorular birbirine çok yakın, çeldirici seçeneklerin yer aldığı ve kavramların iyi anlaşılabilmesine dönüktür. Bu tip sorular öğrencinin özellikle bilgiyi analiz gücüne, akıl yürütme, yorumlayabilme kabiliyetine ve dikkatli okuyarak soru kökünde istenilene varabilme gücünü ölçen sorulardır.

 

- Bilgi soruları öğrencide varolan daha önce aldığı bilgilerin doğruluğunu ölçmeye yarayan sorulardır

 

- Dikkati ölçen sorular ise özellikle öğrencinin; sorunun konuyu ele alışı bakımından doğru cevabını seçmesine yönelik, dikkat ve bilgiyi kullanabilme gücüne sahip türden sorulardır.

 

TARİH DERSİNE ÇALIŞMA

A) Derste

 

Bütün sözel derslerde olduğu gibi tarih dersinde de öğrenci derste işlenecek konuları okuyup ön hazırlık yaparak gelmelidir. Ders esnasında öğrenci öğretmenle göz, kulak ve beyin koordinasyonunu sağlayarak aktif bir şekilde derse katılmalıdır. Öğretmenin dersi işlemesi esnasında konu kavram ve terimlerle ilgili olarak ÖSS ile paralel olmak üzere pratik uyarılar, önemli ayrıntılar ve ilgili ip uçları dikkate alınmalıdır.

 

B) Bireysel Çalışmalarda

Ders bittikten sonra işlenmiş konulara yönelik genel tekrarlar yapılmalı ve sorular çözülmelidir. Konu ile ilgili pekiştirici örnek sorular, soru bankasındaki sorular, KTT'ler ve işlenen konu ile paralel geçmiş yıllarda çıkan YGS ve LYS soruları çözülmelidir. Tek bir kaynağa bağlı kalmadan çok çeşitli kaynaklardan faydalanılmalıdır. Sorular tahlil edilmelidir. Mesela kongreler konusuna ait konuları inceliyorsanız; hangi kongreden daha fazla soru geldiğine değil hangi mantıkla soru geldiğine dikkat edilmelidir. Çıkan sorular arasında ilişki kurulmalıdır. Sorularda değişiklik yaparak yeni sorular üretmeye, ezbercilikten kaçınıp olayların mantığı yakalanmaya çalışılmalıdır.

Ekleyen : Hilal Çetin     Okunma: 57178 kez

tags

rehberlik

Reklamlar

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (19 yorum yazılmış)

box :( :tarihten hiçbir şey anlamıyorum

box miray :Tarih dersi anlamak icin hicbire derse calismadan tarihe calismak gerek ezber oldugu icin surekli tekrar gerekli o yuzden tarih ve inklap hic guzel degil anlamak icin ugrasiyorum ama yok olmuyo hoca hic guzel anlatmiyo omayri sıkınti

box dilan :Arkadaslar eger akliniza o derse verirseniz yaparsiniz tabi tarih ezber gerektiriyor sorulari ii okuyun onu yapamiyorsaniz kodlama yapin ki;sorulari en kisa yoldanyapabilesiniz ve yarin sinava giricem taktigi hep uyguluyorum

box Gamze :Ben nasıl çalışmalıyım

box nehir :Tarih çok basit geliyor bana ilk başta tarih sevmiyordum bizim tarih hocası dersi okadar güzel anlatıyor ki sevmemek elde değil

box eee :MERABA ilk ONCE YAzdIginiz icin tessekkurler.Ben böyle yaptím ama olmuyoor.OKUYORUM yArIn unutuyorum.

box guzelll :PEK BISEY ANLAMADIM AMA TEWEKKURLER

box halime :Tarih dersini yapamiyorum ne yapacagimi bilmiyorum ya :(

box "sümeyraaa" :Tarih dersi her çalışana kolaydır kankilerim ama ben hiç bişey anlamıyorum çünkü tarih dersini oldu bitti hiç sevmemişimdir canlarım ama bana kolay ve pratik bir yol gösterirseniz ben sizlerden çok memnun kalacagım canlarım ;-)

box cansu :Tarih çok basit islediğiniz konuları tekrar yaparsınız emin olun ki anlayabilirsiniz

box Aylin :Tarihten hiç bişey anlamiyom napacam

box özlem :Ben terih dersini anlamıyorum çalışıyorum ama aklımda kalmıyor unutuyorum ne yapmalıyım

box Mustafa :tarihi gecseydim teşekkür alıyordum

box zeynep :Tarih dersini qeçsem takdir alacaktım ....

box esra :Bende böle çalışıyom aldığım not 85

box caklıt :) :bende anlatıklarınızı uyguladım hiç işe yaramadı calışıyorum konular okadar çokki sonraki güne unutuyorum veya hatırlaymıyorum. ayrıca yarın sınavım var yaaaaaaaa.

box deniz :ya ama bende aynısı yapıyorum çalışıyorum hatta ama ondan sonraki gün herşeyi unutuyorum nerde hata yapıyorum anlamadım...

box rdrddo :bence çok güzel anlatmış.

box ömrümüz :tarih içeriğini sormadığımız halde onu gösteriyorlar

Eğitimciler ve Öğrenciler İçin Yazılı Rehberlik Kaynakları