Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Etkili Ders Çalışma Teknikleri

text Etkili Ders Çalışma Teknikleri

Etkili Ders Çalışma Teknikleri

Ana, baba ve öğretmenlerin öğrenciden genel beklentisi, onların "derslerine çok çalışıp, başarılı olmaları" yönündedir. Beklenti böyle olunca başarısızlığın nedeni, "yeterince çalışmamak" olarak görülmekte ve öğrenciden sürekli daha çok çalışması istenmektedir. Oysa gerekli olan "Bilinçsizce çok çalışmak" değil; verimli ders çalışma yollarını iyi bilerek ve bunlardan gereğince yararlanarak etkili çalışmaktır.

 

Verimli ders çalışma yollarını öğrenmek isteyen öğrencinin, önce bu yönde olumlu alışkanlıklar kazanmaya kararlı ve niyetli olması gerekir. Buna karar verdikten sonra ders çalışmasını aksatan ya da kolaylaştıran alışkanlıklarının bir listesini yapmalıdır. Bir yandan listede yer alan olumsuz alışkanlıklarını bırakmaya çalışırken öbür yandan da olumlu alışkanlıklarını pekiştirmek için çaba göstermelidir. Çalışma ve denemeler, olumsuz alışkanlıklar atılıncaya, olumlu alışkanlıklar iyice yerleşinceye kadar sürdürülmelidir.

 

ETKİLİ DERS ÇALIŞMA YOLLARI NELERDİR?

 

I- AMAÇLARINIZI BELİRLEYİNİZ

Her çalışma bir amaca yönelik olmalıdır. Bu amaçlar, bir problemin çözümünü öğrenmek, bir yazıdaki ana düşünceyi bulabilmek vs. olabilir. Bunları iyi belirleyerek çalışmaya başlayan kişiler, bu yakın amaçlara ulaşa ulaşa sınıfını geçmek, okulunu bitirmek ve sınavı kazanmak biçiminde özetlenen uzaktaki amaçlarına da ulaşmaktadırlar.

 

2- PLANLI ÇALIŞINIZ

Birden çok iş ya da ders üzerinde aynı günde çalışmanız gerektiğinde hangisinden işe başlayacağınızı bilemediğiniz ya da çalışmaya başlamak için karar veremediğiniz anlar oluyor mu? Bu soruya yanıtınız "evet" ise, sizin planlı çalışmayı bilmediğinizi kolayca söyleyebiliriz. Bu tür bir durumla, yani aynı zamanda birden çok dersi çalışmayla yüz yüze geldiğinizde, derslerden her birinin üzerinizde yarattığı ruhsal baskı, bunlardan herhangi birine kendinizi tümüyle vermenizi engelleyerek ve verimsiz biçimde işlerden birini bırakıp ötekine atılmanıza neden olacaktır.

 

Bu tür kararsızlık ve karışıklık ancak hangi dersi ne zaman yapacağınızı belirli bir sıraya koymakla yani "Karar Vermekle" ortadan kalkar. İşte çalışmada plan; "nasıl", "ne zaman" ve "nerede" çalışacağınıza karar vermek demektir.

 

Günlük çalışma çizelgelerinde; okulda geçen saatler, ders çalışma, eğlenme, dinlenme, ev işlerine yardım ve uyku saatleri gösterilmiş olmalıdır.

 

Çalışmaya başlayacağı zaman kendini yorgun ve isteksiz hisseden öğrenci çalışma saatlerini yanlış seçmiş demektir. Beklemeden günlük çalışma çizelgesinde gerekli değişikliği yapmalıdır.

 

3- ZAMANI VERİMLİ KULLANINIZ

Öğrenciler bedensel, zihinsel, duygusal yapıları, ilgileri ve yetenekleri bakımından birbirle-rinden farklıdırlar. Bir öğrencinin isteyerek çalıştığı ve hemen öğrendiği bir dersi bir başka öğ-renci zor öğrenebilir. Bir başka öğrenciyse çabuk yorulabilir ya da çalışmak istemeyebilir. Bu nedenle bir ders ya da konu içinde ayrılacak süre öğrenciden öğrenciye değişir. Her öğrenci zamanı kendine göre ayarlamalıdır.

 

Bir saat çalıştıktan sonra araya 5-10 dakikalık dinlenme koymak yararlı olur. Bu sayede bir saatlik çalışma sonunda dağılan dikkat ve azalan verim tekrar kazanılır.

 

Ders çalışmak için gerekli gücün toplanabilmesi bakımından eğlenmeye ve spora da za-man ayrılmalıdır. Ancak bu süre gereğinden fazla olmamalıdır.

 

4- VERİMİ AZALTICI ETKENLERİ ORTADAN KALDIRINIZ

Çalışmaya başlamadan önce, yorgunluk, uykusuzluk, ağrı, sızı, elem duygusu, korku, öf-ke, aşırı kaygı, fazla heyecan, endişe, açlık, aşırı tokluk, aile dertleri, normalin altında ve üs-tündeki fiziki şartlar (çok sıcak, çok soğuk gibi) acelecilik, telaş, araç ve gereç noksanlığı gibi etkenlerin elden geldiğince giderilmesi gerekir.

 

5- UYGUN BİR ÇALIŞMA ORTAMI SEÇİNİZ

Çalışma yerinin seçimi çok önemlidir. Çalışma yeri derli toplu, yalın elden geldiğince sabit ve sakin olmalı, ayrıca ışık, ısı gibi fiziksel sorunları da çözümlenmiş olmalıdır. Ayrı bir yerin sağlanamaması çalışmadan kaçmanın bir nedeni olmamalı, elverişsiz koşullarda da ders çalışmaya alışmalıdır.

 

Yatakta, koltukta ve divanda uzanarak çalışmak, dikkatin toplanmasını güçleştirecek, öğ-rencinin çalışmak için daha çok zaman yitirmesine neden olacaktır.

 

6- DİKKATİNİZİ UYANIK TUTUNUZ

İnsanda dikkat her an vardır, önemli olan bunun çalışılan konu üzerinde toplanabilmesidir. Sevilen ve ilgi duyulan bir konu, dikkatin uyanık tutulmasına yardım eder. Daima belirli yerler-de çalışmak, gürültünün bulunmadığı ortamlarda çalışmak, sandalyede oturarak çalışmak, masada gerekli araçlar dışında başka şeyler bulundurmamak, çalışma yerini 18-20 derece sıcaklıkta tutmak, işleri sıraya koymak, işleri bitirmede kendinizle yarış kararı almak, her sefe-rinde bir çeşit işle çalışmak dikkatin dağılmasını önleyici yöntemlerdir.

 

7- DERSE HAZIRLIKLI GELİNİZ

Başarılı olmanın yollarından biri de derslerin işlenmesine etkin olarak katılmaktır. Derslerde sürekli edilgin durumda kalan öğrencilerin işlenen konuları anlamaları zordur. Öğrenciler okula gelmeden önce, o gün işleyecekleri konuları gözden geçirmelidirler. Bu sayede hem derslerin işlenişine katılmak için gerekli güveni kazanırlar, hem de öğretmenin anlattıklarını daha kolay anlarlar.

 

Gerek işlenecek konulara hazırlanırken, gerekse işlenen konular gözden geçirilirken, an-lamakta zorluk çekilen yerler belirlenmeli, bu konularla ilgili sorular hazırlanıp, derste öğretme-ne sorulmalıdır. Öğretmenlerin derse hazırlıklı gelen, soru soran, derse kalkan öğrencileri da-ha çok sevdikleri de unutulmamalıdır.

 

8- NOT TUTUNUZ

Yazılı hale getirilmeyen bilgiler çok çabuk unutulur. Buna bağlı olarak öğrenci derste dinlediği konuyu çok fazla ayrıntılandırmadan not tutmalıdır. Mümkünse her ders farklı bir deftere not alınmalı, not alırken yazı düzenine dikkat edilmeli ve olabildiğince renkli kalemler kullanılmalıdır.(Not ne kadar güzel görünürse öğrencinin çalışma isteği artar.)

 

9- ARAÇ - GEREÇ VE KAYNAKLARDAN YARARLANINIZ

Öğrenci, herhangi bir konunun öğrenilmesinde, basılı araçlara ne kadar baş vurursa, öğ-renme ilgisi ve zihinsel yetileri de o kadar çok genişleyecektir.

 

Basılı öğrenme araçlarından yararlanmada çizelge grafik, harita ve resimlerin özel bir önemi vardır. Bunlar sayfalarca anlatılan bilgileri topluca ve bir arada vererek o konunun kavranmasına yardımcı olmaktadırlar.

 

10- VERİMLİ OKUYUNUZ

Okuma, öğrenmenin en temel yoludur. Öğrenmede hızlı okuma önemli ve gereklidir. Hızlı okumayla hem okunanlar daha iyi anlaşılır, hem de zamandan kazanılır. Okuma hızı lise öğrencileri için yaklaşık 200 - 250 sözcüktür. Bu hız okunulan yazının niteliğine ve okumanın amacına göre ayarlanmalıdır. Vakit geçirmek amacıyla bir hikaye veya roman okurken okuma hızı oldukça yüksek olabilir. Ama okuma yorum yapma, eleştirme özet çıkarmak için yapılıyorsa okuma hızı yavaş olmalıdır.

 

Hızlı okumanın en önemli yolu sesiz okumadır. Sessiz okuma hızı arttırdığı gibi anlamayı da kolaylaştırır. Hızlı ve anlamlı okuma becerisi kazanabilmek için bol bol okuma çalışmaları yapılmalıdır. Önce gazete, öykü ve roman gibi şeylerle işe başlamalı giderek boş zamanları okuyarak değerlendirme alışkanlığı kazanılmalıdır.

 

11-ARALIKLI TEKRARLAR YAPARAK UNUTMAYI ÖNLEYİNİZ

Öğrenilenler zamanla unutulabilir. Unutmayı önlemenin iki yolu vardır. Bunlardan biri öğre-nilen bilgileri yeri geldikçe kullanmak, diğeri de aralıklı olarak tekrar etmektir.

 

Öğrenciler öğrendiklerini yeri geldikçe kullanırken hem bunların işe yaradığını görecekler, hem de yeni bilgiler edinmeye motive olacaklardır.

 

Aralıklı olarak yapacakları tekrarlar sayesinde ise bir taraftan eski öğrendiklerini hatırlarken diğer yandan da sınavlara her an hazır durumda olacaklardır.

 

Ekleyen : dersimiz.com     Okunma: 107295 kez

tags

rehberlik

BENZER REHBERLİK YAZILARI:

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (49 yorum yazılmış)

box Eyüp :haarıka olmuş elinize sağlık

box gizli hayraniniz :daha kisa bir şey yokmuydu ya

box UZAYLI GİRL :Çok uzun ama olsn güzel tşk

box sema :çok güzel gerçekten ödevimde çok işe yaradı hoca çok beğendi...

box Edanur :Çok güzel olmuş ellerinize saglık bayıldım

box Şeyma :Harika,çok iyi olmuş

box Şevval :Çok verimli oldu teşekkürler.

box Metehan :Var olsun ve yaşasın Oğuz'un nesli varsa yarın !

box Metehan :Okuyun daha çok okuyun Dinizmizi ve Irkımızı yaşatın .

box senanaz :çok iyi teşşekür ederim.

box Su burcu Yazgı Çoskun :Güzel işime yaradı:)

box busra agar :çok güzel yazmışlar tesekurler

box asya altundağ :çok güzel öneriler

box Çalışan :İnşallah başarılı oluruz bu yolda

box FATMA :Anlayana guzel ogutler ben begendim

box Fatma :Anlayana guzel ogutler

box Guleysa :Gayet yararlı teknikler. Eğitim psikolojisi öğrenme teknikleri iyi anlatılmış

box medine :Allah herkese kolaylik versin. hicbir seyi kafaniza takmayin

box kartal :ders çalısmak için ilk sevdiğim dersten başlıyorum

box HÜSEYİN :Tevekkülle başlayın gerisi gelir Rabbimden

Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın...

box Fatma :Teşekkür ederim

box seville :Ben 12.sınıfım ygs 2016ya girdim heyecandan yapabileceğimiz 10 net altinda yaptım benden tavsiye sakin çok heyecanlanmayin sonra pişman olursunuz gerçi benimki benim suçum değildi hocalarin da etkisi vardi

box MEDİNE :bende yeni başlıycam inşalahçok ii gider...

box efkarlı hayat :merhaba çocuklar

box irem :Çok guzel tesekkürler

box arjin :Yapmaya calisicam insallah teog sinavunda basarili olurum

box felemez :teşekkürler çok iyi gerçekten

box Nesrin nur :Çok güzel uyguladım ve başarılı oldum herkes uygulamalı bence...

box Jajajaj :Çok güzellll

box Elif :Çok güzel bir başarı elde ettim teşekkür ederim

box melisa :Çok teşekkür ederim . Bana gerçekten çok yardımcı oldu.

box Ferhay :Cok Güzel Tesekkurler

box bahadır :iyi

box alper :arkadaşlar ben ygs 2013 türkiye 3. süyüm şu an koç tıp ta 3500 tl maaşla okuyorum başarının sırrı ve anahtarı imandan geçiyo arkadaşlar samimi söylüyorum önce allaha sığınıp sonra ondan aldığınız güçle manevi duygularla çalışırsanız daha verimli olur gaza gelirsin,z

box ayşe :gerçekten çok beğendim bayağı iyi bir yazı

box ayşen :denedim güzel işe yaradı ancak sınava girdiğimde o heyecanla herşeyi unutuverdim bi de bunun yolunu bulsanız çok sevinicem

box kilma :cok iyi

box Mısafır :Benim ders çalışma programım var ona uyarak düzenli hareket ediyorum test cozuyorum

box meral :Çalışanın emegini Allah verir

box başak :Bunu emin olun çoğu öğrencide biliyor fakat uygulayamiyoruz sorun bu .buna çözüm bulmanizi istiyoruz

box meryoş :güzel olmuş tşk :) .

box iloş :Bunlar bilindik şeyler zaten. Biraz daha ayrıntılı olabilirdi. Mesela tarih dersine şu şekilde çalışılırsa daha verimli olur gibi gibi...

box Gül :Çok güzel olmuş bu teknikleri uygulayacağım teşekkürler ama çok uzun

box d.nur :kısa olsaydı daha iyi olurdu

box halil baytok :Teşekkürler bunları yapacam işe yarar inşallah:-)

box songül : tşk ederim uygulamaya çalışacağm

box Merve :Gerçekten çok dogru taktikler bende uygulayacam

box adem baydar :her iş önce kafada biter

box özge yıldız :Yazı daha yalin ve etkili olabilirdi yinede teşekkürler

Eğitimciler ve Öğrenciler İçin Yazılı Rehberlik Kaynakları