Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Her şeyin bir zamanı var

text Her şeyin bir zamanı var

Her şeyin bir zamanı var. Çok söyleriz bu cümleyi, kimi zaman başına bir de "Sırası mı şimdi?" cümlesini eklediğimiz zamanlar olur. Tam arkadaşlarımızla oynamak için dışarı çıkacağımız zaman annemizin çocuğum her şeyin bir zamanı var şimdi olmaz sözünü duyduğumuz zamanlar çok olmuştur. Çok önemli bir konuşmayı dinlerken araya soğuk bir fıkra anlatmaya çalışan arkadaşımıza içerleriz içimizden:

 

sırası mı şimdi?

 

Her şeyin bir zamanı var diye geçiririz.

 

Tam yatmaya hazırlanıyoruz birden bire bir zil çalar karşımızda bir dostumuz geçiyorduk da uğrayalım dedik derken ona diyemeyiz ama olmaz ki her şeyin bir zamanı var Ocakta dondurma yenmez biliriz, Ağustosta kardan adam yapılamaz onu da biliriz. Dünyanın güneş etrafındaki dönme zamanı, mevsimlerin geçiş zamanları,toprağın sürüleceği zamanı.

 

Her şeyin bir zamanı var.

 

Her şeyin bir zamanı var diyoruz da acaba ders çalışmayı da bunun içine katıyor muyuz?

 

Ders çalışmakta nefes almak gibi her zaman yapılabilecek işlerden mi yoksa belli zamanlarda yapılması gereken bir eylem mi? Tenefüslerde ders çalışanlar, akşam eve girer girmez çalışma masasının başına oturanlar, anneleri tarafından yalvar yakar sofraya çağrılanlar ya da tam tersi ders için masaya oturmayanlar, okul çıkışını dört gözle bekleyenler için zamanın o kadar bir önemi yoktur. Ders çalışmanın elbette bir zamanı vardır. Bu zaman kişiden kişiye hayli değişkenlik gösterir. Ders çalışmak için günün hangi saatlerinin daha uygun ve verimli olduğu söylenebilir.

 

İnsan zihninin en verimli olduğu zaman günün ilk saatleridir. Öğrenileni tekrarlamak , pekiştirmek,hafızaya yerleştirmek için tercih edilecek zaman dilimi günün son saatleridir. Yatmadan önce tekrarlanan bilgilerin uyku esnasında sağlamlaştığı, yerli yerine oturduğu, diğer zamanlarda yapılan tekrarlara oranla daha iyi sonuçlar verdiği görülmüştür. Yanlış anlaşılmasın günün sadece başında ve sonunda ders çalışılsın gibi bir şey çıkmasın süremiz kısa, zaman çabuk geçiyor ve yapacağımız daha çok şey var. Günün başında uyur, gün sonunda televizyon, oyun vb. şeylerle zaman öldürürseniz vay halinize.

 

Unutmayın sevinmenin, üzülmenin, oyunun, dersin her şeyin bir zamanı vardır.

 

Zamansız çalışıp zihninize sırası mı şimdi? dedirtmeyin ve zamanınızı iyi kullanın ....

 

Çünkü zaman hayatın ta kendisi...

Ekleyen : Seyfettin     Okunma: 4378 kez

tags

rehberlik

Reklamlar

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (1 yorum yazılmış)

box gokcemal :Teşekkürler bu yazı için bu yazı vakit nakittir sözünün kıymetini tekrar gösterdi. Dün geçmiştir yarın daha gelmemiştir geriye şimdi kalıyor. İçinde bulunduğumuz anı değerlendirirsek hayatta hem başarılı hem de mutlu olabiliriz.

Eğitimciler ve Öğrenciler İçin Yazılı Rehberlik Kaynakları