Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Felsefe Dersine Nasıl Çalışılmalı?

text Felsefe Dersine Nasıl Çalışılmalı?

Felsefe Dersine Nasıl Çalışılmalı?

FELSEFE DERSİNİN İÇERİĞİ

Felsefe dersini öğrenmenizin amacı; en genel anlamda size düşünme yeteneği kazandırıp yorum gücünüzü geliştirmektir. Ayrıca size önyargısız ve hoşgörülü olmayı öğretir. Felsefe dersi sorgulama, eleştirme, değerlendirme yapma ve kavrama yeteneğini de sizlere kazandırır.

 

FELSEFE DERSİNE AİT SORULARIN ÖZELLİKLERİ

Felsefe soruları genellikle paragraf tipli sorulardır. Bu nedenle okuma ve anlama ile ilgili problemlerinizi öncelikle halletmelisiniz. Soruyu anlamadan seçeneklere geçmemelisiniz. Değişik gelen, bilinmeyen kelimelerin altı çizilip mutlaka anlamlarını öğrenmelisiniz. Sorular çözülürken önce soru kökünü okumalı, ardından paragrafa geçmelisiniz. Sözel ifadeleri güçlendirmek, yorum gücünü arttırmak, mantıklı ve sistematik düşünmeleri sağlamak bakımından felsefe sorularının çözümü önemlidir.

 

FELSEFE DERSİNE ÇALIŞMA

Derste;

Derse katılım ve kendi fikrinizi belirtme; dersin içeriğinin zenginleşmesi ve konunun anlaşılır hale gelmesi açısından önemlidir. Derste motivasyonunuzun yüksek olması ve dikkatinizi derse vermeniz için hazırlıklı gelmeniz ve önemli noktaların altını çizmeniz gerekmektedir. Felsefe dersinde ezberlemekten ziyade yorum gücü kazanmak ve soru çözme yöntemini öğrenmek önemlidir. Bu nedenle öğretmenin anlattıkları ile ilgili düşünme yeteneklerinizi geliştirici aktivitelere yönelmelisiniz.

 

Bireysel Çalışmalarda;

Sorular paragraftan oluştuğu için iyi bir kitap okuyucusu olmak gerekir. Paragrafları hem hızlı okuyup, hem de anlayıp geçmek az bir süre içerisinde büyük bir çaba ister. Bu nedenle okuma düzeyinizi ve soru çözme yeteneğinizi geliştirmek için okuma faaliyetine önem vermelisiniz. Gerekli alt yapıyı oluşturmak için de öğretmenden, ders kitaplarından ve yardımcı kaynaklardan faydalanmalısınız.

 

Ekleyen : Hilal Çetin     Okunma: 24862 kez

tags

rehberlik

BENZER REHBERLİK YAZILARI:

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (4 yorum yazılmış)

box Hatice :Iyi ve anlaşılır yazmışsınız bu şekilde çalışırsa öğrenciler kolayca kararlar felsefe dersini

box buse :Ben derste anlıyorum hocamın tutturduğu notları adım gibi ezberliyorum sürekli test çözüyorum çoğu doğru çıkıyor ama yazısına nedense yapamıyorum

box arya :ya bu felsefe dersi klksın bnce herkesin düşüncesi knedine:D

box eda :11.sınıf öğrencisiyim dersi derste dinliyorum .hocanın dediklerini not alıyorum.bol bol test çözüyorum full çekiyorum dersede en çok ben katılıyorum.ama yazlıda yapamıyorum heyacanlanıyorum normalde yapabildiğim yerleri bile heycanda unutuyorum yazlıdan çıktığktan sonra aklıma geliyor ne yapabilrimm yardım edin felsefeyi çok seviyorum 100 almak istiyorum ama olmuyor hoca biliyor beni ama ben utanıyorumm..

Eğitimciler ve Öğrenciler İçin Yazılı Rehberlik Kaynakları