Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Biyoloji Dersine Nasıl Çalışılmalı?

text Biyoloji Dersine Nasıl Çalışılmalı?

Biyoloji  Dersine Nasıl Çalışılmalı?

BİYOLOJİ DERSİNİN İÇERİĞİ

Biyoloji, canlıları inceleyen bir bilim dalıdır. Canlılara ait olan olayları pozitif bilim metotlarıyla açıklamaya çalışır. Biyoloji, yaşamsal olaylar arasında ilişki kurup hayatı kolaylaştırır. Sebep-sonuç ilişkileri kurarak yaşamı kavrama ve edinilen bilgilerden faydalanarak problemleri çözmeye çalışır. İşte tüm bunlar biyoloji öğrenmenin temel amaçlarıdır.

 

Biyoloji öğretiminin sonucunda canlılar, sistemler, basit anlamda yaşam ve onu oluşturan unsurlar kavratılır ve bunlar pratik hayatta kullanılabilecek veriye dönüştürülür. Biyoloji dersi bilgi ağırlıklı olması sebebiyle anlatımın yanında grafik, şekil, tablo ve şema ile desteklenerek yorum yaptırılan, muhakeme ve karşılaştırma gerektiren, ezberle öğrenilemeyecek, çok önemli bir fen bilimleri dersidir. Bazı ünitelerin biyolojide temel olması nedeniyle ilerleyen ünitelere gelince temel konuların tekrar gözden geçirilmesi gerekir.

 

BİYOLOJİ DERSİNE AİT SORULARIN ÖZELLİKLERİ

Sorular genelde tablo, grafik yorumlama, şekil okuma, bilgi ve muhakeme gerektiren sorulardır. Biyoloji soruları çözülürken öncelikle soru kökü okunmalı, tablo, grafik, şekil, açıklama ve soru verileri daha sonra incelenmelidir. Bazı sorular ince ayrıntı içermekte, bazıları ise birkaç konuyu kapsamaktadır. Bu nedenle biyoloji müfredatındaki tüm konuları bilmek gerekir.

 

Sorunun içeriğine göre yanıtımız seçeneklerde aranır, verilen bilgi doğrultusunda eleme yolu kullanılır. Soru çözümünde dikkat etmeniz gereken, soruda sizden ne istendiğini ve seçeneklerde ne verildiğini tam ve doğru olarak anlamaktır. Bu da Türkçe'yi kavrama gücü ve dikkatle doğru orantılıdır. Biyoloji dersine ait üniversiteye giriş sınav sorularının anlaşılması çok sayıda ve farklı içeriklerde soru çözmekle mümkündür.

 

BİYOLOJİ DERSİNE ÇALIŞMA

Derste;

Her ders için geçerli olduğu gibi biyoloji dersinde de başarılı olmanın temelinde dersin derste öğrenilmesi koşulu vardır. Öğrenci etkin dinleme çerçevesinde karşılıklı diyalog ile konuları pekiştirmeli ve kafasına takılan soruları anında sorarak çözüm yolu bulmalıdır. "Bu derste konuyu anlamasam da olur. Anlatan biri elbette bulunur." fikri zihninize yerleşmişse dersi takip etmede sorun yaşayabilirsiniz. Biyoloji dersinde mantıksal bilgi ön planda olduğu için konular dinlenirken önemli noktalar kaçırılmamalıdır. Canlı varlıklara karşı ilgili bir zihinsel hazırlık ve merak güdüsü de biyoloji öğrenmeyi kolaylaştırır.

 

Bireysel Çalışmalarda;

Biyoloji, Latince terimlerin ağırlıklı olduğu bir derstir. Dershanede veya okulda öğretmenden dersi dinledikten sonra kelimelerin akılda tutulabilmesi için mutlaka tekrar edilmesi gerekir. Çünkü ilk kez duyulan kelimelerin unutulması daha kolaydır.Bir gün sonra işleyeceğiniz konuya ön hazırlık yaparak veya en az bir kez okuyarak gelirseniz daha kalıcı ve kolay bir öğrenme gerçekleştirmiş olursunuz. Biyoloji dersi çalışırken önemli noktaların altı çizilmeli gerekli notlar alınmalıdır. Böylelikle konuların önemli yerleri notlardan tekrar edilebilir. Ders çalışılırken sebep-sonuç ilişkisi dikkate alınarak ezberden kaçınılmalıdır. Ezber; muhakeme sorularını çözmekte sizi zora sokabilir. Öğrenilen konular periyodik zamanlarda soru çözülerek pekiştirilmeli, unutulma engellenmelidir. Her derste olduğu gibi biyoloji dersi de önem verilmesi gereken, çalışma ve emek isteyen bir derstir. Biyoloji atlasından, şekillerden, kitaptaki grafik ve tablolardan faydalanılması öğrencinin görme duyusunu da geliştireceğinden etkili bir öğrenme sağlanmış olacaktır.

 

Ekleyen : Hilal Çetin     Okunma: 91648 kez

tags

rehberlik

BENZER REHBERLİK YAZILARI:

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (29 yorum yazılmış)

box eylül :biyolojide bu yıl hiç başarılı olamadım gelecek yıl 10. sınıf konuları daha zormuş ne yapıcam ben :((

box biyolojiciyi sevmeyen kiz :Ben biyoloji öğretmeninden nefret ediyorum konuyu anlatmıyor ezber yaptırıyor ben de yapmak istemiyorum bizi korkutuyo yeni ogrendigimiz kelimeleri yanlis telaffuz edince eksi atiyo sınavda da kağıttan cok puan kırıyor. Dersten tiksinmek uzereyim dersi çok seviyorum ama bu kadın beni cildirtiyo 2.sınava 2 gün kaldı nasıl halledecegimi bilmiyorum : (

box error :Bu derse acaip kin besledim

box 21samet 21 :biyolojıyı sevmeyen bırı ıcın ne yaparsa yapsın hepsi boş isterse tüm kaynakları cozsun bıtırsın yine boş onun yerıne gıdın fızık kimya matematik çozsun bari zamanınız boşa gıtmez GERÇEKLER ::: AcıDIR!! :D

box Biyoloji aşığı :Güzel bilgilendirme olmuş

box cecelist :süper bir makale olmuş inşallah 100 alırım

box Biyolojicinin kızı :Benim Annem biyoloji öğretmeni 10. Sınıflara giriyor kendisi bile 12. Sınıf konularını unuttum diyor

box Cemil :Olmuyor kardeşim her yolu denedim olmuo pof.....

box aslı :gerçekten çok güzel elınıze saglık

box Sena :Arkadaşlar bende fen lisesi öğrencisiyim ve daha 9.sinifim ama biyoloji dersini yapamiyorum notlarim cok düşük. Bu yazılanları uygulamaya çalışıyorum ama olmuyor. Sizce biyolojiyi sevmem için ne yapmam gerekir?

box ingsons :Çok güzel bilgilendirdi :)

box Bir öğrenci :Biyolojide ezber yapılacak bir çok konu var

box ilknur :Arkadaşlar biyoloji koloy bir ders değil ezberlemek gerekiyor yani ben öyle yapiyorum

box deniz akbag :Verdiginiz öneriler için teşekürler

box deniz akbag :Calistigim halde iyi not alamiyorim neden

box Suat bayık :Tm 2.dönem aynısını yapacağıma söz veriorum

box bir öğrenci :güzel ama biyolojide ezber yapılacak yada yapılması gereken çook konu var

box kevser :ben teknik lise ögrencisiyim ve sayısalcıyım ve dersaneye gidiyorum ancak biyoloji dersini hemen hergün tekrar etmeme karşı sorularda kaıştıyorum bunun için ne yapmalıyım

box mercan :supersiniz cok yardimci oldunuz...

box sinem :biyoloji kolay desem yalan olur

Eğitimciler ve Öğrenciler İçin Yazılı Rehberlik Kaynakları