Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

İyi Anne Baba olmak isteyenlere 24 tavsiye

text İyi Anne Baba olmak isteyenlere 24 tavsiye

▪ Çocuğunuzun tüm acıyan yerleri öpün.

 

▪ Parklara çocuğunuzla gidip birlikte sallanın.

 

▪ Anne ve babaların da hata yapabileceğini gösterin, yeri geldiğinde ondan özür dileyin.

 

▪ Çocuğunuzun, yanınızda olmadığı anlarda onu ne denli sevdiğinizi, özlediğinizi açıkca belirtin.

 

▪ Çocuğunuzu bir meyve, sebze bahçesine götürüp, meyveleri ya da sebzeleri kendisinin kopartmasına izin verin, bunun yanında meyve, sebzelerin ne biçimde büyüdüklerini ve hangi ağaçlarda yetiştiklerini gösterin.

 

▪ Birlikte gazete, dergi okumaya çalışın, eğer okuyacak düzeydeyse bırakın, onun o komik okumasıyla zevk almaya çalışın.

 

▪ Eğer koşmaktan zevk alıyorsanız, onun yanınızda bisikletle eşlik etmesine izin verin.

 

▪ "Ben sana demiştim" demek yerine, "Olmadığına üzüldüm canım", "Bir keresinde bana da aynısı olmuştu" ya da "Biliyorum bu senin için çok zor, tatlım" gibi sözler söyleyin.

 

▪ Çocuğunuzun yaptığı resimleri, karalamaları duvara yapıştırın ya da çerçeveleyip odasına asın.

 

▪ Çocuğunuzu aile içindeki haberlere, olaylara yakın tutmaya çalışın böylece çocuğunuz kendisini bu ailenin parçası olarak hissedecek, ileride sizinle olayları paylaşmakta zorlanmayacaktır.

 

▪ Çocuğunuzu duygularını söylemesine alıştırmak için onu devamlı destekleyerek, yanıt verin. Örneğin, onun teşekkür etmesi gerektiğinde, siz öne atılıp, "İkimiz birden size teşekkür ediyoruz" deyin.

 

▪ Çocuğunuzla birlikte mutfakta birlikte bir yemek hazırlayın, sonra da oturup ikiniz birlikte yiyin, pizza, makarna, sandviç gibi pratik şeyler...

 

▪ Çocuklarınızla oynarken, öğrenmelerine de dikkat edin.

 

▪ Çocuğunuzun odasını onun seçeceği renklere ve dekorasyona göre olmasına dikkat edin, eğer özel bir oda hazırlayamayacaksanız, onun istediği renk ve biçimde olması gibi küçük detaylarla onun olduğu hissini verebilirsiniz.

 

▪ Çocuğunuz için, güzel bir doğum günü hazırlayın, onun sevdiği renklerden pasta, güzel armağanlar, şarkılar...

 

▪ Birlikte oturup video izleyin.

 

▪ Çocuğunuzla birlikte bir vazoya çiçek yerleştirin, birlikte çiçekleri seçip, yaprakları ayırıp, boylarını kesip, birlikte renklerine ve çiçek türlerine göre bir düzen yapın.

 

▪ Çocuğunuzun, iyi bir insan olmasına yardımcı olun, (teşekkür ederim, beni rahatsız etmeden telefon konuşması yaptırdığın için, gibi.)

 

▪ Çocuğunuz için çocuk dergilerine üye olun.

 

▪ Onun resim yapması, oyun oynaması için boya kalemi, kağıdı, yapışkan, çocuklar için özel makas bulunduran bir kutu hazırlayın.

 

▪ Çocuğunuzun arkadaşlarını eve özel olarak çağırıp, onlar için kurabiye, meyve suyu hazırlayıp, videoya güzel çocuk kasetleri koyup, güzel bir zaman geçirmesini sağlayın.

 

▪ Çocuğunuza asla tutamayacağınız sözlerde, vaatlerde bulunmayın;söz verirseniz mutlaka yerine getirmeye çalışın.

 

▪ Bazen sizin yatak odanızda uzanıp televizyon izleyin; onun istediği bir şeyi yaparak onu da sizin özel odanıza katın.

 

▪ Özel günlerin önemini birlikte karşılayın, sizin doğum gününüz, onunki, bayramlar, yılbaşı, bu gibi özel günlerin gelmesini heyecanla beklemesine yardımcı olur.

 

Ekleyen : Berna D.     Okunma: 12272 kez

tags

rehberlik

Reklamlar

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Eğitimciler ve Öğrenciler İçin Yazılı Rehberlik Kaynakları