Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Etkili ve verimli ders çalışma yöntemleri

text Etkili ve verimli ders çalışma yöntemleri

Etkili ve verimli ders çalışma yöntemleri

Etkili ve verimli ders çalışma bir öğrenciyi başarıya götürecek en önemli faktörlerden biridir. Her öğrencinin bir diğerinden farklı olduğu gerçeği her öğrenci için ders çalışma ve başarıya ulaşma yolunun da farklı olacağını gösterir.

 

Bu sayfa genel olarak kullanılabilecek etkili ve verimli ders çalışma yolları hakkında bilgi vermektedir. Bu doküman öğrenciler tarafından okunurken ya da bir öğretmen tarafından anlatılırken bir ders konusunun işlenmesi havası oluşturulmamalıdır. Aynı zamanda anlatılan tekniklerin kısa sürede beceriye dönüşmeyeceği ve bunun için sabırlı olmaları öğrencilere belirtilmelidir.

 

Verimli çalışmanın en temel yolu öğrencinin kendine uygun bir çalışma planı hazırlamasıdır. Her öğrencinin dersleri algılama düzeyi gün içindeki zamanlarda değişiklik gösterir. Buna bağlı olarak öğrencinin kendi potansiyeline uygun çalışma planı yapması gerekirse bu konuda rehberlik servisinden yardım alması uygundur.

 

Öğrencilerin kafasına takılan soru; "günde kaç saat çalışmalıyım?" dır. Yukarıda belirtildiği gibi her öğrencinin potansiyeli farklıdır. Bir öğrenci günde iki saat çalışır çok başarılıdır fakat bir başkası 5 saat çalışsa da dersleri iyi değildir. Bunun için burada kesin bir saat vermekten ziyade dersin yoğunluğuna, öğrencinin hazırlandığı sınavlara bağlı olarak kendine uygun bir zaman dilimini çalışmaya ayırması önerilir. Fakat yine de bir bilgi olması açısından ÖSS'ye hazırlanan bir öğrencinin okul derslerini de çalışacağı düşünülerek günün 5-6 saatini ders çalışmak için kullanması uygundur. Öğrenci ders çalışırken 45 dakika ders çalışıp 10'ar dakika ara vermesi onun ders çalışma verimini arttırır. Ders arasında mola vermemek ve verilen molanın çok uzun olması çalışma verimini düşürür.

 

Etkili ve verimli çalışmanın en önemli öğelerinden biri çalışılacak ortamın düzenlenmesidir.

 

1) ÇALIŞMA ORTAMININ DÜZENLENMESİ

Çalışma ortamı öğrenciyi derse güdüleyici nitelikte olmalıdır. Bir başka anlatımla öğrenci çalıştığı ortamdan zevk almalıdır. O ortamda bulunmak onu rahatsız etmemelidir.

 

Öncelikle ortamın iyi havalandırılmış yeterince aydınlık ve normal sıcaklıkta olması gerekir. Mümkünse öğrencinin kendine ait bir odası olmalıdır. Eğer öğrencinin evi buna müsait değilse öğrenci olabildiğince sakin ve sessiz ortamlarda dersine çalışmak için çabalamalıdır. Öğrencinin masa başında dersine çalışması uygundur.

 

Öğrencinin ders çalıştığı ortamda ders kitabı ve dersle ilgi araçlar bulunmalıdır bir başka anlatımla öğrenci gerekli olduğunda bunlara ulaşmak için boşuna zaman kaybetmemelidir. Bunun yanında öğrencinin çalışma yaptığı masanın üzerinde sadece o an çalıştığı dersin materyalleri bulunmalıdır. Çünkü diğer materyaller hem çalışma alnını dağınıklaştırır hem de dikkati dağıtır.

 

Öğrencinin odasında dikkatini dağıtacak afiş, poster vb. şeyler bulunmamalıdır. Yine öğrenci çalışırken müzik dinlememelidir. Ders aralarında müzik dinlemesinde bir sakınca yoktur fakat dinlediği müzik yüksek sesli olmamalıdır çünkü yüksek ses beynini yoracaktır.

 

Öğrencinin daha kısa sürede daha çok ders çalışıp başarılı olması için etkin okuma becerisini bilmesi gerekir.

 

2) ETKİN OKUMA

Okumak, ders çalışmanın olmazsa olmazıdır. Bir çok öğrenci okuma becerisi edinmekte zorlanır. Çünkü okumak bir müzik aleti çalmayı öğrenmek gibidir. Yavaş yavaş okuma alışkanlığının edinilmesi gerekir. Roman, gazete türü basılı araçları okumakta zorlanan öğrenciler ders kitaplarını da okumakta zorlanırlar kitaplara karşı antipati geliştirirler. Buna bağlı olarak öğretmenler eğittikleri gruptaki öğrencilerin yaşların uygun romanları okumalı ve öğrencilerine romanlarla ilgili bilgi vererek onları okumaya teşvik etmelidir.

 

Etkin okuma başlığı altında paylaşılacak teknik "İSOAT" şeklinde kodlanmış olan yoldur.anlaşılacağı kodlamanın her harfi bir aşamayı temsil etmektedir. Aşamaları kısaca açıklamak gerekirse;

 

 

İ: İncele: Okunacak konunun ana alt başlıkları konuların ilk son paragrafları gözden geçirilir ama konu bütünüyle okunmaz.

 

S: Sor: İncelenen konuyla ilgili olarak olabildiğince ayrıntılı sorular hazırlanır. Sorular bir yere not edilir.

 

O: Oku: Konu hazırlanan soruların hepsine cevap verilecek şekilde gerekirse tekrar tekrar okunmalıdır.

 

A: Anlat : Okuduğu konuyu yine soruların cevaplarını vererek öğrenci kendine anlatmalıdır.

 

T: Tekrar: Öğrenci çalıştığı konuyu belli aralıklarla tekrar etmelidir. Örneğin hafta içi çalıştığı konuyu hafta sonu, bütün bir ay çalıştıklarını ise ayda bir tekrar etmesi uygundur.

 

Dersi iyi anlamak için o dersi anlatan kişiden iyi dinlemek gerekir. İyi dinlemekle kastedilen aslında etkin dinlemedir.

 

3) ETKİN DİNLEME:

Etkin okumada olduğu gibi etkin dinlemeyi de "İFİKAN" şeklinde bir kodlamayla özetleyebiliriz. Bu aslında bir süreçtir ve şöyle işler:

 

İ: İzle: Öğrenci burada öğretmeni gözlemeyi iyi bilmelidir. Öğretmenin çok önemli konuları nasıl anlattığını bilmek ve anlatılan konunun ne derecede önemli olduğunu anlamak durumundadır.

 

F: Fikirler: Her konu ana ve yan fikirlerden oluşur. Konunun ana fikri olduğu gibi onu anlatanın da konuya kattığı fikirle vardır. Öğrenci bunlara dikkat etmeli özellikle konunun ana fikrini anlamaya çalışmalıdır.

 

İ: İşaretler: Öğrenci öğretmenin anlattığı konuda soru gelebilecek yerlerin ipuçlarını görmeli ve bu bölümleri dikkatle takip etmelidir. Öğrenci bunu anlamak için öğretmenin vurgularına ve tekrar ettiği yerlere dikkat etmelidir.

 

K: Katıl: Öğrencinin konuyu anlaması için gerektiğinde soru sorması ve gerektiğinde eksik gördüğü yerleri tamamlaması uygundur. Başka bir anlatımla öğrenci dersten kopmamalıdır.

 

A: Araştır: Öğrenci konuyla ilgili düşüncelerini uygun koşullarda arkadaşlarıyla paylaşmalı gerekirse konu için başka kaynaklardan araştırma yapmalıdır.

 

N: Not Tut: Yazılı hale getirilmeyen bilgiler çok çabuk unutulur. Buna bağlı olarak öğrenci derste dinlediği konuyu çok fazla ayrıntılandırmadan not tutmalıdır. Mümkünse her ders farklı bir deftere not alınmalı, not alırken yazı düzenine dikkat edilmeli ve olabildiğince renkli kalemler kullanılmalıdır.(Not ne kadar güzel görünürse öğrencinin çalışma isteği artar.)

 

Öğrencinin bir dersten başarılı olabilmesi için derse hazırlıklı gelmesi ve derste işlenenleri belirli aralıklarla tekrar etmesi gerekir. Tekrar edilen konular sınavda soru olarak geldiğinde kolaylıkla yapılabilir.

 

Doğadaki her şeyin bir amacı vardır. Her öğrencinin mutlaka bir ya da birkaç amaç belirlemesi gerekir. Amaç belirleme konusunda kendi potansiyellerini göz önünde bulundurmaları uygundur. Amaç belirlemek gidilecek noktayı gösterir ve amaca yönelik çalışmalar kalıcı olur

 

Buraya Tıklayarak

örnek ders çalışma çizelgelerine ulaşabilirsiniz.

Ekleyen : Editör 2     Okunma: 301588 kez

tags

rehberlik

Reklamlar

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (300 yorum yazılmış)

box zayina gocek :İsalah sinavlarda basarili oluru allahin iziniyle amin

box yıldız :Okumak istiyorum hayallerim çok büyük ama bazen isteğim olmuyor çözümü olan

box caliskan :cok guzel olmus....bu yazdiklarinizi yerine yetiricem

box AÇEYAMMM :Aslında ben yaz tatillerinde de ders çalışırım. Annem ve babam üzerime titrer. Beni hiç boş bırakmazlar.İZMİR/Bornova'da yaşıyoruz. Yazın insanın denize gidesi geliyor. Ama bende nedense hep bir ders çalışma hevesi olur. HERKESE BURADAN SELAMLAR ...

box mrt :Bence cok guzel...

box Mehmet Şamil Özdemir : :Çok teşekkürler sizin sayenizde sınavlardan100 alırım âmin.Hep bu siteden okuyarak sınavımı burdan çalışırız âmin.:D

box شكران :çok sağ olun sizin sayenizde sınavlarımda daha başarılı olurum inşallah

box Ceylann :Güzel hazırlamışlar uyguluyacağız diyoruzda 2 3 gün sonra gene bırakıyoruz

box Zeka küpü :Dediğiniz gibi gerçekten mekan çok önemli.Hazırlama süper saolun..

box NAZLI :Yazılanlar gerçekten de dogru çok teşekkür ederim şimdiden herkese tavsiye ediyorum üşenmeyip te okuyun :D:D:D

box nida :harika

box Ask :Tesekkurler

box Azimli :Çalışmaktan asla vazgeçmeyin

box nisa :bayıldım

box bilinmeyen şahıs :ben pek beğenmedim işime yaramayacaktır... bunan kesinlikle eminim üzgünüm....

box elyaf tzcn :bence biraz daha madde olabilir

box Sude. :Herkese tavsiye ederim bana çok yararlı olacağından eminim

box çilek :çok güzel olmuş :) artık sınavdan yada sözlüden korku yok! :D

box Melek ŞEN :Gerçekten Çok Etkileyici

box dilan yağmur yasmin betül :SÜPER OLMUŞ.

Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın...

box Zeki :Süper

box nilya :Süper bunu yazana helal olsun .

box Fulya :Gercektten cok guzel

box ÇALIŞKANJOJUK :GERÇEKTEN ÇOK GUZEL HAZIRLAMISSINIZ ELLERINIZ DERT GORMESIN

box amaç :keşke bu konuyla ilgili video olsaydı çok sevinirdim

box özlem :bence süper cokk yararlı olsu tessekürler

box Servet :bence bunu dikkate alın ----> ***Yazılı hale getirilmeyen bilgiler çok çabuk unutulur. Buna bağlı olarak öğrenci derste dinlediği konuyu çok fazla ayrıntılandırmadan not tutmalıdır. Mümkünse her ders farklı bir deftere not alınmalı, not alırken yazı düzenine dikkat edilmeli ve olabildiğince renkli kalemler kullanılmalıdır.(Not ne kadar güzel görünürse öğrencinin çalışma isteği artar.)*****

box ESRA :bence öğrenciler için bu yazılanlar çok önemli.herkes dikkate alıp uygularsa çok faydasını görür.şimdilik benden bu kadar görüşmek üzere...

box buket :iyi geleceğine eminim

box Mehmet arda :Süper

box Ece gül :Çalışmak güzel...

box isimsiz :Çok güzel olmuş elinize sağlık

box isim vermek istemiyorum :Cok dogru yazilmis bu yazi helal olsun bu yaziya ugrasana

box ipek :çok iyi bence umarım başarabilirim

box gecenin güzelleri :gecenin güzelleri her gece uyurken şimdi ders çalışıyor sizede tavsiye ederiz;-) ;-);-);-);-);-):-D:-D:-D

box osman :Süper yazmışsınız ama bunu uygulayabilecek....

box Hamdiye :Gerçekten çok güzel ama buna baarabilene

box Melike :Bn cok begendim İsime cok yaradii Sonsuz tesekkurler

box seroooooo :ben burda yazanları çok beyendim katılıyorum dersi derste dinlemeliyiz ama benim sorunum çalışiyorum özet çıkarıyorum ama yınede düşük alıyorum geçen bi yazılıya 6 sayfalık özeti ezberledim ama yinede düşük aldım

box merve :bana çok faydası dokunacağına eminim

box zeynep :Hersey icndeki butun icerikler cok iyi simdi daha verimli oldu:):):)

box ceren :çoooooook teşekler

box ceren :güzel yazmışsınız tebrikler

box AZERIYIM))) :Meraba gercekten okudum yazdikarinizi cok sag olun ellerinize salik bence cogu insanin okumasi iicn iyi weyler var burda Allah sizden razi olsun

box ece :Çok güzel şimdiden teşekkür ederim

box habib :Cok iyi olmuş

box ece :çok güzel beğendim harika çok teşekkür ederim hersey için

box ALİ :ARTIK DAHA İYİYİM

box şükran :bizleri bilgilendirdiğiniz için teşekkürler

box ayşenur balcı :çok güzelmiş çok yararlı

box Neslihan :Çalışmak gerçekten en güzel şey

box gamze :Gerekten cok uygun ve guzel bir anlatim cok tesekkurler

box Fatma leyla :Kitap okuma alişkanlığım olsa sorun çözülecek zaten

box ceylan :Sağ olun çok iyi yöntemler teşekkürler

box elif konur :bu teknigi cok begendim uygulamak ve sonunda karsiligini aldiysam sanirim sizlete bi tesekkür borçluyum.TESEKKURLERR :-)

box berkay :çook teşekkür ederim inşallah bu yöntemlerle derslerim şimdikinden bin kat daha iyi olur!!! çoooook teşekkür ederim...uzun değil bi kere buna alışmak lazım

box merve :harika ama çoooooooooook uzun

box Ece :Ben teog a çalışıyorum bu yüzden de zorlanıyorum ben de nasıl çalişa bilirim dedim ve bu sitede buldum aradığımı. Gerçekten çok güzel çooook çooook beğendim.

box Sena YILDIZ :O kadar güzel ki ellerinize sağlık

box Ayşenur :çok teşekkür ederim. çok beğendim.

box Dicle :Çok uzun ve çok güzel

box nur :gerçekten güzel olmuş artık bunlara uyup daha çok ders çalışacağım.teşekkürler :)))))

box fatma :çok güzel olmuş

box sen :teşekkür ederim. )

box MELEK NAZ :Çok teşekkür ederim

box ayşemmm :ben de bunu çok beğendim teşekkürler

box ayşe :çok güzelmiş teşekkür ederimmm

box zehra :Gercekten guzel olmus insan yeterki biseyleri istesin caba gostersin yol gosteren cok oluyor sizde bunlardan birisiniz

box seda :gerçekten çok güzel olmuş .Teşekkürler.

box Beyzaberk :çok teşekkürler

box hamide şahin :tesekkur ederım süpersınız

box ben :çok güzel olmuş elinize sağlık...

box deniz :Ben bu verimli çalışma konusunu asla düzene sokamıyorum ama buradaki bilgiler daha ayrıntılı olduğu için beğendim

box Ozan koçak :cok güzel çok yararlı olacagını ümit ediyorum

box beyza :çok teşekkür ederim ibsallah ise yarar

box secose :çok yararlı olmus :) bundan sonra burda yazılanlara uyucam :))

box melısa :superrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

box merve :çok güzel ama uzun

box Zelal SERTKAYA :BAZI İPUÇLARI EKSİKTİ TAMAMLADIM. SAOLUN

box Melike :Çok hoşuma gitti. Düzenli çalışmama rağmen bazı ipuçlarını kaçırmışım. Onları düzelttim. Şimdi dders çalışmaktan daha da zevk alıyorum...

box gulecan :Harika super cooooookkk tesekkur ederim :)))))

box çağla :çaok yararlı oldu saolun :)))))))))

box kerem kucukdere :Gerçekten güzelmiş

box melissa :çok güzelmiş sizin sayenizde notlarım düzeldi

box Şulenur :Çok güzel bir yazı olmuş tüm başarılı olmak isteyen arkadaşalara öneririm!

box zehraaa23 :Çoookk güzell bir yazıı. Bana çok yararı oldu. TEŞEKKÜRR EDERİİMMM :))

box neslisah :Tesekkurler cok isime.yaradi ..

box tubişşşşşş :biraz kısaltabilir misiniz

box Tubaa :çok güzel olmuş çok teşekkür ederiz

box patnoslu elif :çok teşekürler. güzel olmuş. etkili ve kolaymış..

box PELİN :Gerçekten beğendim gerçi bütün notlarım yüzde yinede faydası var zararı yok

box Miray :çok teşekkürler:)

box bahar :Gerçekten çok güzel bir yöntem çok teşekkür ederim

box ruken :bence güzel olmuş ama biraz daha kısa alınsaydı daha güzel olurdu.

box ümit gürsoy :allah yardımcımız olsun

box ilayda :özür dilerim yanlış yazmışım

box ilayda :berçekten çok güzel hazırlanmış tebrikler

box kemal :çok teşekkür ederiz bilgileriniz için

box emin :Super ama biraz fazla az olsa ii olur

box HASAN ÇOLAK :Teşekür ederim

box ece :bilgileriniz için çooooook teşekkür ederim

box Poyraz Alkan :11 senedir başarısızım bunu okudum en düşük notum 90 hayatımı değiştiren yazı brawo .y .y :D

box sadık han :teşekkür ederim

box HATİCE KÜBRA İGNAK :ÇOK GÜZEL OLMUŞ AMA BİRAZ DAHA KISA OLABİLİRDİ

box melek :cok guzel sevdimm

box zeynep :Gerçekten çok güzel bir yazı olmuş ve çok fayda sağladı

box ilayda sıla ertem :bu yazı çok güzel ben dün akşam bu yazıyı yazdım ve öğlenci olduğum için öğlen götüreceğim matematik kulüp ödeviydi herkese bu yazıyı yazmalarını tavsiye ederim ve çok bilgi edindim inşallah öğretmenim de beğenir heeeeee bu arada MİRA benim kuzenimin adıda ADA MİRA..........

box şehmus çelik :Dediklerinizi yaptım ve başardım

box sıkıntı yoq :süper olmuş abi yhaa

box irem :Çok güzel bir yazı olmuş Tebrikler

box Berk :Çok işime yaradı @.@

box Burcu :Ben ders yaparken çok hayal kuruyorum engelliyemiyorum nasıl engellicem cevap yazarsanız sevinirim

box Tuana :Ders çalışma tekniklerini kullanmak başarımızı arttırır işallah bunu okuduğum için başarım artar teknikleri öğrenmek lazım...

box Zeynep :Çok beğendim teşekkürler

box serife :insanlar sadece okuyarak hayatını kurtarabilir.ve bende meslek sahibi olan insanlar gibi okuyup çalışıp bir meslek sah,ibi olmaya çalışıcam.bazı öğrenciler doktor polis olmak isterler ve öğretmenliği küçümserler oysaki en azından bir öğretmen bile olsan en zaında her ay alacağın bir maas olur ve onca yıl boşa okumak zorunda kalınılmaz<3

box fatma :derslerime çok yardımcı oldu hazırlayanlara çok teşekkürler herkese de tavsiye ederim

box SENA :GERÇEKTEN ÇOK FAYDALI VE GÜZEL BİLGİLER EDİNDİM TEŞEKKÜRLER.

box Mira :Paylaştığı yazılar gerçekten etkili zaten insanlar isterse inanırsa başaramayacağı iş yoktur ve bunları gerçekten inanarak yaparsak etkisini gösterir

box ahmet :Abi 11.sinifim ders 16.20 de bitiyo 17.00 da evde oluyorum nasi calisicam 5 6 saat

box zeynep :Süper tabletten baktım da hepsi doğru dürüst degildi ama bu cok iyi okumalisiniz.

box Hatice Ertaş :Beğendim ama iş okumakla olmuyor onu kendimize uyarlanacak okuduğumuzun hiç bir anlamı olmaz

box cihan özgür samancı :ben gürültülü ortamlarda bulunduğum için nasıl bir çalışma programına ihtiyacım var cevap yazarsanız sevinirim.
Mümkün olduğu kadar gürültüsüz ortam ayarlamaya, olmuyorsa bulunduğunuz ortamda az gürültü olduğu zamanlarda ders çalışmaya gayret edin, evde tv ve diğer kişileri görmeyen daha sakin yerler tercih edin, genel kullanılan okul veya kütüphanelerde uygun ortamlar bulmaya çalışın

box Melek :Bende begendim gerçekten çalışmayı aşılıyor

box rabia :tebrikler gayet iyi istedikten sonra herşeyin devamı kendi gelir

box yuce suleyman :iyi uygulayın ama orta 100 aşkın okudm orta şimdi netlerim çok iyi höşgörü koejinde okuyorum

box ikbal al :ben bunu uyguladim herkes de uygulasin dostlar

box emir :bencede arakadaşalar çok güzel bir site

box sümeyye :Bu siteyi kuranlara teşekkür ediyorum. YÜREKTEN İNANDIĞIMIZ BİR AMACIMZ VARSA BU BİZİ GÜÇLÜVE AZİMLİ KILAR..

box sümeyye göktaş :Paylaşılan bilgiler bizim için yol gösterici oldu.

box rümeysa :Arkadaşlar bence çalısıp çabalayalım eminim biz türk çocukları bu devleti gelistireceğiz

box yüksel :hayat insanı mahküm etsebile sen mahküm olma amacını belirlr hayallerine ulaş

box _lena :çok güzelmişşşşş çok teşekkürlerr :D ;) :)

box sevgül :Gerçekten bir amacımız varsa çaba sarfetmeliyiz engelleri aşmalıyız hedefimize doğru emin adımlarla gitmeliyiz hiç kimsenin yaşadığı hayat koşulları onu şekillendirmez aksine hedef kitlesi onu şekillendirir bu siteyi açmanız beni çok mutlu etti bende bir öğrenciyim ve doktor olabilmek için çabalıyorum sizin bu siteyi açmanız ben gibi birçok insana yaralı olmuştur bundan eminim ÇOK TEŞEKKÜR EDERIMMM

box gamze :Çok işime yarayacağından eminim. Oldukça nesnel yazılmaya çalışılmış ve kişiden kişiye çalışma prensiplerinin değişebileceği göz önünde tutulmuş. Hasılı mükemmel bir yazı çıkartmışsınız. Elinize sağlık:)

box dilan :Liseler Için bir program yapsaniz iyi olacak tafsiyeleriniz Için teşekkürler

box eda :çok teşekkür ederim güzel bilgiler çok yardımcı oldunuz.

box beyza :çok güzel bir şey

box ecem su :Çok beğendiim özel ders alıyorum ve odam var,.. evimiz üc katlııı

box onnrr :gerçekten güzel çok beğendim

box MDey :teşekkürler ...

box merve aslan :teşekürler iyiki bu siteyi açtınız

box hande.b :Bu siteyi cok begendim.:) bunlari uygulmya basldm bnm icin onmli olan duzen. Odam duzenli olacak defterim duznli olacak sessz bi ortam olacak.ve boylce gzl ders calsblrm :) Allah yardimcimiz oLsun. Amin

box nahide uğur :Tavsiyeleriniz gerçekten mükemmel ÇOK TEŞEKKÜR EDERIM...

box ders :uygun bir ders çalışma programı verirseniz seviniriz.

box kıymet :Bilgiler yanlış değil ama eksik diyebilirim . Emeginize sağlık

box Süleyman :Gerçekten çok yararlı ve nesnel bilgiler elinize sağlık

box piroz :Aslinda ögrencilerin bildigi seyler fakat uygulayamiyoruz.uygulamamiz icin birseyler sôyleyin.

box piroz :Bir gemiciye benzet kendini;gemici nasil rotaya ulasmak icin hedef belirliyorsa ögrencininde hedefe ulasmasi icin bir yol belirlemeli

box rohat :tek çaresi var verimli ders çalışmanın telefon kız tozmayı tvz bir kenara bırakmalısınız yoksa bunlar fasa fisooo

box ayşenur :idare ederi çok da iyi değildi

box Eray :Yazıyı okudum ve bana faydalı olabileceğini düşünüyorum. Teşekkürler

box DİLARA :ÇOK İYİ OLDU:)

box arzu polat :çok iyi gerçekten

box lara :guzel yardmcıı olduu tskkrrlerr :D

box İREM :Çok iyii...Çok beğendimmm...

box gizli yorumcu :meslek sahibi olmak istiyorsan çalışmalısın boş işlerle vaktinizi harcamayın.

box ayşenur ve sen :ya güzel de ben bi türlü kafamı toparlıyamıyorum üffffffff ama güzel site

box BÜŞRA :Gerçekten çok işime yaradı çook teşekkür ederimm. ama eminim bi süre sonra bıkcam ne yapabilirim bunun için kız meslek lisesi mezunuyum ders denen şeyi göremedik. e haliyle ders çalışma alışkanlığı 0. bunu kazanmak için ne yapmalıyım

box Esra Nur :bence her öğrenci bu sitelerie bir göz atmalı

box merve :teşekürler iyiki bu siteyi yaptınız.

box CANSU YILDIZ :BENCE BU TÜR SİTELER OLMASI ÇOK GÜZEL.

box Melisa :Ders çalışmayı çok istiyorum ama bi süre sonra kafam dağılıyor

box SEVGİ :ÇOK GÜZEL BİR SİTE SAOLUN

box şeyda :güzel plan doğrusu.

box inayet cumali :Gerçekten çok sağlıklı bir yöntem eyvallah

box umut :ders çalışma ile ilgili güzel tavsiyeler

box ilayda :teşekkür ederim. sayenizde derslerim düzeldi

box almeda :ben sağlık meslek lisesinden sesleniyorum. yazıyı okumadım ama inşallah allahın izniyle yardım eder bana

box aleyna :çook teşekkür ederim... sınavlarda etkisini gördüm.... :)

box eylül ırmak binay :benim dersler zaten hep çok iyii sizin sayenizde 99 ken 100 oldu tşk.

box ezgi :süpermis ya bravo

box didem sena :TEOG açıklandıgından beri moralim çok bozuk keşke sınav öncesi uygulasaydım

box bahar :deneneye çalışıcam "teşekkürler"

box alara:)) :bana çok yardımcı oldu:))

box alara :harika bir yazı öğretmenim çok beğendi:))

box adsızım ben :arkadaşalr bunu şimdidden uygulayacağım karenmde 5. sınıfa gitmeme rağmen 3 tane 4üm var amaa uygularsam 5 olabilir inşallah

box emin>> :çok teşekkür ederim 85 75 alırken 90 95 100 oldu size nekadar teşekkür etsem azdır :)

box Lena123 :Biraz uzatsanız

box Liya :Harika bir yazı ama biraz daha mı uzun olsa

box melis :inşallah herkese yararı olur teşekkür ederim yarın sınavım var bu arada

box didem sena :arkadaşlar inşallah etkili olur bana göre çalışmak sözde güzel faaliyete geçirmek zor yapmaya çok eriniyorum

box Sevde :faydalı olacağını umut ediyorum :)

box samet :inşallah bana ve tüm insanlara faydalı olur

box melis :gerçek başarı isteyen bir insansanız bence bu sayfayı birer kez okumalısınız

box didem sena :ben k. maraştayım hazırlayanlara çok teşekküe ederim zaten biz akıllı insanlarız isteyince oluyo maraşlıların bi sözü var AKIL YOK BAŞTA NE GEZİYON MARAŞTA.... (herkese başarılar ...) :)

box dyna :notların renkli kalemlere bağlı olarak büründüğü çekicilik ve çalışma isteğinin artması ile ilgili olan alt başlık değinilmesi gereken en önemli nokta . bunu başarmışsınız bende hep bu tekniği kullanırım görünüşe göre yorum atan diğer arkadaşlarında oldukça işine yaramış . bunun dışında da paylaştığınız bilgiler çok işime yaradı teşekkürler..

box aslı :çok ama çok teşekkürler inş yardımcı olacaktır bana

box sema :Ben marmariste yasıyorum. Tembel bir ögrenciyim. insallah bu site beni düzetlecek :)

box Serra :teşekkürler ben cok begendim bana cok yardimci oldu harika bir site tekrardan tesekkürler :)

box recep uğuz :çok güzel olmuş sağolun

box recep uğuz :gerçekten işime yarayacak

box recep :resmi hizmete mahsustur

box eren :beni iyi bilgilendirdi saolun

box ömer :saolun BUnu yazInız içİN

box ayşe :valla iyiyiymiş insanın kendine güveni geliyo iyiki varsınız

box ayşe :tabbi bunların hepsi akılda kalırsa iyi

box serra :çoooook teskkurler harika bir site

box enes :çok güzel teşşekür ederim

box fatma :çok sağolun xd

box mina :çok süper olmuş

box mina :cok guzel hemen odama gidip ders calıştım

box elif :gerçekten çok doğru.

box muhammed :çok teşekür ederim umarım benim için iyi olmuştur :D

box Hozan :çok tşk ediyorum elinize sağlık umarım benim için iyi olmuştur.....

box furkan : işime çok yarayayacak teşkürler

box kübra :Coookk tesekkurlrr rehberlik hocasina gittim oda ayni seyleri soyledi

box Özqee :YeterLi TesekkrLeeer :)

box selda :çok teşekkürleerrrr

box mehmet eryılmaz :süper bişey teşekkür ederim

box kudret :beni iyice bilgilendirdi

box Beyzam. :Gerçekten çok güzel , tesekkürleer :))

box nermin :İşime yaramadi teşekkürlerrr :)

box selen :çok katkı sağlayacağını düşünüyorum ve çok teşekkür ediyorum ilerleyen günlerde de tekrar girmeyi düşünüyorum çok saolun :)

box kewser. :saygılar hocamm iii olmuşş iyi :D

box mamo :İşime yarayacak sağlun teşekkürler çok güzelmiş gerçekten

box sırma :işime çok yarayacak

box FATMA :Çok teşekkür ederim.Çok yardımvı oldunuz.Aradığım bütün cevapları buldumm.

box sadet :ya iyide hergün ders çalışıyorum anlıyorum sınava giriyorum ama sınınavda ilk 3 e giremiyorum

box öğrenci :umarım bu siteden kazandıklarımla sınavda 1. olurum ama ben çok çalışıyorum her seferinde 2. 3. oluyorum bu haksızlık

box beyzoşş :çok teşekkür ederiz ama her ders için aynı çalışma metodu geçerli değil

box Hazal :Merhaba ben Hazal 12 yaşındayım, ben burada yazanları her zaman uyguluyorum ama ne kadar çabalarsam çabalayım ders çalışmayı bir türlü sevemiyorum. Sınavlarım çok iyi ama her çalışma masama oturduğumda içimden bir nefret duygusu geliyor ve bunalıma giriyorum.

box Esma :Hocam bi de planlarimiza nasil uyabiliriz onu da yazsaniz

box REYHAN :Hocama teşekkürlerrr...:D

box Ferhat :Hocammm tebrikler harikasınıız :D

box emirhan :Çok iyi birşey tebrik ederim

box hasret :bence biraz daha bilgi eklenmeli bilgiler biraz daha somutlaştırılmalı

box fatih :en iyi ders çalışma dinlemek gözlem yapmak soru sormak soru çözmek

box cemre :çok doğru bilgiler içeriyo.

box bekir :Güzel bir yazı olmuş gerçekten bir çok kişinin ihtiyacı var

box rabia eren :çok teşekürler çok yardımcı oldu sağolun

box vıldan :Gercekten ogrencılerı cok ıyı anlamıs ve cok ıyı anlatmıssınız.YAlnız ogrencılerın daha verımlı anlayabılmelerı ve potansıyelını arttıra bılmesı ıcın bır kac tane ornek ders programı koyabılırsınız . Bu daha da verımı cok artırır dıye dusunuyorum.

box tuba :bunlar genelde hep öylenenen şeyler ama hatırlatmak da çok önemli tabii bunu dile tekrar getirdiniz icin tşk ler herşey iştemekle başlar tek gercek bu bence.....

box neşe :güzelmiş kodlama

box Serenay :Gerçekten müthiş

box derya :bunları kesinlikle uygulayın çok yardımcı olaçak

box derya :bunlar gerçekten etkili

box ipek :bazılarını bilsemde idare eder............

box murat :biraz daha etkili birşeyler söyleseniz yine de ellerinize sağlık

box beren :bence öneriler güzelce bahsetmiş ama uygularsa o öneriler güzel olur

box kadir :elinize sağlık çok iyi hazırlanmış :)

box pınar :Bence aileler öğrencilere yardımcı olmalı

box caldre :Hello, I really like this site calder

box ebru :bu hayatta sadece bizim için önemli olan ders çalışmaktır bu bizim en önemli sınıvamızdır üniversite sınavından bile önemlidir hayatımızda saçma sapan seylerle ugraşmamalıyız yukarıdakileri uygulayın harika seyler bunlar uygularsak en başarılı biz olabiliriz

box Su :Başarılı olmanın sırrı calismaktan geçer ama taktiklere uymakta bir adım önde kılar;)

box ecrin :öncelikle çok teşşekkür ederim umarım işime yarar .lise 1e gidiyorum bu sene şimdiden hazırlanıyorum sınava umarım barajı atlatırım

box çağla elif yılmaz :gerçekten çok güzel açıklamış ben bu sayfada yazılanlara uymayı düşünüyorum bana yazılanlar çok mantıklı geldi herkese tavsiye ederimmm :)))))))))) :) :) :)

box kübra :çok güzel ve detaylı anlatmışsınız çok teşekkürler bu teknikleri uygulayarak polis olacağıma inanıyorum ALLAHIN İZNİYLE.

box ftm :önerileriniz için teşekkürler...bence ders çalışmak insanın içinden gelmelidir...buna çaba göstermelidir...

box irem :merhaba ben ilkokul öğrencisiyim derslerimde BAŞARIMI ARTIRMAMA YARDIMCI OLDUNUZ

box gaye :bana çok yardımcı oldunuz mersi

box DERS SEVER :RESİMLER SÜPER MERSİ

box AYHAN :SİZE ÇOKK TEŞEKKÜR EDERİM SÜPERR

box DERS SEVER :AYYY BU SAYFADA NE GÜZEL ŞEYLER VAR ELLERİNİZE SAĞLIK

box DERS SEVER :SİZE ÇOK AMA ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM BANA ÇOK YARDIMCI OLDUNUZ

box NAZLI : GERÇEKTEN BANA YARDIMCI OLDUNUZ TEŞEKKÜRLER

box ftc :usta bunlar güzel eyvallah ama ne derseniz deyin ders çalışma kişide bitiyor ben ders çalışacagım bügün dedin mi olay biter hiçbirşey önemli degildir herşey sende bitiyor ders çalışmak başına oturdukdan sonra bitmiştir herkeze başarılar dilerim

box kdd :sağolun bu teknikleri uyguluycammmm.

box hsad :cok calısmalıyız coook

box gizem :gerçekten teşekkürler öss ye hazırlanıyorum bu bilgileri kullanıcam. teşekkürler

box aslı :gerçekten doğru ama faaliyet yok bizde. Daha etkili bişeyler lazım

box aöl :Dediklerinizi bn de biliyrm daha fazla seyler lzm...

box ada çiloğlu :bence çok güzel insanların kendine kolayca güvenip yapabileceği bir yol insanlar kendi korkaklığını yetirim ders çalışmaları için herkeze vitamin eğitime üye olmalarını isterim düzenli bir gelecek, düzenli bir ders çalışmaları için.BANA İNANIN

box kübra :çok begendim etkili bir yol.

box ece :bence çok güzel bunu uyguladıktan sonra hep iyi alıyorum güzel bir duygu

box kayaya cevap - ihsan :muhakkak gidersin kardeşim fen lisesine hadi Allah zihin açıklığı versin.BU arada sitenizi pek bi beğendim :)

box mehmet :iyi sağolun: )

box ahmet :içiriller güzel ama okumaya fırsatım olamaz çünkü çok uzun

box alev :bence yetersiz ben beğenmedim sürekli kodlamış :

box GAMZE :Bence çok güzel ve faydalı bilgiler verilmiş.Bilgiler için teşekkürler.

box eksnc :çok teşekkür ederim işime çok yaradı

Eğitimciler ve Öğrenciler İçin Yazılı Rehberlik Kaynakları