Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Çoktan Seçmeli Sorularda Başarı İçin İpuçları

text Çoktan Seçmeli Sorularda Başarı İçin İpuçları

Çoktan Seçmeli Sorularda Başarı İçin İpuçları

ABD'li eğitimci Ron Fry'ın "Öğrenci Çalışma Teknikleri" serisi içinde en önemli ikinci kitap olan "Test Nasıl Çözülür ? " kitabı sınavlara hazırlanan öğrenciler için önemli ipuçları veriyor. Öğretmenlerin nasıl soru hazırladıklarından, objektif testlerde elenecek cevaplara kadar bilgiler içeren kitapta çoktan seçmeli sorular için on altı ipucu veriliyor:

 

1. Soruyu çok fazla okuyarak zihninizi karıştırmayın. Testi hazırlayan kişinin ne demek istediğini düşünüp durmayın. Cevabınızı ayrıntıya indirip yanlış yola gitmeyin.

 

2. Ana kelimelerin altını çizin.

 

3. İki cevap da birbirine benziyorsa, cevap, büyük ihtimalle ikisi de değildir.

 

4. İki şık birbirinin zıttıysa, bunlardan biri doğrudur.

 

5. Yanlış olduğuna kesin emin olmadıkça, ilk tahminde bulunduğunuz cevabınızı değiştirmeyin. ( Bazen çok zeki olduğunuzdan, kendinizi kandırabilirsiniz.)

 

6. Negatif sorulara ve sizi yönlendirecek soru sözcüklerine dikkat edin. "Aşağıdakilerden hangisi olamaz?" gibi.

 

7. Eğer şıkların içinde "hepsi", "her zaman", "hiçbiri" veya "boş" gibi cevaplar varsa genellikle yanlıştır. Bunu her zaman söylerim.

 

8. "Bazen", "çoğunlukla", "bazıları" gibi şıklar da çoğunlukla doğrudur.

 

9. Doğru cevabı bilmiyorsanız, yanlışları bulmaya çalışın.

 

10. Kelimelerin anlamını bilmeden bir seçeneği elemeyin.

 

11. Cevapları okuyun. Aldanmamaya dikkat edin. Akıllı bir hazırlayıcı, ilk şıkkı neredeyse doğru cevap gibi gösterip diğer cevapları okumadan onu işaretlemenizi isteyebilir.

 

12. Standart bir test oluyorsanız, aynı bölümün cevaplarını cevap kağıdına aynı anda geçirin. Bu zamandan kazanmanızı sağlayacaktır. Sadece dikkatli olun, kaydırmamaya dikkat edin.

 

13. Eğer size uzun bir paragraf verilmişse ve bunun hakkında sorulan soruların cevaplarının bulunması istenmişse, ilk önce soruları okuyun. Bu sorular sizin makaleyi hangi yönden düşünüp okumanız gerektiğini gösterecektir. Tarihler soruluyorsa, okurken tarihleri yuvarlak içine alın. Sonuçlardan çok nedenleri arıyorsanız, okuma yönünüzü değiştirin. Cevaplara bakmadan önce soruyu okuyun ve cevabın ne olduğunu siz söyleyin. Cevabınız şıklarda varsa kandınız.

 

14. Çoğunlukla uzun ve karışık gibi gözüken cevaplar doğrudur; çünkü sinsi hazırlayıcımız aklınızı karıştırmak için aslında çok basit olan cevabı değişik sözcüklerle veya tamlamalarla anlatır.

 

15. Özellikle çok basit ve doğru gibi görünen seçeneklere şüphe ile yaklaşın. Öğretmeniniz size böyle bir kolaylığı niye yapsın? Çok basit, şaşırtmak için.

 

16. Bir soruyu ilk okuduğunuzda zor geliyorsa vazgeçmeye kalkışmayın. Soruya başka bir açıdan bakın, kendi kelimelerinizle cümleyi yeniden kurun.

 

Ekleyen : dersimiz.com     Okunma: 9728 kez

tags

rehberlik

Reklamlar

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (7 yorum yazılmış)

box test kolik :gerçekten de doğru çıkıyo

box zekalı :çookkkk güzel bilim sanat zeka sınavıda ihtiyacım olacak inşallah sınavı kazanırım :)

box eda :bu konular benim daha başarılı olmamı sağlayacak iyi ki varsınızzzzzzzzzz

box ayşe sena ersoy :söylediğiniz içn çok çok teşekkürler

box emir :7. maddede eğer cevapta her zaman varsa genellikle yalnıştır demişsiniz ve ardından kurduğunuz cümlede her zaman kelimesini kullanmışsınız çelişkili bir yaklaşım :))

box selen :çok sağolun çok yardımcı oldunuz. :)

box EMİNE BİLGİ :YARARLI OLUYOR ÇOOOOOOOOOOOOOOOOOK SAĞOLUN

Eğitimciler ve Öğrenciler İçin Yazılı Rehberlik Kaynakları