Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Sınavlarda başarılı olmak için uzman önerileri, ipuçları

text Sınavlarda başarılı olmak için uzman önerileri, ipuçları

Sınavlarda başarılı olmak için uzman önerileri, ipuçları

'Çalıştığım halde başarılı olamıyorum', 'Eksikliklerimi bilemiyorum' diyen adaylar, deneme sınavları ile genel durumlarını görebilir. Deneme sınavlarına girerek bilgi ve zamanı kullanmanın yanı sıra sınav kaygısıyla da baş edebilirler.

 

Sınavlara hazırlık sürecinde öğrencilerin çalışmalarını olumsuz olarak etkileyen birçok iç konuşmaya şahit olmaktayız. Örneğin, 'çalıştığım halde başarılı olamıyorum', 'eksikliklerimi bilemiyorum', 'sınavlarda bildiğimi yapamıyorum, çok heyecanlanıyorum' türü konuşmalar hazırlık sürecindeki tüm öğrencilerin zihnini meşgul etmekte. Bu soruların etkisiyle sınava gerektiği gibi hazırlanamayan birçok öğrenciye rastlamak mümkün.

 

Neyi, ne kadar biliyorsunuz?

 

Sürekli ders çalışılıp, bilgilerin sınanmadığı durumlarda neyin ne kadar öğrenildiğini anlamak pek mümkün olmayacaktır. Hazırlık sürecinde asıl sorun neyi bildiğinizden çok neyi bilmediğinizdir. Öncelikle eksikliklerin bilinmesi, daha sonra bunların giderilmesi deneme sınavlarıyla kazanılacak bir durumdur.

 

Sınav stratejisi kazanmaya ne dersiniz?

 

Strateji genel bir bakış açısıdır. Deneme sınavlarıyla öğrenciler genel bir tablo görür. Sayısalcı öğrenci okul hayatında görmediği ama puan getirisi olan sosyal bilimler sorularıyla karşılaşacak, eşit ağırlık veya sözel öğrencisi yapabileceği sayısal nitelikteki soruların özelliklerini tanıyacaktır. Birçok öğrenci için hangi testten başlayacağı, kodlamaların nasıl yapılacağı türü soruların cevapları ancak deneme sınavlarıyla karşılığını bulur.

 

Öğrenmenin başka bir yolu da soru çözmektir.

 

Sınavlara hazırlık sürecinde farklı çalışma tarzları öne çıkmakta. Bunlar kimi zaman konu öğrenimi, kimi zaman genel tekrar ve özet çalışmaları, kimi zaman da test çözümüdür. Sınavlara belli bir süre kaldığında ise öne çıkan çalışma türü deneme sınavlarıdır. Salt öğrenilen bilgilerin kalıcılığını sağlamak için mutlaka uygulanarak kullanılması gerekir. İşte deneme sınavları bunun için bir fırsattır.

 

Sınav kaygısı ancak deneme sınavlarıyla aşılabilir.

 

Deneme sınavları bilgi, beceri ve zamanı kullanma becerilerinin yanında sınav kaygısıyla baş edebilmede önemli bir etkiye sahip. Sınav kaygısının en önemli nedeni belirsizliktir. Adaylar deneme sınavlarına girerek belirsizlikten kurtulup kaygı durumundan çıkabileceklerdir.

 

Zamanı yetirmede sorun yaşayanlar deneme çözsün.

 

Deneme sınavlarının sağladığı diğer bir fayda ise zamanı etkili kullanma becerisidir. Özellikle ilk kez sınava girecek adaylar, verilen sürenin verimli bir şekilde kullanılması yönünde sıkıntı yaşamaktadır. Sınavlarda zaman yetirememenin en önemli nedeni, pratiğin yapılamamasıdır. Bilginin test sistemine aktarılmasında deneme sınavları önemli rol üstlenir.

 

Deneme sınavı çözme aralığı ne olmalı?

 

Deneme sınavları konu ve genel kapsamlı olmak üzere farklı şekillerde olabilir. Konu kapsamlı sınavlarda öğrenilen konuya yönelik değerlendirmeler söz konusudur. Genel kapsamlı sınavlar ise tüm ders alanını kapsar niteliktedir. Derslere yönelik anlaşılmayan veya eksik hissedilen konular varsa adaylar, konu bilgilerinde çok büyük eksikler yaşamıyorsa deneme sınavları uygulayabilir. Konuların bitmeye başladığı ve gerçek sınava az bir zaman kaldığında genel kapsamlı deneme sınav uygulamaları daha gerçekçi olacaktır.

 

Denemelerin çözümüne ulaşılmalı, sonuçları iyi okunmalı.

 

Yapılan bir etkinliğin doğru veya yanlış olmasına ancak geri dönüşlerle ulaşılabilir. Deneme sınavları da bir tür zihinsel etkinliktir. Yapılanların doğruluk derecesi ancak çözümlerle anlaşılabilir. Eğer deneme sınavları okulda veya dershanede yapılıyorsa özellikle çözülemeyen sorular mutlaka çözdürülmeli, evde yapılıyorsa çözümlü deneme sınavları tercih edilmeli. Çözümlü denemeler adaylara, bir yandan eksikliklerini telafi etme fırsatı, diğer yandan farklı soruları farklı yollarla çözme fırsatı sunacaktır.

 

Özensiz seçilen denemeler zaman kaybına neden olur.

 

Her ne kadar gerçek sınav gibi olmasa da uygulanacak deneme sınavlarının seçimine özen gösterilmelidir. Denemelerin asıl sınavı yansıtacak düzeyde olmasına dikkat edilmeli. Bunun için de kaynak seçimine özen gösterilmelidir. Yoksa sınav sonrasında alınan puanlar yanıltıcı olacağı gibi öğrenciler için de zaman kaybına neden olacaktır. Evde veya okulda deneme sınavlarından verim alabilmek için mutlaka sınav yönergelerine uyulması gerekir.

 

FARUK ARDIÇ - FEM DERSHANELERİ REHBERLİK KOORDİNATÖRÜ

 

Ekleyen : Editör     Okunma: 25645 kez

tags

rehberlik

Reklamlar

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (15 yorum yazılmış)

box Aslı :Kazanirim isallah

box NESLİHAN :Teşekkürler

box Erdinç :Teşekkürler çok işime yaradı.

box ayşe :Çok işime yaradı. Yarin bir deneme sinavim var insallah iyi gecer

box Sümeyye. :Şuan saat 07:58 ve ben saat 10:00'da rize il geneli deneme sınavına giricem! İnşallah başarılı bir sınav geçiririm! Allah (c.c) bana zihin açıklığı versin inşallah...

box en çalışkan cesur eda :Ya walla ben matematiksel olarak çok iyiyim ama öbür derslerimde iyidir deneme sınavlarındaise 5. Olmuştum madalya aldım size önerim ise fazla beyniniz yorulmasın diye hafta içi her gün sadece ödevlerinizi yapın hafta sonlari ise hafta ici ne ogrendiyseniz cok calisin ve tekrar edin diyorum basarilar:)

box katy :Emel öncelikle senin eksiğin test çözememek sanırım! Yoruma yazmamışsın tekrar ettikten sonr test çöz bu şekilde matematik notun yükselir. Sosyal içinde oku anlamadikalrini tekrar hocanın boş zamanında sor sonra yine test çöz başarırsın inan :-)

box serkan :çok teşekürler ederim

box serkan :çok teşekürler,

box hatice :çok teşekkür ederim yardımlarınızdan dolayı:)

box emel :ben çalışıyorum sabah kalktığımda çalıştığım kağıtları tekrar gözden geçiriyorum ama sınava girdiğimde bütün sorular aklımdan uçup gidiyo hocaya sordum hocam böyle böyle diye bana dediki sen ezberliyosun ondan ezberleme dedi ama ben ezberlemiyorum hocalarada dnliyorum çalışıyorum yinede aklma bişeler girmiyor şimdi yorumum okurken ee gerizekalısındır ondan girmiyor kafana diyenleri dıyar gibiyim LÜTFEN SINAVIMDA DAHA BAŞARILI OLMK İÇİN NE YAPMALIYI anneme söylemiyorum sınav sonuçlarım matematik-- 34 sosyal 58 bunları yükseltmek için ne yapabilirim lütfen ya bi el uzatın

box Belieber :yarın matematik sınavım var inşallah yüksek not alırrımm 3 :D

box Belieber <3 :benim yarın sınavım var matematik sınavı iyi not almak istiyorum işin ucunda hediyeler var ve tabi başarı bunun için :) ... İNŞALLAH yüsek puan alırım :)))

box esra :çoookk saqolun

box Melisa urakci :Ben genelde derslerde çok basariliyim ama sınavlarda yapamiyom bunu sebebi ne olabilir??

Eğitimciler ve Öğrenciler İçin Yazılı Rehberlik Kaynakları