Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Aşka İnanmayın, Çünkü Aşk Diye Bir Şey Yoktur

text Aşka İnanmayın, Çünkü Aşk Diye Bir Şey Yoktur

Bizim insanlarımızın bir başkası ile ilk tanışma anında sorduğu meşhur üç soru vardır. Birinci soru;"Evli misin?",İkinci soru ;"Evin var mı?" Üçüncü soru;" Kaç çocuk var?".Hepimiz bu soruları bir başkasına ya sormuşuzdur ya da bu sorular bize yöneltilmiştir. Bizde cevaplamak zorunda kalmışızdır. Bu sorulardan kurtulan insan sayısı sanırım yok denecek kadar da azdır. Dikkat ederseniz meşhur soruların üçü de tamamen evlilikle ilgilidir. Bu soruların en önemli kaynağı, zannederim aile kurmanın ve aile müessesine sahibi olabilmenin toplumumuzda ciddi ehemniyete sahip olmasındandır. Bu nedenle olsa gerek ebeveynler erkek çocukların askerden dönüşünü, kız çocukların ise okuduğu okulu bitirmesi beklerler dört gözle. Hep iç geçirirler; "Hayırlısı ile evlatlarımızı yuvadan bir uçurabilsek" diyerek. Son yıllarda gerçekleşen evliliklerin veya diğer adıyla yuvadan uçurmaların büyük bir bölümünün kız ve erkek gençlerin inisiyatifi ile ailelerin katılımı ya da katlanması ile gerçekleştiği görülmektedir. Bu yüzde olsa gerek kız isteme törenleri anne ve babaların "Çocuklar aralarında anlaşmışlar. Bize hayırlı olsun demek düşer "sözleri ile bitiriliyor tahminimce.

 

Benim derdim evliliğin tarihçesini ya da kız isteme seremonisinin gelişimini anlatmak değil aslında. Benim derdim hayırlı olsun diyerek kurulan evliliklerin hiç yoktan sebeplerle yıkılmasında. Çünkü 2010 yılı istatistiklerine göre yılın üç aylık diliminde yaklaşık 137 bin çift evlenirken ,27 bin civarında çift ise boşanıyor. Boşanan 27 bin çiftin ardında beklide 15 bin civarında çocuk anasız ya da babasız ya da her ikisi olmadan kalıveriyor hayat yolculuğunun başında.Bu çocukların yaşayacakları sosyal ve psikolojik olumsuzluklardan da bahsetmeye içim elvermiyor bu nedenle o konuyu ayrıca yazmak gerektiği kanaatindeyim.

 

İlginç olan şu;

 

Boşananlar üzerinde yapılan araştırmalar; Boşananların büyük bölümünün, tanıştırılarak veya bir süre flört ettikten sonra evlendiklerini göstermektedir. Araştırmaya göre, boşanmış erkeklerin ve kadınların yaklaşık yüzde 90'ının evlilik kararını kendilerinin verdiğini gösteriyor. Boşanmış kadın ve erkeklerin evlenmelerinde birinci neden, 'aşık olmak' şeklinde belirtiliyor. Boşanan çiftlerin ise büyük bir bölümünün şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşandığı söyleniyor.Yani her ne oldu ise , aşk ile şiddetli geçimsizlik kardeş oluvermiş bu kısacık sürede.

 

Flört ederek ve aşık olarak evlenmedik mi biz? Ne değişti düğün günü ile boşanıncaya kadar geçen süre zarfında? Hani aşıktık biz? Hani vazgeçilmezdik birbirimiz için? Hani evleninceye kadar ailelerimizi ikna etmek için alnımızın damarı çatlamıştı? Düğünümüzde sabahlara kadar kasap havası eşliğinde oynamıştık hani?

 

Evlenen kız ve erkeklerimizin önemli bir oranının evlendikten kısa bir süre sonra boşanmaları ile ilgili olarak istatistik sıralayacak ya da alengirli laflar edecek değilim. Sadece üzüldüğüm için yazıyorum bu satırları.Arkada bırakılan boynu bükük çocuklara, verilen onca söze,evcilik oyunu kadar süren evliliklere hatta ve hatta düğün gecesi kasap havası eşliğinde oynarken verdiğimiz emeklere yanıyorum kısacası.

 

Sormak lazım boşanan çiftelere. Şiddetli geçimsizliği tarif eder misiniz? Hani aşıktınız birbirinize? Hani vazgeçemezdiniz biriniz diğerinden?

 

Bu soruların hiç birinin cevabını veremezler. Belki verecek cevapları yok. Belki de bu sorular cevapsız.

 

Bildiğim tek şey var benim.Aşk diye bir duygu yoktur.Aşk kısa süreli bir sarhoşluktur bence.Önemli olan bu sarhoşluk geçtikten uyandığımızda hala sevgi ve saygının kalmış olmasıdır.Sevgi ve saygı kalıcı bir mirastır aşk değil.Uçucu madde gibidir aşk kanaatimce.Yoksa 27 bin aşık birbirinden ayrılır mıydı? Çocukları boynu bükük ve gözü yaşlı koyar mıydı? Adliye önünde kavga eder miydi? Hatta silaha bıçağa sarılıp eşini katleder miydi?

 

Aşk yoktur. Aşk evliliği veya mantık evliliği de yoktur. Tek bir şey vardır. Sevmek, sevdiğin için hoş görebilmek ve saydığın için ona katlanabilmek. Son bir seçenek daha var; aslında, evliliği beceremiyorsan, hiç evlenmemek...

 

Mehmet TUNGA

Ekleyen : Mehmet TUNGA     Okunma: 23998 kez

tags

rehberlik

BENZER REHBERLİK YAZILARI:

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (7 yorum yazılmış)

box cicek :kesinlikle katiliyorum ben onsuz yasayamam derken evlendikten sonra tahamul edemez oluyorlar insanlar birbirlerine hemen arkasindan ayrilik hani cok seviyordun demekki bunlarin hep bos kuruntudan ibaret ask varsa eger gercekten bu sadece karsindakine sahip olana kadar belki de sadece heves ask gelir gecer sevgi baki kalir gerisi hikaye

box Eda :Aşk değil sevgi... katılıyorum

box aşk :Aşk diye bir şey yoktur diyen birisi demek ki hiç aşık olmamıştır. Üzülerek söylüyorum ki bu hayatta çok şey kaçırmışsınız. Aşk öylesine yüce ve asil bir duygu ki, bunu ancak yaşayarak öğrenebilirsiniz. Aşk yok diyebilirsiniz bunun en büyük nedeni de şimdi ki aşıklar. Malum çağımız hiç kimse hiç kimsenin kıymetini bilmiyor. Aşk nedir bilmiyorlar hissettikleri ufak bir duygu kırıntısını aşk sanıyorlar. Şu anki insanlarımız öylesine bencil ki ne aşkı ne başkasını göremiyorlar. Kaybetmeleri de bu yüzden. Eğer gerçekte aşık olsalardı asla ama asla vazgeçemezdiler. Çünkü aşk iki insanı birbirine öyle sıkı bir bağla bağlıyor ki kopması imkansız. Ve aşk sadece karşılıklı değil birini koşulsuzca kavuşmadan sevmek de mümkün. Ben öyle insanlar gördüm ki aşklarından ölen... Ama tek tesellim hala aşkın var olduğunu kanıtlayan insanlar var.Aşk öyle bir duygu ki o kişinin yanınızdan hiç ayrılmamasını istiyorsunuz onun canı yandığında ağlayan siz oluyorsunuz uğruna her şeyinizi feda etmek istiyorsunuz. Gözleriniz ondan başka hiçbir şeyi görmüyor sadece onunla nefes alıyorsunuz her gördüğünüzde sanki ilk defa görüyormuşçasına atan o hızlı kalbiniz size yaşadığınızı hissettiriyor. Eğer bu duyguya sahip olursanız sakın onu kaçırmayın çünkü aşkta sadece cesurlar kazanır. Bir gün herkesin bu duyguyu tatması dileğiyle...

box Kuş :Mehmet Bey yazdıklarınız içten ve samimiydi. Düşüncelerinize katılıyorum. Aşk denen şey aptal bir his. Gelip geçici. Evlenmeden önce ben aşığım mutluyum havaları evlendikten sonra hatıralardan başka bir şeye dönüşmüyor. Aslında yazdıklarınız doğru ama aşk yoktur diyemeyiz. Aşk vardır ama bu zamanda yoktur. Biz aşkın ne demek olduğunu bile bilmiyoruz bence. Buna rağmen yazdığınız yazı gerçekten çok hoştu. İyi günler dilerim.

box melankoli :süpersin sağol...

box Gercek Ses :Kadin-erkek kim olursa olsun parasi olan sahis herseyin guzelini alir ve tabiatin özenmeden yarattiklarida cok ödünlü bir beraberligi kabul etmek zorunda kaldiklari icin kisilige önem vererek es secmek zorunda kalirlar....Bu aci gercegi kabul etmeyenlerde yeterince paralari yoksa hayat boyu aranir dururlar....

box sevilay :çok beyendim ne kadar güzel yazmısınız helal

Eğitimciler ve Öğrenciler İçin Yazılı Rehberlik Kaynakları