Eğitim Sitesi

Etkili ve verimli ders çalışma yöntemleri

text Etkili ve verimli ders çalışma yöntemleri

Etkili ve verimli ders çalışma yöntemleri

Etkili ve verimli ders çalışma bir öğrenciyi başarıya götürecek en önemli faktörlerden biridir. Her öğrencinin bir diğerinden farklı olduğu gerçeği her öğrenci için ders çalışma ve başarıya ulaşma yolunun da farklı olacağını gösterir.

 

Bu sayfa genel olarak kullanılabilecek etkili ve verimli ders çalışma yolları hakkında bilgi vermektedir. Bu doküman öğrenciler tarafından okunurken ya da bir öğretmen tarafından anlatılırken bir ders konusunun işlenmesi havası oluşturulmamalıdır. Aynı zamanda anlatılan tekniklerin kısa sürede beceriye dönüşmeyeceği ve bunun için sabırlı olmaları öğrencilere belirtilmelidir.

 

Verimli çalışmanın en temel yolu öğrencinin kendine uygun bir çalışma planı hazırlamasıdır. Her öğrencinin dersleri algılama düzeyi gün içindeki zamanlarda değişiklik gösterir. Buna bağlı olarak öğrencinin kendi potansiyeline uygun çalışma planı yapması gerekirse bu konuda rehberlik servisinden yardım alması uygundur.

 

Öğrencilerin kafasına takılan soru; "günde kaç saat çalışmalıyım?" dır. Yukarıda belirtildiği gibi her öğrencinin potansiyeli farklıdır. Bir öğrenci günde iki saat çalışır çok başarılıdır fakat bir başkası 5 saat çalışsa da dersleri iyi değildir. Bunun için burada kesin bir saat vermekten ziyade dersin yoğunluğuna, öğrencinin hazırlandığı sınavlara bağlı olarak kendine uygun bir zaman dilimini çalışmaya ayırması önerilir. Fakat yine de bir bilgi olması açısından ÖSS'ye hazırlanan bir öğrencinin okul derslerini de çalışacağı düşünülerek günün 5-6 saatini ders çalışmak için kullanması uygundur. Öğrenci ders çalışırken 45 dakika ders çalışıp 10'ar dakika ara vermesi onun ders çalışma verimini arttırır. Ders arasında mola vermemek ve verilen molanın çok uzun olması çalışma verimini düşürür.

 

Etkili ve verimli çalışmanın en önemli öğelerinden biri çalışılacak ortamın düzenlenmesidir.

 

1) ÇALIŞMA ORTAMININ DÜZENLENMESİ

Çalışma ortamı öğrenciyi derse güdüleyici nitelikte olmalıdır. Bir başka anlatımla öğrenci çalıştığı ortamdan zevk almalıdır. O ortamda bulunmak onu rahatsız etmemelidir.

 

Öncelikle ortamın iyi havalandırılmış yeterince aydınlık ve normal sıcaklıkta olması gerekir. Mümkünse öğrencinin kendine ait bir odası olmalıdır. Eğer öğrencinin evi buna müsait değilse öğrenci olabildiğince sakin ve sessiz ortamlarda dersine çalışmak için çabalamalıdır. Öğrencinin masa başında dersine çalışması uygundur.

 

Öğrencinin ders çalıştığı ortamda ders kitabı ve dersle ilgi araçlar bulunmalıdır bir başka anlatımla öğrenci gerekli olduğunda bunlara ulaşmak için boşuna zaman kaybetmemelidir. Bunun yanında öğrencinin çalışma yaptığı masanın üzerinde sadece o an çalıştığı dersin materyalleri bulunmalıdır. Çünkü diğer materyaller hem çalışma alnını dağınıklaştırır hem de dikkati dağıtır.

 

Öğrencinin odasında dikkatini dağıtacak afiş, poster vb. şeyler bulunmamalıdır. Yine öğrenci çalışırken müzik dinlememelidir. Ders aralarında müzik dinlemesinde bir sakınca yoktur fakat dinlediği müzik yüksek sesli olmamalıdır çünkü yüksek ses beynini yoracaktır.

 

Öğrencinin daha kısa sürede daha çok ders çalışıp başarılı olması için etkin okuma becerisini bilmesi gerekir.

 

2) ETKİN OKUMA

Okumak, ders çalışmanın olmazsa olmazıdır. Bir çok öğrenci okuma becerisi edinmekte zorlanır. Çünkü okumak bir müzik aleti çalmayı öğrenmek gibidir. Yavaş yavaş okuma alışkanlığının edinilmesi gerekir. Roman, gazete türü basılı araçları okumakta zorlanan öğrenciler ders kitaplarını da okumakta zorlanırlar kitaplara karşı antipati geliştirirler. Buna bağlı olarak öğretmenler eğittikleri gruptaki öğrencilerin yaşların uygun romanları okumalı ve öğrencilerine romanlarla ilgili bilgi vererek onları okumaya teşvik etmelidir.

 

Etkin okuma başlığı altında paylaşılacak teknik "İSOAT" şeklinde kodlanmış olan yoldur.anlaşılacağı kodlamanın her harfi bir aşamayı temsil etmektedir. Aşamaları kısaca açıklamak gerekirse;

 

 

İ: İncele: Okunacak konunun ana alt başlıkları konuların ilk son paragrafları gözden geçirilir ama konu bütünüyle okunmaz.

 

S: Sor: İncelenen konuyla ilgili olarak olabildiğince ayrıntılı sorular hazırlanır. Sorular bir yere not edilir.

 

O: Oku: Konu hazırlanan soruların hepsine cevap verilecek şekilde gerekirse tekrar tekrar okunmalıdır.

 

A: Anlat : Okuduğu konuyu yine soruların cevaplarını vererek öğrenci kendine anlatmalıdır.

 

T: Tekrar: Öğrenci çalıştığı konuyu belli aralıklarla tekrar etmelidir. Örneğin hafta içi çalıştığı konuyu hafta sonu, bütün bir ay çalıştıklarını ise ayda bir tekrar etmesi uygundur.

 

Dersi iyi anlamak için o dersi anlatan kişiden iyi dinlemek gerekir. İyi dinlemekle kastedilen aslında etkin dinlemedir.

 

3) ETKİN DİNLEME:

Etkin okumada olduğu gibi etkin dinlemeyi de "İFİKAN" şeklinde bir kodlamayla özetleyebiliriz. Bu aslında bir süreçtir ve şöyle işler:

 

İ: İzle: Öğrenci burada öğretmeni gözlemeyi iyi bilmelidir. Öğretmenin çok önemli konuları nasıl anlattığını bilmek ve anlatılan konunun ne derecede önemli olduğunu anlamak durumundadır.

 

F: Fikirler: Her konu ana ve yan fikirlerden oluşur. Konunun ana fikri olduğu gibi onu anlatanın da konuya kattığı fikirle vardır. Öğrenci bunlara dikkat etmeli özellikle konunun ana fikrini anlamaya çalışmalıdır.

 

İ: İşaretler: Öğrenci öğretmenin anlattığı konuda soru gelebilecek yerlerin ipuçlarını görmeli ve bu bölümleri dikkatle takip etmelidir. Öğrenci bunu anlamak için öğretmenin vurgularına ve tekrar ettiği yerlere dikkat etmelidir.

 

K: Katıl: Öğrencinin konuyu anlaması için gerektiğinde soru sorması ve gerektiğinde eksik gördüğü yerleri tamamlaması uygundur. Başka bir anlatımla öğrenci dersten kopmamalıdır.

 

A: Araştır: Öğrenci konuyla ilgili düşüncelerini uygun koşullarda arkadaşlarıyla paylaşmalı gerekirse konu için başka kaynaklardan araştırma yapmalıdır.

 

N: Not Tut: Yazılı hale getirilmeyen bilgiler çok çabuk unutulur. Buna bağlı olarak öğrenci derste dinlediği konuyu çok fazla ayrıntılandırmadan not tutmalıdır. Mümkünse her ders farklı bir deftere not alınmalı, not alırken yazı düzenine dikkat edilmeli ve olabildiğince renkli kalemler kullanılmalıdır.(Not ne kadar güzel görünürse öğrencinin çalışma isteği artar.)

 

Öğrencinin bir dersten başarılı olabilmesi için derse hazırlıklı gelmesi ve derste işlenenleri belirli aralıklarla tekrar etmesi gerekir. Tekrar edilen konular sınavda soru olarak geldiğinde kolaylıkla yapılabilir.

 

Doğadaki her şeyin bir amacı vardır. Her öğrencinin mutlaka bir ya da birkaç amaç belirlemesi gerekir. Amaç belirleme konusunda kendi potansiyellerini göz önünde bulundurmaları uygundur. Amaç belirlemek gidilecek noktayı gösterir ve amaca yönelik çalışmalar kalıcı olur

 

Buraya Tıklayarak

örnek ders çalışma çizelgelerine ulaşabilirsiniz.

Ekleyen : Editör 2     Okunma: 281050 kez

tags

rehberlik

Reklamlar

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (295 yorum yazılmış)

box AÇEYAMMM :Aslında ben yaz tatillerinde de ders çalışırım. Annem ve babam üzerime titrer. Beni hiç boş bırakmazlar.İZMİR/Bornova'da yaşıyoruz. Yazın insanın denize gidesi geliyor. Ama bende nedense hep bir ders çalışma hevesi olur. HERKESE BURADAN SELAMLAR ...
box mrt :Bence cok guzel...
box شكران :çok sağ olun sizin sayenizde sınavlarımda daha başarılı olurum inşallah
box Ceylann :Güzel hazırlamışlar uyguluyacağız diyoruzda 2 3 gün sonra gene bırakıyoruz
box Zeka küpü :Dediğiniz gibi gerçekten mekan çok önemli.Hazırlama süper saolun..
box NAZLI :Yazılanlar gerçekten de dogru çok teşekkür ederim şimdiden herkese tavsiye ediyorum üşenmeyip te okuyun :D:D:D
box nida :harika
box Ask :Tesekkurler
box Azimli :Çalışmaktan asla vazgeçmeyin
box nisa :bayıldım
box elyaf tzcn :bence biraz daha madde olabilir
box Sude. :Herkese tavsiye ederim bana çok yararlı olacağından eminim
box çilek :çok güzel olmuş :) artık sınavdan yada sözlüden korku yok! :D
box Melek ŞEN :Gerçekten Çok Etkileyici
box dilan yağmur yasmin betül :SÜPER OLMUŞ.
box Zeki :Süper
box nilya :Süper bunu yazana helal olsun .
box Fulya :Gercektten cok guzel
box ÇALIŞKANJOJUK :GERÇEKTEN ÇOK GUZEL HAZIRLAMISSINIZ ELLERINIZ DERT GORMESIN
box amaç :keşke bu konuyla ilgili video olsaydı çok sevinirdim

Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın...

box özlem :bence süper cokk yararlı olsu tessekürler
box Servet :bence bunu dikkate alın ----> ***Yazılı hale getirilmeyen bilgiler çok çabuk unutulur. Buna bağlı olarak öğrenci derste dinlediği konuyu çok fazla ayrıntılandırmadan not tutmalıdır. Mümkünse her ders farklı bir deftere not alınmalı, not alırken yazı düzenine dikkat edilmeli ve olabildiğince renkli kalemler kullanılmalıdır.(Not ne kadar güzel görünürse öğrencinin çalışma isteği artar.)*****
box ESRA :bence öğrenciler için bu yazılanlar çok önemli.herkes dikkate alıp uygularsa çok faydasını görür.şimdilik benden bu kadar görüşmek üzere...
box buket :iyi geleceğine eminim
box Mehmet arda :Süper
box Ece gül :Çalışmak güzel...
box isimsiz :Çok güzel olmuş elinize sağlık
box isim vermek istemiyorum :Cok dogru yazilmis bu yazi helal olsun bu yaziya ugrasana
box ipek :çok iyi bence umarım başarabilirim
box gecenin güzelleri :gecenin güzelleri her gece uyurken şimdi ders çalışıyor sizede tavsiye ederiz;-) ;-);-);-);-);-):-D:-D:-D
box osman :Süper yazmışsınız ama bunu uygulayabilecek....
box Hamdiye :Gerçekten çok güzel ama buna baarabilene
box Melike :Bn cok begendim İsime cok yaradii Sonsuz tesekkurler
box seroooooo :ben burda yazanları çok beyendim katılıyorum dersi derste dinlemeliyiz ama benim sorunum çalışiyorum özet çıkarıyorum ama yınede düşük alıyorum geçen bi yazılıya 6 sayfalık özeti ezberledim ama yinede düşük aldım
box merve :bana çok faydası dokunacağına eminim
box zeynep :Hersey icndeki butun icerikler cok iyi simdi daha verimli oldu:):):)
box ceren :çoooooook teşekler
box ceren :güzel yazmışsınız tebrikler
box AZERIYIM))) :Meraba gercekten okudum yazdikarinizi cok sag olun ellerinize salik bence cogu insanin okumasi iicn iyi weyler var burda Allah sizden razi olsun
box ece :Çok güzel şimdiden teşekkür ederim
box habib :Cok iyi olmuş
box ece :çok güzel beğendim harika çok teşekkür ederim hersey için
box ALİ :ARTIK DAHA İYİYİM
box şükran :bizleri bilgilendirdiğiniz için teşekkürler
box ayşenur balcı :çok güzelmiş çok yararlı
box Neslihan :Çalışmak gerçekten en güzel şey
box gamze :Gerekten cok uygun ve guzel bir anlatim cok tesekkurler
box Fatma leyla :Kitap okuma alişkanlığım olsa sorun çözülecek zaten
box ceylan :Sağ olun çok iyi yöntemler teşekkürler
box elif konur :bu teknigi cok begendim uygulamak ve sonunda karsiligini aldiysam sanirim sizlete bi tesekkür borçluyum.TESEKKURLERR :-)
box berkay :çook teşekkür ederim inşallah bu yöntemlerle derslerim şimdikinden bin kat daha iyi olur!!! çoooook teşekkür ederim...uzun değil bi kere buna alışmak lazım
box merve :harika ama çoooooooooook uzun
box Ece :Ben teog a çalışıyorum bu yüzden de zorlanıyorum ben de nasıl çalişa bilirim dedim ve bu sitede buldum aradığımı. Gerçekten çok güzel çooook çooook beğendim.
box Sena YILDIZ :O kadar güzel ki ellerinize sağlık
box Ayşenur :çok teşekkür ederim. çok beğendim.
box Dicle :Çok uzun ve çok güzel
box nur :gerçekten güzel olmuş artık bunlara uyup daha çok ders çalışacağım.teşekkürler :)))))
box fatma :çok güzel olmuş
box sen :teşekkür ederim. )
box MELEK NAZ :Çok teşekkür ederim
box ayşemmm :ben de bunu çok beğendim teşekkürler
box ayşe :çok güzelmiş teşekkür ederimmm
box zehra :Gercekten guzel olmus insan yeterki biseyleri istesin caba gostersin yol gosteren cok oluyor sizde bunlardan birisiniz
box seda :gerçekten çok güzel olmuş .Teşekkürler.
box Beyzaberk :çok teşekkürler
box hamide şahin :tesekkur ederım süpersınız
box ben :çok güzel olmuş elinize sağlık...
box deniz :Ben bu verimli çalışma konusunu asla düzene sokamıyorum ama buradaki bilgiler daha ayrıntılı olduğu için beğendim
box Ozan koçak :cok güzel çok yararlı olacagını ümit ediyorum
box beyza :çok teşekkür ederim ibsallah ise yarar
box secose :çok yararlı olmus :) bundan sonra burda yazılanlara uyucam :))
box melısa :superrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
box merve :çok güzel ama uzun
box Zelal SERTKAYA :BAZI İPUÇLARI EKSİKTİ TAMAMLADIM. SAOLUN
box Melike :Çok hoşuma gitti. Düzenli çalışmama rağmen bazı ipuçlarını kaçırmışım. Onları düzelttim. Şimdi dders çalışmaktan daha da zevk alıyorum...
box gulecan :Harika super cooooookkk tesekkur ederim :)))))
box çağla :çaok yararlı oldu saolun :)))))))))
box kerem kucukdere :Gerçekten güzelmiş
box melissa :çok güzelmiş sizin sayenizde notlarım düzeldi
box Şulenur :Çok güzel bir yazı olmuş tüm başarılı olmak isteyen arkadaşalara öneririm!
box zehraaa23 :Çoookk güzell bir yazıı. Bana çok yararı oldu. TEŞEKKÜRR EDERİİMMM :))
box neslisah :Tesekkurler cok isime.yaradi ..
box tubişşşşşş :biraz kısaltabilir misiniz
box Tubaa :çok güzel olmuş çok teşekkür ederiz
box patnoslu elif :çok teşekürler. güzel olmuş. etkili ve kolaymış..
box PELİN :Gerçekten beğendim gerçi bütün notlarım yüzde yinede faydası var zararı yok
box Miray :çok teşekkürler:)
box bahar :Gerçekten çok güzel bir yöntem çok teşekkür ederim
box ruken :bence güzel olmuş ama biraz daha kısa alınsaydı daha güzel olurdu.
box ümit gürsoy :allah yardımcımız olsun
box ilayda :özür dilerim yanlış yazmışım
box ilayda :berçekten çok güzel hazırlanmış tebrikler
box kemal :çok teşekkür ederiz bilgileriniz için
box emin :Super ama biraz fazla az olsa ii olur
box HASAN ÇOLAK :Teşekür ederim
box ece :bilgileriniz için çooooook teşekkür ederim
box Poyraz Alkan :11 senedir başarısızım bunu okudum en düşük notum 90 hayatımı değiştiren yazı brawo .y .y :D
box sadık han :teşekkür ederim
box HATİCE KÜBRA İGNAK :ÇOK GÜZEL OLMUŞ AMA BİRAZ DAHA KISA OLABİLİRDİ
box melek :cok guzel sevdimm
box zeynep :Gerçekten çok güzel bir yazı olmuş ve çok fayda sağladı
box ilayda sıla ertem :bu yazı çok güzel ben dün akşam bu yazıyı yazdım ve öğlenci olduğum için öğlen götüreceğim matematik kulüp ödeviydi herkese bu yazıyı yazmalarını tavsiye ederim ve çok bilgi edindim inşallah öğretmenim de beğenir heeeeee bu arada MİRA benim kuzenimin adıda ADA MİRA..........
box şehmus çelik :Dediklerinizi yaptım ve başardım
box sıkıntı yoq :süper olmuş abi yhaa
box irem :Çok güzel bir yazı olmuş Tebrikler
box Berk :Çok işime yaradı @.@
box Burcu :Ben ders yaparken çok hayal kuruyorum engelliyemiyorum nasıl engellicem cevap yazarsanız sevinirim
box Tuana :Ders çalışma tekniklerini kullanmak başarımızı arttırır işallah bunu okuduğum için başarım artar teknikleri öğrenmek lazım...
box Zeynep :Çok beğendim teşekkürler
box serife :insanlar sadece okuyarak hayatını kurtarabilir.ve bende meslek sahibi olan insanlar gibi okuyup çalışıp bir meslek sah,ibi olmaya çalışıcam.bazı öğrenciler doktor polis olmak isterler ve öğretmenliği küçümserler oysaki en azından bir öğretmen bile olsan en zaında her ay alacağın bir maas olur ve onca yıl boşa okumak zorunda kalınılmaz<3
box fatma :derslerime çok yardımcı oldu hazırlayanlara çok teşekkürler herkese de tavsiye ederim
box SENA :GERÇEKTEN ÇOK FAYDALI VE GÜZEL BİLGİLER EDİNDİM TEŞEKKÜRLER.
box Mira :Paylaştığı yazılar gerçekten etkili zaten insanlar isterse inanırsa başaramayacağı iş yoktur ve bunları gerçekten inanarak yaparsak etkisini gösterir
box ahmet :Abi 11.sinifim ders 16.20 de bitiyo 17.00 da evde oluyorum nasi calisicam 5 6 saat
box zeynep :Süper tabletten baktım da hepsi doğru dürüst degildi ama bu cok iyi okumalisiniz.
box Hatice Ertaş :Beğendim ama iş okumakla olmuyor onu kendimize uyarlanacak okuduğumuzun hiç bir anlamı olmaz
box cihan özgür samancı :ben gürültülü ortamlarda bulunduğum için nasıl bir çalışma programına ihtiyacım var cevap yazarsanız sevinirim.
Mümkün olduğu kadar gürültüsüz ortam ayarlamaya, olmuyorsa bulunduğunuz ortamda az gürültü olduğu zamanlarda ders çalışmaya gayret edin, evde tv ve diğer kişileri görmeyen daha sakin yerler tercih edin, genel kullanılan okul veya kütüphanelerde uygun ortamlar bulmaya çalışın
box Melek :Bende begendim gerçekten çalışmayı aşılıyor
box rabia :tebrikler gayet iyi istedikten sonra herşeyin devamı kendi gelir
box yuce suleyman :iyi uygulayın ama orta 100 aşkın okudm orta şimdi netlerim çok iyi höşgörü koejinde okuyorum
box ikbal al :ben bunu uyguladim herkes de uygulasin dostlar
box emir :bencede arakadaşalar çok güzel bir site
box sümeyye :Bu siteyi kuranlara teşekkür ediyorum. YÜREKTEN İNANDIĞIMIZ BİR AMACIMZ VARSA BU BİZİ GÜÇLÜVE AZİMLİ KILAR..
box sümeyye göktaş :Paylaşılan bilgiler bizim için yol gösterici oldu.
box rümeysa :Arkadaşlar bence çalısıp çabalayalım eminim biz türk çocukları bu devleti gelistireceğiz
box yüksel :hayat insanı mahküm etsebile sen mahküm olma amacını belirlr hayallerine ulaş
box _lena :çok güzelmişşşşş çok teşekkürlerr :D ;) :)
box sevgül :Gerçekten bir amacımız varsa çaba sarfetmeliyiz engelleri aşmalıyız hedefimize doğru emin adımlarla gitmeliyiz hiç kimsenin yaşadığı hayat koşulları onu şekillendirmez aksine hedef kitlesi onu şekillendirir bu siteyi açmanız beni çok mutlu etti bende bir öğrenciyim ve doktor olabilmek için çabalıyorum sizin bu siteyi açmanız ben gibi birçok insana yaralı olmuştur bundan eminim ÇOK TEŞEKKÜR EDERIMMM
box gamze :Çok işime yarayacağından eminim. Oldukça nesnel yazılmaya çalışılmış ve kişiden kişiye çalışma prensiplerinin değişebileceği göz önünde tutulmuş. Hasılı mükemmel bir yazı çıkartmışsınız. Elinize sağlık:)
box dilan :Liseler Için bir program yapsaniz iyi olacak tafsiyeleriniz Için teşekkürler
box eda :çok teşekkür ederim güzel bilgiler çok yardımcı oldunuz.
box beyza :çok güzel bir şey
box ecem su :Çok beğendiim özel ders alıyorum ve odam var,.. evimiz üc katlııı
box onnrr :gerçekten güzel çok beğendim
box MDey :teşekkürler ...
box merve aslan :teşekürler iyiki bu siteyi açtınız
box hande.b :Bu siteyi cok begendim.:) bunlari uygulmya basldm bnm icin onmli olan duzen. Odam duzenli olacak defterim duznli olacak sessz bi ortam olacak.ve boylce gzl ders calsblrm :) Allah yardimcimiz oLsun. Amin
box nahide uğur :Tavsiyeleriniz gerçekten mükemmel ÇOK TEŞEKKÜR EDERIM...
box ders :uygun bir ders çalışma programı verirseniz seviniriz.
box kıymet :Bilgiler yanlış değil ama eksik diyebilirim . Emeginize sağlık
box Süleyman :Gerçekten çok yararlı ve nesnel bilgiler elinize sağlık
box piroz :Aslinda ögrencilerin bildigi seyler fakat uygulayamiyoruz.uygulamamiz icin birseyler sôyleyin.
box piroz :Bir gemiciye benzet kendini;gemici nasil rotaya ulasmak icin hedef belirliyorsa ögrencininde hedefe ulasmasi icin bir yol belirlemeli
box rohat :tek çaresi var verimli ders çalışmanın telefon kız tozmayı tvz bir kenara bırakmalısınız yoksa bunlar fasa fisooo
box ayşenur :idare ederi çok da iyi değildi
box Eray :Yazıyı okudum ve bana faydalı olabileceğini düşünüyorum. Teşekkürler
box DİLARA :ÇOK İYİ OLDU:)
box arzu polat :çok iyi gerçekten
box lara :guzel yardmcıı olduu tskkrrlerr :D
box İREM :Çok iyii...Çok beğendimmm...
box gizli yorumcu :meslek sahibi olmak istiyorsan çalışmalısın boş işlerle vaktinizi harcamayın.
box ayşenur ve sen :ya güzel de ben bi türlü kafamı toparlıyamıyorum üffffffff ama güzel site
box BÜŞRA :Gerçekten çok işime yaradı çook teşekkür ederimm. ama eminim bi süre sonra bıkcam ne yapabilirim bunun için kız meslek lisesi mezunuyum ders denen şeyi göremedik. e haliyle ders çalışma alışkanlığı 0. bunu kazanmak için ne yapmalıyım
box Esra Nur :bence her öğrenci bu sitelerie bir göz atmalı
box merve :teşekürler iyiki bu siteyi yaptınız.
box CANSU YILDIZ :BENCE BU TÜR SİTELER OLMASI ÇOK GÜZEL.
box Melisa :Ders çalışmayı çok istiyorum ama bi süre sonra kafam dağılıyor
box SEVGİ :ÇOK GÜZEL BİR SİTE SAOLUN
box şeyda :güzel plan doğrusu.
box inayet cumali :Gerçekten çok sağlıklı bir yöntem eyvallah
box umut :ders çalışma ile ilgili güzel tavsiyeler
box ilayda :teşekkür ederim. sayenizde derslerim düzeldi
box almeda :ben sağlık meslek lisesinden sesleniyorum. yazıyı okumadım ama inşallah allahın izniyle yardım eder bana
box aleyna :çook teşekkür ederim... sınavlarda etkisini gördüm.... :)
box eylül ırmak binay :benim dersler zaten hep çok iyii sizin sayenizde 99 ken 100 oldu tşk.
box ezgi :süpermis ya bravo
box didem sena :TEOG açıklandıgından beri moralim çok bozuk keşke sınav öncesi uygulasaydım
box bahar :deneneye çalışıcam "teşekkürler"
box alara:)) :bana çok yardımcı oldu:))
box alara :harika bir yazı öğretmenim çok beğendi:))
box adsızım ben :arkadaşalr bunu şimdidden uygulayacağım karenmde 5. sınıfa gitmeme rağmen 3 tane 4üm var amaa uygularsam 5 olabilir inşallah
box emin>> :çok teşekkür ederim 85 75 alırken 90 95 100 oldu size nekadar teşekkür etsem azdır :)
box Lena123 :Biraz uzatsanız
box Liya :Harika bir yazı ama biraz daha mı uzun olsa
box melis :inşallah herkese yararı olur teşekkür ederim yarın sınavım var bu arada
box didem sena :arkadaşlar inşallah etkili olur bana göre çalışmak sözde güzel faaliyete geçirmek zor yapmaya çok eriniyorum
box Sevde :faydalı olacağını umut ediyorum :)
box samet :inşallah bana ve tüm insanlara faydalı olur
box melis :gerçek başarı isteyen bir insansanız bence bu sayfayı birer kez okumalısınız
box didem sena :ben k. maraştayım hazırlayanlara çok teşekküe ederim zaten biz akıllı insanlarız isteyince oluyo maraşlıların bi sözü var AKIL YOK BAŞTA NE GEZİYON MARAŞTA.... (herkese başarılar ...) :)
box dyna :notların renkli kalemlere bağlı olarak büründüğü çekicilik ve çalışma isteğinin artması ile ilgili olan alt başlık değinilmesi gereken en önemli nokta . bunu başarmışsınız bende hep bu tekniği kullanırım görünüşe göre yorum atan diğer arkadaşlarında oldukça işine yaramış . bunun dışında da paylaştığınız bilgiler çok işime yaradı teşekkürler..
box aslı :çok ama çok teşekkürler inş yardımcı olacaktır bana
box sema :Ben marmariste yasıyorum. Tembel bir ögrenciyim. insallah bu site beni düzetlecek :)
box Serra :teşekkürler ben cok begendim bana cok yardimci oldu harika bir site tekrardan tesekkürler :)
box recep uğuz :çok güzel olmuş sağolun
box recep uğuz :gerçekten işime yarayacak
box recep :resmi hizmete mahsustur
box eren :beni iyi bilgilendirdi saolun
box ömer :saolun BUnu yazInız içİN
box ayşe :valla iyiyiymiş insanın kendine güveni geliyo iyiki varsınız
box ayşe :tabbi bunların hepsi akılda kalırsa iyi
box serra :çoooook teskkurler harika bir site
box enes :çok güzel teşşekür ederim
box fatma :çok sağolun xd
box mina :çok süper olmuş
box mina :cok guzel hemen odama gidip ders calıştım
box elif :gerçekten çok doğru.
box muhammed :çok teşekür ederim umarım benim için iyi olmuştur :D
box Hozan :çok tşk ediyorum elinize sağlık umarım benim için iyi olmuştur.....
box furkan : işime çok yarayayacak teşkürler
box kübra :Coookk tesekkurlrr rehberlik hocasina gittim oda ayni seyleri soyledi
box Özqee :YeterLi TesekkrLeeer :)
box selda :çok teşekkürleerrrr
box mehmet eryılmaz :süper bişey teşekkür ederim
box kudret :beni iyice bilgilendirdi
box Beyzam. :Gerçekten çok güzel , tesekkürleer :))
box nermin :İşime yaramadi teşekkürlerrr :)
box selen :çok katkı sağlayacağını düşünüyorum ve çok teşekkür ediyorum ilerleyen günlerde de tekrar girmeyi düşünüyorum çok saolun :)
box kewser. :saygılar hocamm iii olmuşş iyi :D
box mamo :İşime yarayacak sağlun teşekkürler çok güzelmiş gerçekten
box sırma :işime çok yarayacak
box FATMA :Çok teşekkür ederim.Çok yardımvı oldunuz.Aradığım bütün cevapları buldumm.
box sadet :ya iyide hergün ders çalışıyorum anlıyorum sınava giriyorum ama sınınavda ilk 3 e giremiyorum
box öğrenci :umarım bu siteden kazandıklarımla sınavda 1. olurum ama ben çok çalışıyorum her seferinde 2. 3. oluyorum bu haksızlık
box beyzoşş :çok teşekkür ederiz ama her ders için aynı çalışma metodu geçerli değil
box Hazal :Merhaba ben Hazal 12 yaşındayım, ben burada yazanları her zaman uyguluyorum ama ne kadar çabalarsam çabalayım ders çalışmayı bir türlü sevemiyorum. Sınavlarım çok iyi ama her çalışma masama oturduğumda içimden bir nefret duygusu geliyor ve bunalıma giriyorum.
box Esma :Hocam bi de planlarimiza nasil uyabiliriz onu da yazsaniz
box REYHAN :Hocama teşekkürlerrr...:D
box Ferhat :Hocammm tebrikler harikasınıız :D
box emirhan :Çok iyi birşey tebrik ederim
box hasret :bence biraz daha bilgi eklenmeli bilgiler biraz daha somutlaştırılmalı
box fatih :en iyi ders çalışma dinlemek gözlem yapmak soru sormak soru çözmek
box cemre :çok doğru bilgiler içeriyo.
box bekir :Güzel bir yazı olmuş gerçekten bir çok kişinin ihtiyacı var
box rabia eren :çok teşekürler çok yardımcı oldu sağolun
box vıldan :Gercekten ogrencılerı cok ıyı anlamıs ve cok ıyı anlatmıssınız.YAlnız ogrencılerın daha verımlı anlayabılmelerı ve potansıyelını arttıra bılmesı ıcın bır kac tane ornek ders programı koyabılırsınız . Bu daha da verımı cok artırır dıye dusunuyorum.
box tuba :bunlar genelde hep öylenenen şeyler ama hatırlatmak da çok önemli tabii bunu dile tekrar getirdiniz icin tşk ler herşey iştemekle başlar tek gercek bu bence.....
box neşe :güzelmiş kodlama
box Serenay :Gerçekten müthiş
box derya :bunları kesinlikle uygulayın çok yardımcı olaçak
box derya :bunlar gerçekten etkili
box ipek :bazılarını bilsemde idare eder............
box murat :biraz daha etkili birşeyler söyleseniz yine de ellerinize sağlık
box beren :bence öneriler güzelce bahsetmiş ama uygularsa o öneriler güzel olur
box kadir :elinize sağlık çok iyi hazırlanmış :)
box pınar :Bence aileler öğrencilere yardımcı olmalı
box caldre :Hello, I really like this site calder
box ebru :bu hayatta sadece bizim için önemli olan ders çalışmaktır bu bizim en önemli sınıvamızdır üniversite sınavından bile önemlidir hayatımızda saçma sapan seylerle ugraşmamalıyız yukarıdakileri uygulayın harika seyler bunlar uygularsak en başarılı biz olabiliriz
box Su :Başarılı olmanın sırrı calismaktan geçer ama taktiklere uymakta bir adım önde kılar;)
box ecrin :öncelikle çok teşşekkür ederim umarım işime yarar .lise 1e gidiyorum bu sene şimdiden hazırlanıyorum sınava umarım barajı atlatırım
box çağla elif yılmaz :gerçekten çok güzel açıklamış ben bu sayfada yazılanlara uymayı düşünüyorum bana yazılanlar çok mantıklı geldi herkese tavsiye ederimmm :)))))))))) :) :) :)
box kübra :çok güzel ve detaylı anlatmışsınız çok teşekkürler bu teknikleri uygulayarak polis olacağıma inanıyorum ALLAHIN İZNİYLE.
box ftm :önerileriniz için teşekkürler...bence ders çalışmak insanın içinden gelmelidir...buna çaba göstermelidir...
box irem :merhaba ben ilkokul öğrencisiyim derslerimde BAŞARIMI ARTIRMAMA YARDIMCI OLDUNUZ
box gaye :bana çok yardımcı oldunuz mersi
box DERS SEVER :RESİMLER SÜPER MERSİ
box AYHAN :SİZE ÇOKK TEŞEKKÜR EDERİM SÜPERR
box DERS SEVER :AYYY BU SAYFADA NE GÜZEL ŞEYLER VAR ELLERİNİZE SAĞLIK
box DERS SEVER :SİZE ÇOK AMA ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM BANA ÇOK YARDIMCI OLDUNUZ
box NAZLI : GERÇEKTEN BANA YARDIMCI OLDUNUZ TEŞEKKÜRLER
box ftc :usta bunlar güzel eyvallah ama ne derseniz deyin ders çalışma kişide bitiyor ben ders çalışacagım bügün dedin mi olay biter hiçbirşey önemli degildir herşey sende bitiyor ders çalışmak başına oturdukdan sonra bitmiştir herkeze başarılar dilerim
box kdd :sağolun bu teknikleri uyguluycammmm.
box hsad :cok calısmalıyız coook
box gizem :gerçekten teşekkürler öss ye hazırlanıyorum bu bilgileri kullanıcam. teşekkürler
box aslı :gerçekten doğru ama faaliyet yok bizde. Daha etkili bişeyler lazım
box aöl :Dediklerinizi bn de biliyrm daha fazla seyler lzm...
box ada çiloğlu :bence çok güzel insanların kendine kolayca güvenip yapabileceği bir yol insanlar kendi korkaklığını yetirim ders çalışmaları için herkeze vitamin eğitime üye olmalarını isterim düzenli bir gelecek, düzenli bir ders çalışmaları için.BANA İNANIN
box kübra :çok begendim etkili bir yol.
box ece :bence çok güzel bunu uyguladıktan sonra hep iyi alıyorum güzel bir duygu
box kayaya cevap - ihsan :muhakkak gidersin kardeşim fen lisesine hadi Allah zihin açıklığı versin.BU arada sitenizi pek bi beğendim :)
box mehmet :iyi sağolun: )
box ahmet :içiriller güzel ama okumaya fırsatım olamaz çünkü çok uzun
box alev :bence yetersiz ben beğenmedim sürekli kodlamış :
box GAMZE :Bence çok güzel ve faydalı bilgiler verilmiş.Bilgiler için teşekkürler.
box eksnc :çok teşekkür ederim işime çok yaradı
box GÜVEN :ÇOK BİR ŞEYANLAMADIM AMA NEYSE
box sinem kobal :ne diyecemi bilmiyorum sizin sayenizde derslerim daha iyi ol eskiden 4'lerim vardı ama şimdi bütün derslerim 5 Allah sizden razı olsun
box oğuzhan turan :bu site sayesinde derslerimde çok başarılı oldum bu siteyi kurandan Allah razı olsun sağ olun
box yaprak dağ :çok teekkür ederiz
box 700yapansema :benim adımda belli 700 puan aldım yani 500 süper bu site sayesinde thank youuuuuuu

Eğitimciler ve Öğrenciler İçin Yazılı Rehberlik Kaynakları