Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Fizik Dersine Nasıl Çalışılmalı?

text Fizik Dersine Nasıl Çalışılmalı?

Fizik Dersine Nasıl Çalışılmalı?

FİZİK DERSİNİN İÇERİĞİ

Fizik dersi, Fen grubu dersleri içerisinde yer alan, bireylerin sayısal kapasitelerini kullanmalarını gerektiren, yorum ağırlıklı bir derstir.

 

Vektör kavramını, sayısal bazı işlemleri hatta yorum yeteneğini de içerdiğinden bir çok dersten faydalanır ve bir çok derse ışık tutar.

 

Vektör, kuvvet, moment, ağırlık merkezi, basit makineler, kütle- öz kütle, sıvıların statiği, sıcaklık ve genleşme, hareket, enerji, elektrostatik, elektrik akımı ve optik sınavlarda çıkan belli başlı fizik konularıdır.

 

Yanlış bir önyargı sonucu öğrenciler tarafından branş dersleri içerisinde en zor olarak algılanan derslerden birisi fiziktir. Başarısızlığın temel nedeni de budur. Fizik dersini de diğer dersler gibi algılamak gerekir.

 

Bazı basit temel esaslar yerine getirildikten sonra öğrenilmesi kolay ve zevkli bir derstir.

 

FİZİK DERSİNE AİT SORULARIN ÖZELLİKLERİ

Sınavlarda çıkan fizik sorularının zorluk derecesini üç gruba ayırabiliriz. %25'i kolay, %50'si normal, %25'si ise çeldirici özellik taşıyan ve yoruma ihtiyaç duyulan zor nitelikteki sorulardır. Fizik dersine programlı çalışan bir öğrenci soruların %75'ini rahatlıkla çözebilir.

 

Fizik dersinde sıralama soruları, kıyaslama ve fark alma soruları, oran soruları, ilke soruları belli başlı soru tipleridir.

 

Fizik soruları genellikle şekilli ve soru metni ile şekilde birbirinin tamamlayıcısı olduğundan her ikisi birlikte dikkate alınarak verilen ve istenilen değerler belirlenmelidir.

 

İlkeli sorularda önce soru kökü okunmalı ve ilkeler bu amaca uygun olarak incelenmelidir.Sorulara ezberci mantıkla değil, düşünce ve yorumla yaklaşılmalıdır. Soru çözerken mümkünse şekil ve grafik çizerek olay somutlaştırılmalı ve zaman kaybı önlenmelidir. Özellikle altı çizili, en az, en çok, kesinlik ve benzeri ifade eden anahtar kelimelere dikkat edilmelidir.

 

FİZİK DERSİNE ÇALIŞMA

Derste;

Fizik dersini derste anlamak başarmak için ön koşuldur. Derste öğretmenin yaptığı açıklama ve verdiği örnekler çok dikkatli takip edilmeli, bütün ayrıntılar dikkate alınmalıdır. Sorular, çözümler, grafikler ve çizimler hatasız bir şekilde deftere geçirilmelidir. Öğretmen konuyu anlatırken veya örnek sorular çözerken anlaşılmayan bölümler vakit kaybedilmeden sorulmalı ve öğrenilmelidir. İşlenecek konuları daha rahat anlamak ve takip etmek için muhakkak derslere hazır gelinmelidir.

 

Bireysel Çalışmalarda;

Fizik dersinde başarılı olabilmek için ders sonrası düzenli ve programlı tekrar zorunludur. Konu ile ilgili temel kavramlar iyi öğrenilmelidir. Anlaşılamayan kavram, tanım ve alt başlıklar, derslerde tutulmuş notlar günlük tekrarlarda gözden geçirilmeli, örnek sorularla öğrenme pekiştirilmelidir.

 

Geçmiş yıllara ait sorular çözülmeli, MEB müfredatını esas alan fizik kitabı temel kaynak olmak şartı ile eldeki yardımcı ders kitapları, ders notları soru bankları gibi dokümanların hepsinden faydalanmak gerekir.

 

Ekleyen : Hilal Çetin     Okunma: 69668 kez

tags

rehberlik

Reklamlar

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (20 yorum yazılmış)

box Aliihsan :Abi inşallah fiziği çözücem çok kötüyümua 2.sın 55

box Tuana :Fizikten hiç birşey anlamıyorum en fazla yüksek notum 40 düşünün yani tüm sayısal derslerini yaparken neden fiziği yapamıyorum ki bi de fizik dersime öz kuzenim giriyor of -_-

box ayşe :Aslında fizik zor olmaktan ziyade insanın beyninde nasıl algıladığı önemlidir. Çünkü;çevremizde olan insanlar "fizik zor, sıkıcı " gibi ifadelerle bize lanse ettiriliyor bizde çalışmak istediğimiz zaman " zaten bu ders zor yapamam ki " fikrine kapılıyoruz. Bunada ÖĞRENILMIŞ ÇARESIZLIK deniliyor.

box matrix... :Allah ım bana fiziği anlamamda yardımcı oll..AMİN....

box Enes :Fizik aslına bakarsanız çok kolay bir derstir. Ama öğretmenlerimiz sağolsunlar çok karmaşık hale getiriyorlar. Youtube üzerinden umut öncül hocamızı dinleyin. Gerçekten güzel ve akıcı anlatımı var. Ezberletmek yerine mantığını kavratıyor.

box sdfghjklş :fizik zor ama zevkli kolay testlerden başlamalısınız sonra emin olun başaracaksınız

box Crazy Einstein :Arkadaslar fizik dersi benim için her şey demek.Ve hocamız da türkiyenin sayılı fizik çiler inden orhan hoca SAYGİLAR

box Bekan :Hoca çok hızlı anlatiyor be

box Naze :Sizi çok iyi anlıyorum ama soruları nasıl çözeceğini bilmiyorum ve Bazı sorular içinde 1000 tane formül çıkıyor

box Katip :87 alan Beyza arkadaşım üzülme bence o nota :D senin zor kurtarmış halin buysa fizik birincisi olursun

box tansu :Fizik dersinden hic birsey anlamiorum galiba ogretmenden kaynakli:-) :-( :-( :-(

box mira :Fizikte basarili olmanin tek yolu gunluk tekrar yapicaksin yoksa basaramazsinn

box YGS magduru :Sınava 3 ay var ve hicbisey bilmiyrm yapamiyrm ne yapmalym sizce

box sedef :En sevmedigim ders fizik anlamıyorum anlamakta istemiyormmmm

box EMRAH :42 Yaşındayım tıp fakültesini kazacağım hiç fizik bilgim yok dersaneyede gidemem köyde fizik kitabı alıp çalışacağım matematiğim iyi kitaptan fiziği çözerim diye düşünüyom

box puf :Yok arkadaş fizik hocasından N-E-F-R-E-T ediyorum

box Buket :Ben 11.sınıf öğrencisiyim ve sayısalcıyım benim en çok korktuğum ders fizik ve bazı konulara çok ön yargıyla yaklaşiyorum sizce ne yapmalıyım

box Beyza :Okul birincisiyim, sevmediğim tek ders fizik. 87 ortalama ile zor kurtardım bu dönem. Ama inşallah kafaya koydum, yeneceğim bu fiziği. Motive edici kitaplar okuyun. Tavsiyem: Başarı Yolunda Gemileri Yakmak - Davut Can

box emrah :bende öyle anlıyorum ama sorularda neyi nasıl yapacağımı bilmiyorum. bilgisi olan varsa yardımcı olabbilirmi

box gizem :Fizigi anliyorum ama soru çözemiyorum..

Eğitimciler ve Öğrenciler İçin Yazılı Rehberlik Kaynakları