Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Kimya Dersine Nasıl Çalışılmalı?

text Kimya Dersine Nasıl Çalışılmalı?

Kimya  Dersine Nasıl Çalışılmalı?

KİMYA DERSİNİN İÇERİĞİ

Kimya dersi, maddelerin yapısını, özelliklerini, birbirleri ile olan etkileşimlerini inceler. Bu dersle, gözlemlerin formüle edilişi, analitik düşünme ve problem çözme yeteneği kazandırılmaya çalışılır. Kimya başlı başına bir bilim olmasına rağmen matematik, biyoloji ve fizik dersleri ile de bağlantılıdır. Bu sebeple Sınavlarda çıkan bazı kimya soruları biyoloji ve fizik konularını da kapsamaktadır. Eğer matematik dersinde başarılı iseniz kimya dersinde de başarılı olmanız kuvvetle muhtemeldir. Özellikle trigonometri, denklem kurma, grafikler ve türev gibi matematiğe ait konuların, bağıntı ve formüllerin iyi öğrenilmesi kimya dersine ait çalışmalarınızda işinizi kolaylaştırır.

 

KİMYA DERSİNE AİT SORULARIN ÖZELLİKLERİ

Kimya dersi konuları kendi içinde bağlantılı olmasının yanında, matematik, fizik ve biyoloji dersleri ile de ilişkilidir. Bu nedenle kimya sorularında zorlanabilirsiniz. Zorlanmamanız için kimya dersi ile bağlantılı terim, kavram, formül, ilke ve birimlerin anlam ve içeriklerini iyi bilmeniz gerekmektedir.

 

Diğer tüm derslerde olduğu gibi kimya sorularının da doğru çözülebilmesi için, konuların iyi bilinmesi, birbirleri ile karıştırılmaması ve sorular okunurken vurgulamalara dikkat edilmesi gerekir. Bunun için; "iki katına çıkarılırsa" ," aynı sıcaklıkta" , "eşit mollerde" , "sıcaklık iki katına çıkarılırsa",.. gibi ayrıntılara dikkat edilmelidir.

 

KİMYA DERSİNE ÇALIŞMA

Derste;

Derste aktif olmanız gerekir. Bunun için derste işlenecek konuya ön hazırlık yaparak gelmeniz, hem aktif olmanızı, hem de konuya daha hızlı hakim olmanızı sağlar. Bu şekilde derste işlenen konuya dair eksiklerinizi fark ederek kısa sürede konunun bütününe hakim olabilirsiniz.

 

Tüm derslerde olduğu gibi kimya dersinde de başarılı olmak için kimya dersine veya bazı kimya konularına karşı önyargıdan kaçınmak gerekir. Dersi iyi dinlemeli, ayrıntıya kaçmadan önemli gördüğünüz yerlerin altını çizmelisiniz. Anlamadığınız yerleri öğretmene sormaktan çekinmemelisiniz. Öğretmen tarafından sınıfta örnek olarak çözülen sorulara da dikkat etmelisiniz.

 

Bireysel Çalışmalarda;

Dersi derste dinlediğiniz zaman yapmanız gereken görevin % 70'ni halletmişsiniz demektir. Bundan sonraki göreviniz ise öğrenmiş olduklarınızı pekiştirmek, unutmamak, ve tam manasıyla öğrenemediğiniz konuları da öğrenmeye çalışmaktır. Dershaneden aldığınız tüm kaynakları bireysel çalışmalarda kullanmalısınız. Farklı kaynaklardan da yararlanarak değişik soru tiplerine aşinalık kazanabilirsiniz. Konu ve soru kitaplarını bitirdikten sonra YGS ve LYS denemeleri çözerek kendinizi geliştirebilirsiniz. En iyi öğrenme yollarından biri de deneme sınavlarının sonunda yapamadıklarınızı veya boş bıraktıklarınızı öğretmenlerinizle ve arkadaşlarınızla tartışarak öğrenmeye çalışmanızdır.

 

Ekleyen : Hilal Çetin     Okunma: 41574 kez

tags

rehberlik

BENZER REHBERLİK YAZILARI:

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (10 yorum yazılmış)

box Ayşe krbck :Çok güzel çok teşekkür ederim

box Hasan :Kimya,önceden hazırlıklı gelinerek öğretmenin anlattıklarını not alarak çalışılması gereken bir ders bence.

box yagmur :Yağmur:ben lise ikinci siniftayim anadolu okuluna gidiyorum. Ama o okulda son siniftayim ister istemez hocalara karsi olsun arkadaslara karsi olsun farkli bakiliyor.ben de bunun verdigi psikoloji yuzunden dersleri asiyordum. Sonra birgun kendi kendime dusundum neden onlari utandirmiyorum??? Ve kendimce bir sonuca vardim ve ders dinlemeye ders calismaya basladim lise birde hicbirsey almaya kiz ikinci sinifta takdir aldi ve bu takdir bana cok buyuk odul oldu bakis acilari degistirdim UNUTMA BUNU SENDE YAPABİLİRSİN :)

box Kimyacı serkan :Kimya biraz ezber gerektiren birazda dinleme gerektiriyor.Zor olmadığını dusunerek çalışın

box nilufer :Kimyacimz devamli yazdiriyo bi sey anlamiyorum 1 derste 6 sayfa yazi yazdigimi hatirliyorum.Edebiyat mi kimya mi belli degil.

box aşkın :kimya çok zor bana bi yol gösterin napmalıyım

box feyza :bizim öretmenimiz çok iyi anlatıyo bende iyi dinliyorum tabi çalışmamda gerekkalmıyor

box merve :evet derste dinlememiz lazım ama hocamız iğrenç ötesi anlatıyo yani hazırlıklı gelsem bile bildiklerimi unutuyorum. ne yapmalıyım?

box vildan :kimyayı anlayamıyorum

box Zehra Seyhan :Ben açık Cası çok memnun oldum Nedenmi:Çünkü kimya Derside hem bire tafsiye edebilirim nedenmi arkaysel çalışmalarda hemde liselere yeni başlamış Arkadaşlarımızın yarısı yada tümü diyelim okuldan eve geldiği zaman okulda işlediğimiz konuları gözden geçirmelidir ama bunu bunu bende yapıyodum artık yapanada yapmanayada karışmıyorum çünkü onların içinden gelerek azim göstererek yapmaları lazım onlar bu yorumu okuyunca Diyeceklerki BU NE SAÇMALIYO halbuki bende yeni lise bire başladım onlar gibi mesela bende hiç ama hiç eskiden olsun okulda öğrendiklerimi eve geldiğimde yapmazdım ama her insan başka şeylerle meşgul olursa sadece bu dersiDeyil hiç bir dersi beceremez ben kendime İnandim ve hala inanıyorum güveniyorum kendime özgüven geldi yani benimle olan yani benimle yaşıt olan arkadaşlarıma sesleniyorum lütfen sizde çalışın ailenizi gururlandırın her ne liseye giderseniz gidin ben düz liseye gidiyorum bunda utanacak Bişey yok yeter ki arkadaşlarım içinizde okuma sevgisi ve okuma Heycanı olsun lütfen bu yorumu okuyun...

Eğitimciler ve Öğrenciler İçin Yazılı Rehberlik Kaynakları